Zdrowie

Choroba zwyrodnieniowa dysku i fakty dotyczące rwy kulszowej

Dyski kręgosłupa służą jako „poduszki” między poszczególnymi segmentami kręgów.
Krążki są zaprojektowane trochę jak pączek z galaretką.
Degeneracja (pogorszenie) dysku sprawia, że ​​dysk jest bardziej podatny na przepuklinę (pęknięcie), co może prowadzić do miejscowego lub promieniującego bólu . Zwykle występuje w odcinku szyjnym kręgosłupa szyi i / lub odcinku lędźwiowym dolnej części pleców.
Rwa kulszowa może wynikać z przepukliny krążka lędźwiowego („ pęknięty dysk ”) lub choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa, gdy nerwy w dolnej części pleców są podrażnione przez nieprawidłową anatomię dolnej części pleców.

Kręgi są kostnymi elementami budulcowymi kręgosłupa. Pomiędzy każdą z największych części kręgów znajdują się dyski. Więzadła znajdują się wokół kręgosłupa i dysków. Kręgosłup ma siedem kręgów w szyi (kręgi szyjne kręgosłupa szyjnego), 12 kręgów w środkowej części pleców (kręgi piersiowe kręgosłupa piersiowego) i pięć kręgów w dolnej części pleców ( kręgi lędźwiowe odcinka lędźwiowego)), domowa rehabilitacja w tym pomoże.Ponadto, w połowie pośladka pod piątego kręgu lędźwiowego pięć krzyżowych – zazwyczaj stapiane jak kość krzyżowa kości następnie ogonowej ( kości ogonowej ).

Jaki jest cel kręgosłupa i jego dysków?

Kręgosłup kostny jest tak zaprojektowany, że kręgi „spiętrzone” razem mogą stanowić ruchomą strukturę nośną. Kręgosłup chroni również rdzeń kręgowy (tkankę nerwową, która rozciąga się wzdłuż kręgosłupa od mózgu) przed urazami. Każdy kręg małuk kostny za rdzeniem kręgowym, który osłania tkankę nerwową rdzenia. Kręgi mają również mocne „ciało” kostne przed rdzeniem kręgowym, aby zapewnić platformę odpowiednią do podnoszenia ciężarów.

Dyski kręgosłupa to podkładki, które służą jako poduszki między każdym trzonem kręgowym, które służą do zminimalizowania wpływu ruchu na kręgosłup. Ponieważ krążki znajdują się między kręgami, czasami nazywa się je krążkami międzykręgowymi. Każdy krążek jest zaprojektowany jak pączek z galaretką z centralnym, bardziej miękkim komponentem (jądro miażdżyste) otoczonym mocniejszym pierścieniem tkanki (https://fizjoarena.pl/dyskopatia-ledzwiowa-objawy-leczenie/). W przypadku urazu lub zwyrodnienia ten bardziej miękki element może czasami pękać (przepuklina) przez otaczający pierścień zewnętrzny (pierścień włókniakowy) i podrażniać sąsiednią tkankę nerwową. Więzadła to silne włókniste tkanki miękkie, które mocno przytwierdzają kości do kości. Więzadła przyczepiają każdy z kręgów i otaczają każdy z dysków. Kiedy więzadła są uszkodzone w wyniku degeneracji dysku, miejscowy ból w dotkniętym obszarze.