Nie czujesz się komfortowo, zakładając swoje rękawice narciarskie po całym sezonie noszenia? Zobacz nasz artykuł, dzięki któremu zadbasz o kwestie higieniczne i dowiesz się, jak wyprać swoje niezbędne akcesoria chroniące dłonie.
Czy można prać rękawice narciarskie?
Zanim wrzucisz swoje rękawice narciarskie do pralki albo zamoczysz je w ciepłej wodzie z detergentem, wstrzymaj się i zapoznaj z informacjami od producenta. Poszukaj metki, na której powinny być wyraźne wskazówki na temat czyszczenia i pielęgnacji tych elementów garderoby. To bardzo ważne, aby nie zniszczyć rękawic, które są sporą inwestycją. Wiele zależy od tego, z jakiego materiału są wykonane rękawice narciarskie.
Rękawice z materiałów syntetycznych
Te rękawice, które mają włókna syntetyczne (nylon, poliester), są lekkie i elastyczne, mogą być prane w pralce. Trzeba jednak zachować dużą ostrożność co do tego, jaką wybierasz temperaturę i program. Zanim je wrzucisz do bębna, odwróć na drugą stronę.
Rękawice ze sportowymi właściwościami
W przypadku rękawic, które są z softshellu albo mają specjalne membrany blokujące wiatr i chłód takie jak Gore-Tex, staraj się pozbywać zabrudzeń ręcznie. Najlepiej z pomocą miękkiej szczoteczki lub gąbki. W niektórych przypadkach można je wrzucić do pralki, ale wielu producentów nie zaleca takiego rozwiązania. Zamiast tego, załóż na ręce i czyść krok po kroku. Powtórz to, wywracając je na drugą stronę. Używaj letniej wody oraz miękkich materiałów do kontaktu z rękawicami. Bez problemu wybierzesz łatwe w czyszczeniu rękawice o typowo sporotwym charakterze w takich sklepach jak Ski Race Center.
Rękawice skórzane
Najtrudniejsze jest czyszczenie materiałów skórzanych. Nie można ich wkładać do pralki, więc wszystkich zabrudzeń trzeba pozbyć się z pomocą miękkiej ściereczki. Nie stosuj ostrych gąbek, bo mogą uszkodzić skórę. Unikaj też namaczania tego materiału, wtedy łatwiej stracą swoją warstwę ochronną. Jeśli w rękawicach narciarskich jest specjalna wkładka, to możesz ją wrzucić do pralki, zgodnie z zaleceniami producenta.
Rękawice ocieplane
Do pralki nie można też wkładać ocieplanych rękawic, które mają puch. Zbyt duża ilość wody spowoduje, że zrobią się grudki, które nie będą już miały takich właściwości jak wcześniej.
Pranie rękawic narciarskich – zrób to poprawnie
Aby nie zniszczyć rękawic narciarskich, ustaw jak najkrótszy program. Niektóre urządzenia mają specjalne cykle prania ręcznego i to jest bardzo dobry wybór. Temperatura nie powinna przekraczać 40 stopni Celsjusza, ale najlepiej niech oscyluje wokół 20-30 stopni Celsjusza.
A co z detergentem? Nie wybieraj proszku do prania, bo jest najtrudniejszy do wypłukania, szczególnie podczas krótkiego cyklu. Zamiast niego, użyj płynu do prania. Zrezygnuj ze środków zmiękczających, odplamiaczy czy silnych środków. Mogą mieć one negatywny wpływ na właściwości oddychające włókien. Jeśli to możliwe, wybieraj detergenty z naturalnym składem.
Do rękawic szczególnie wrażliwych na działanie proszków do prania, np. wykonanych z softshellu albo z membranami takimi jak Gore-Tex, wybieraj środki dedykowane do odzieży sportowej. Dzięki temu utrzymają dłużej swoje właściwości. Co więcej, mogą one pomóc wydłużyć żywotność tych akcesoriów i wzmocnić włókna odpowiadające za wodoodporność. Jeśli zależy Ci na wysokiej jakości rękawicach, które wytrzymają wiele sezonów, sprawdź ofertę w sklepie Ski Race Center: https://skiracecenter.pl/23-rekawice-narciarskie.
Rękawice narciarskie skórzane powinny być czyszczone ręcznie z użyciem specjalnego mydła o dużej zawartości tłuszczu. Stosuj też specjalne środki konserwujące. Odświeżą one skórę i zadbają o jej estetyczny wygląd.
Jak suszyć rękawice narciarskie?
Po wypraniu rękawic narciarskich, wysusz je w warunkach naturalnych, czyli w temperaturze pokojowej. Nie wystawiaj ich na pełne słońce. Nie układaj też na grzejniku i zrezygnuj z suszarki bębnowej. W razie problemów, zawsze kieruj się informacjami od producenta albo poradami sprzedawców w sklepach sportowych takich jak Ski Race Center.