JedzenieZakupy

Świeże czy mrożone owoce i warzywa – które są zdrowsze?

świeże warzywa

Świeże owoce i warzywa to jedne z najzdrowszych pokarmów, jakie możesz jeść. Są pełne witamin, minerałów i przeciwutleniaczy, które mogą poprawić zdrowie. Spożywanie większej ilości owoców i warzyw może nawet pomóc w ochronie przed chorobami serca. Świeże produkty mogą nie zawsze być dostępne, a mrożonki są wygodną alternatywą. Jednak ich wartość odżywcza może się różnić. W tym artykule porównano zawartość składników odżywczych w świeżych i mrożonych owocach i warzywach.

Zbiór, przetwarzanie i transport


Większość kupowanych owoców i warzyw jest zbierana ręcznie, a mniejsza część za pomocą maszyn

Jednak to, co dzieje się później, różni się w przypadku produktów świeżych i mrożonych.

Świeże owoce i warzywa

Większość świeżych owoców i warzyw zbiera się, zanim osiągną dojrzałość. To daje im czas na pełne dojrzewanie podczas transportu.

Daje im również mniej czasu na opracowanie pełnej gamy witamin, minerałów i naturalnych przeciwutleniaczy.

W Polsce owoce i warzywa mogą być transportowane od 3 dni do kilku tygodni przed przybyciem do centrum dystrybucji.

Podczas transportu świeże produkty są zwykle przechowywane w chłodnej, kontrolowanej atmosferze i poddawane działaniu środków chemicznych, aby zapobiec zepsuciu.

Po dotarciu do supermarketu owoce i warzywa mogą spędzić dodatkowe 1-3 dni na wystawie. Następnie są przechowywane w domach przez okres do 7 dni, zanim zostaną zjedzone.

PODSUMOWANIE:
Świeże owoce i warzywa są często zbierane, zanim osiągną pełną dojrzałość. Transport i przechowywanie może trwać od 3 dni do 12 miesięcy w przypadku niektórych rodzajów produktów.

Mrożone owoce i warzywa

Owoce i warzywa, które zostaną zamrożone, zbierane są zazwyczaj w szczytowej dojrzałości, kiedy są najbardziej pożywne.

Po zebraniu warzywa są często myte, blanszowane, krojone, zamrażane i pakowane w ciągu kilku godzin.

Owoce zwykle nie blanszują, ponieważ może to znacznie wpłynąć na ich teksturę.

Zamiast tego można je traktować kwasem askorbinowym (forma witaminy C) lub dodatkiem cukru, aby zapobiec zepsuciu .

Zwykle przed zamrożeniem nie dodaje się żadnych chemikaliów.

Podczas przetwarzania mrożonek dochodzi do utraty niektórych witamin
Mówiąc ogólnie, zamrażanie pomaga zachować zawartość składników odżywczych w owocach i warzywach.

Jednak niektóre składniki odżywcze zaczynają się rozkładać, gdy zamrożone produkty są przechowywane przez ponad rok.

Podczas blanszowania tracone są również pewne składniki odżywcze. W rzeczywistości w tym czasie następuje największa utrata składników odżywczych.

Blanszowanie odbywa się przed zamrożeniem i polega na umieszczeniu produktu we wrzącej wodzie na krótki czas – zwykle kilka minut.

Zabija szkodliwe bakterie i zapobiega utracie smaku, koloru i tekstury. Jednak powoduje również utratę rozpuszczalnych w wodzie składników odżywczych, takich jak witaminy z grupy B i witamina C.

Nie dotyczy to jednak owoców mrożonych, które nie są blanszowane.

Stopień utraty składników odżywczych jest różny w zależności od rodzaju warzyw i długości blanszowania. Ogólnie straty wahają się od 10 do 80%, przy średnich około 50%.

mrożone owoce
Mrożone owoce i warzywa – czy są tak samo zdrowe jak świeże?

Jedno z badań wykazało, że blanszowanie zmniejsza aktywność przeciwutleniaczy rozpuszczalnych w wodzie w grochu o 30%, a w szpinaku o 50%. Niemniej jednak poziomy pozostawały stałe podczas przechowywania w temperaturze -20 ° C.

Biorąc to pod uwagę, niektóre badania sugerują również, że mrożonki mogą zachować swoją aktywność przeciwutleniającą pomimo utraty witamin rozpuszczalnych w wodzie.

PODSUMOWANIE:
Blanszowanie powoduje utratę przeciwutleniaczy, witamin z grupy B i witaminy C. Jednak po zamrożeniu poziomy składników odżywczych pozostają dość stabilne.

