Zdrowie

4 powody, dla których powinnaś co roku odwiedzać ginekologa, nawet jeśli nie potrzebujesz wymazu cytologicznego

Kiedy kilka lat temu zmieniły się wytyczne dotyczące cytologii, zmieniając zalecenie, aby pacjenci byli poddawani badaniom przesiewowym w kierunku raka szyjki macicy raz w roku na trzy do pięciu, natychmiast zacząłem otrzymywać od pacjentów pytania dotyczące tego, jak często muszą do mnie wracać: „Mój internista powiedział mi, że muszę przychodzić co trzy lata. Czy to prawda? Chociaż te wytyczne często mają zastosowanie, wymaz Pap nie jest jedynym powodem, aby odwiedzić swojego ginekolog żoliborz . Oto, czego możesz się spodziewać po spotkaniu i dlaczego ważne jest, aby dodawać je do kalendarza przynajmniej raz w roku.

1. Twój lekarz sprawdzi Twoje objawy życiowe

Twoje objawy życiowe obejmują wzrost, wagę, ciśnienie krwi, a czasem temperaturę. Nadciśnienie tętnicze znane jest jako cichy zabójca – ponieważ chociaż może nie powodować żadnych objawów, nawet nieznacznie podwyższone ciśnienie krwi może zwiększyć ryzyko chorób serca – a jednak większość ludzi nigdy nie ma sprawdzania ciśnienia krwi poza gabinetem lekarskim. To sprawia, że ​​niezbędne jest przyjmowanie najważniejszych informacji podczas corocznego egzaminu. Chociaż powinieneś też mieć lekarza pierwszego kontaktu, wiem, że jestem jedynym lekarzem regularnie odwiedzanym przez niektórych pacjentów. Wykonuje również leczenie nadżerki Warszawa.

2. Zostaniesz zbadany pod kątem chorób przenoszonych drogą płciową

Podobnie jak wysokie ciśnienie krwi, infekcje przenoszone drogą płciową mogą nie powodować żadnych objawów . W rzeczywistości dlatego nazywa się je chorobami przenoszonymi drogą płciową; podczas gdy w organizmie występuje bakteria lub wirus, lekarz nie nazwałby tego chorobą przenoszoną drogą płciową, ponieważ z definicji choroby przejawiają określone oznaki i objawy. Używanie prezerwatyw może pomóc zmniejszyć rozprzestrzenianie się chorób przenoszonych drogą płciową, ale nie eliminuje całkowicie ryzyka, dlatego należy poddać się testowi

3. Twój lekarz nadal się rozejrzy

Zgodnie z obecnymi wytycznymi dopuszczalne jest od trzech do pięciu lat między badaniami cytologicznymi, w zależności od wieku i historii choroby. Wymaz cytologiczny wykrywa raka szyjki macicy, pobierając mikroskopijne komórki z szyjki macicy, ale podczas badania Twój ginekolog wyczuwa również Twoje piersi i narządy miednicy – w tym szyjkę macicy, macicę i jajniki – pod kątem wszelkich nieprawidłowości, takich jak guzy lub mięśniaki. Podczas rutynowych badań zauważyłem nawet niezliczone zmiany tarczycy, których pacjent jeszcze nie rozpoznał.

Związane z:
Dlaczego moje okresy się pogarszają?Jeśli wydaje się, że miesiączki stają się gorsze z wiekiem, możesz porozmawiać ze swoim lekarzem

4. Omówisz okresy i kontrolę urodzeń

Łatwo jest doświadczyć stopniowych zmian w swoim cyklu menstruacyjnym i nie wiedzieć, czy przekroczyły one granice normy. Dlatego podczas corocznego egzaminu zadaję pacjentom szereg pytań dotyczących ich miesiączki: czy są regularne? Czy kiedykolwiek zepsułeś ubrania lub pościel? Te odpowiedzi mogą pomóc mi określić, czy dana osoba krwawi zbyt mocno i czy należy ją zbadać pod kątem anemii i przyczyn obfitych krwawień. W niektórych przypadkach problemem mogą być nawet okresy światła .

Podobnie może się zmienić to , jak się czujesz podczas stosowania antykoncepcji i jest to ważna rozmowa z lekarzem. Jeśli stosujesz metodę hormonalną, Twój ginekolog musi również okresowo sprawdzać ciśnienie krwi i masę ciała – oprócz oceny wszelkich zakrzepów krwi lub niektórych postaci raka w rodzinie – aby upewnić się, że dalsze jej stosowanie jest bezpieczne. Nawet jeśli używasz tylko metody barierowej, lekarz może pomóc Ci określić, czy działa ona wystarczająco skutecznie samodzielnie, czy też powinnaś dodać inną metodę, aby lepiej chronić przed ciążą.

Jak więc często powinieneś odwiedzać swojego ginekologa? Co roku i częściej, jeśli pojawią się jakiekolwiek problemy lub obawy, lub jeśli zmienisz partnera seksualnego. Pamiętaj, że twój ginekolog powinien być ostatnią osobą, która oceni powód twojego przyjścia. Nie wstydź się. Widzieliśmy i słyszeliśmy to wszystko i chcemy tylko pomóc Ci być tak bezpiecznym i zdrowym, jak tylko możesz.