
Nawet najlepsze pompy głębinowe na rynku ulegają awariom. Do tych najpoważniejszych należy spalenie silnika. Sprawdź, jak rozpoznać problem i co robić w takiej sytuacji. Z naszymi wskazówkami przygotujesz się na każdą ewentualność.
Dlaczego silniki pomp głębinowych ulegają uszkodzeniom?
Pompy głębinowe pracują w bardzo trudnych warunkach. Konstrukcje są zanurzone w wodzie i znajdują się w wąskich odwiertach. Natomiast jakość wody nierzadko odbiega od ideału. Urządzenia mogą każdego dnia tłoczyć ciecz z wysoką zawartością żelaza, drobinek piasku oraz wielu zanieczyszczeń.
Nic więc dziwnego, że po długotrwałej eksploatacji pojawiają się usterki lub poważne awarie. Jednak spalenie silnika może być spowodowane różnymi czynnikami. Eksperci ze sklepu Podlane.pl podkreślają, że do najczęściej występujących należą:
- Przeciążenie urządzenia – gdy pompy głębinowe pracują zbyt długo i z nadmierną częstotliwością załączania, może dojść do awarii. Przeciążenia często wynikają z niewłaściwego doboru urządzenia do studni;
- Problemy z instalacją elektryczną – m.in. gwałtowne skoki napięcia, przepięcia czy zaniki fazy;
- Praca na suchobiegu – odpowiednie chłodzenie silnika znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia awarii;
- Zablokowany wirnik – zdarza się, że przez filtr wlotowy dostają się elementy, które blokują wirnik.
Wielu usterkom pomp głębinowych można zapobiegać. Wystarczy, że wybierzesz model z zabezpieczeniem przed pracą na sucho i zadbasz o prawidłową pracę Twojej instalacji elektrycznej.
Jak sprawdzić, czy pompa głębinowa jest spalona – najczęstsze oznaki awarii
Pierwszą oznaką awarii bywa bardzo niskie ciśnienie wody, a nawet zatrzymanie wypływu. Ponadto możesz usłyszeć charakterystyczne buczenie ze studni. Wówczas warto sprawdzić instalację elektryczną. Jeśli jednak przewód zasilający nie jest uszkodzony, wyjmij urządzenie ze studni i przeprowadź dokładną diagnostykę.
Specjaliści ze sklepu Podlane.pl podpowiadają, aby rzucić okiem, czy izolacja kabla nie jest przerwana. Ponadto przyjrzyj się wirnikowi, który może być zablokowany przez różne zanieczyszczenia. W takim przypadku możesz go wyczyścić. Jeśli jednak silnik uległ spaleniu, czeka Cię naprawa lub wymiana urządzenia.
Naprawa czy wymiana pompy głębinowej?
Wiesz już, jak sprawdzić, czy pompa głębinowa jest spalona. W takich przypadkach możesz wymienić konstrukcję lub przeprowadzić naprawę. Jednak to drugie rozwiązanie może tylko na chwilę rozwiązać problem. Ponadto nie sprawdzi się, jeżeli przyczyną awarii był nieprawidłowy dobór pompy. Dużo lepszą opcją jest wybór nowej pompy głębinowej od uznanego producenta.
Oferta sklepu Podlane.pl obejmuje urządzenia o zróżnicowanej specyfikacji, więc na pewno wybierzesz model dostosowany do własnych potrzeb. Wystarczy, że zapoznasz się z ofertą i sięgniesz po sprzęt bez wychodzenia z domu. To świetny wybór dla wymagających inwestorów, którzy szukają pompy na długie lata. Pamiętaj, że zawsze możesz liczyć na wskazówki ze strony tutejszych ekspetów.