Składniki odżywcze zarówno w świeżych, jak i mrożonych produktach zmniejszają się podczas przechowywania
Niedługo po zbiorach świeże owoce i warzywa zaczynają tracić wilgoć, mają większe ryzyko zepsucia i spadku wartości odżywczych.

Jedno z badań wykazało spadek zawartości składników odżywczych po 3 dniach przechowywania w lodówce, gdy ich wartości spadły do ​​poziomów niższych od mrożonych odmian. Jest to najczęściej w owocach miękkich.

Witamina C w świeżych warzywach zaczyna spadać natychmiast po zbiorach i kontynuuje to podczas przechowywania.

Na przykład wykazano, że zielony groszek traci do 51% witaminy C w ciągu pierwszych 24–48 godzin po zbiorach.

W warzywach przechowywanych w lodówce lub w temperaturze pokojowej aktywność przeciwutleniająca spadła.

Jednak chociaż witamina C może być łatwo utracona podczas przechowywania, przeciwutleniacze, takie jak karotenoidy i fenole, mogą w rzeczywistości wzrosnąć.

Jest to prawdopodobnie spowodowane ciągłym dojrzewaniem i jest widoczne w niektórych owocach.

PODSUMOWANIE:
Niektóre witaminy i przeciwutleniacze zaczynają spadać natychmiast po zbiorach. Dlatego najlepiej jak najszybciej spożywać świeże owoce i warzywa.

Świeże czy mrożone: co jest bardziej pożywne?

Wyniki badań porównujących zawartość składników odżywczych w produktach mrożonych i świeżych różnią się nieznacznie.

Dzieje się tak, ponieważ niektóre badania wykorzystują świeżo zebrane produkty, co usuwa skutki przechowywania i czasu transportu, podczas gdy inne wykorzystują produkty z supermarketów.

Ponadto różnice w przetwarzaniu i metodach pomiaru mogą wpływać na wyniki.

Jednak ogólnie rzecz biorąc, dowody sugerują, że zamrażanie może zachować wartość odżywczą, a zawartość odżywcza świeżych i mrożonych produktów jest podobna.

Kiedy badania wskazują na zmniejszenie zawartości składników odżywczych w niektórych mrożonych produktach, są one na ogół niewielkie.

Ponadto poziomy witaminy A, karotenoidów, witaminy E, minerałów i błonnika są podobne w produktach świeżych i mrożonych. Zwykle nie ma na nie blanszowania.

Badania porównujące produkty supermarketów z mrożonymi odmianami – takimi jak groszek, fasolka szparagowa, marchew, szpinak i brokuły – wykazały podobną aktywność przeciwutleniającą i zawartość składników odżywczych.

PODSUMOWANIE:
Produkty mrożone są podobne pod względem odżywczym do produktów świeżych. Kiedy odnotowuje się zmniejszenie ilości składników odżywczych w produktach mrożonych, są one na ogół niewielkie.

Mrożonki mogą zawierać więcej witaminy C

Produkty mrożone mogą zawierać wyższe poziomy niektórych składników odżywczych.

Jest to najczęściej widoczne w badaniach porównujących produkty mrożone ze świeżymi odmianami, które były przechowywane w domu przez kilka dni.

Na przykład mrożony groszek lub szpinak może zawierać więcej witaminy C niż świeży groszek lub szpinak kupiony w supermarkecie, który był przechowywany w domu przez kilka dni.

W przypadku niektórych owoców liofilizacja skutkowała wyższą zawartością witaminy C w porównaniu ze świeżymi odmianami.

Ponadto jedno badanie sugeruje, że procesy podejmowane w celu zamrażania świeżych produktów mogą zwiększyć dostępność błonnika, czyniąc go bardziej rozpuszczalnym.

PODSUMOWANIE:
Mrożone owoce i warzywa mogą mieć wyższy poziom witaminy C niż produkty, które były przechowywane w domu przez kilka dni.

Zakupy od lokalnego rolnika

Świeżo zebrane owoce i warzywa prosto z gospodarstwa lub z własnego ogrodu są najwyższej jakości. Istnieją także sklepy np. Ejemy, które sprzedają warzywa i owoce od lokalnych rolników. Kupując w takim miejscu, masz pewność wysokiej jakości produktu.

zakupy od lokalnego rolnika
Ziemniaki od lokalnego rolnika?

Jeśli jednak robisz zakupy w supermarkecie, produkty mrożone mogą być takie same, a w niektórych przypadkach nawet bardziej pożywne niż świeże odmiany.

Pod koniec dnia mrożone owoce i warzywa są wygodną i opłacalną alternatywą dla świeżych produktów.

Najlepiej jest wybierać mieszankę świeżych i mrożonych produktów, aby uzyskać najlepszą gamę składników odżywczych.