Jedzenie

Święta a gluten

ciasto świąteczne

Nadeszła pora … na świąteczne przyjęcia. I chociaż niektóre z tych przyjęć mogą być radosnymi okazjami i okazjami do świętowania świąt z bliskimi, inne mogą reprezentować występy komend, których wolałbyś całkowicie uniknąć.

W wielu miejscach pracy organizowane są imprezy bożonarodzeniowe w biurze, które są niemal obowiązkowe, a niektóre organizacje i kluby organizują spotkania świąteczne i zwykle oczekują, że członkowie będą w nich uczestniczyć. Niestety dla tych z nas, którzy przestrzegają diety bezglutenowej , zdecydowana większość tych wydarzeń wydaje się kręcić wokół jedzenia, co sprawia, że ​​radzenie sobie z nimi jest trudne.

Istnieje kilka podejść do rozwiązania tych społecznych zagadek. Na przykład możesz spróbować zapewnić sobie bezpieczne jedzenie z imprezy, przynieść własne, zaplanować całkowite pominięcie jedzenia lub nawet całkowite pominięcie wydarzenia. Zanim zdecydujesz, co powinieneś zrobić, musisz rozważyć kilka pytań: Czy musisz być na tej imprezie, aby utrzymać relacje w miejscu pracy? Czy ludzie się obrażą, jeśli nie weźmiesz udziału? Czy impreza kosztuje? Czy naprawdę chcesz iść?

Gdy już sam odpowiesz na te pytania, oto lista różnych sposobów radzenia sobie z przyjęciem wakacyjnym na diecie bezglutenowej oraz zalety i wady każdego z nich.

Przynieś własne jedzenie

Jeśli chcesz (lub musisz) uczestniczyć w przyjęciu, ale najprawdopodobniej nie możesz ufać jedzeniu – na przykład jest to zgiełk lub firma, której nie znasz – to najlepsza opcja. Przynieś jedzenie, które naprawdę Ci się spodoba – w ten sposób nie poczujesz się pominięty, gdy wszyscy jedzą. Nie poddawaj się też presji ze strony innych, aby spróbować serwowanego jedzenia, ponieważ najprawdopodobniej zachorujesz.

Jeśli chcesz wziąć udział w imprezie i zrób coś bezglutenowego i pożywnego (np. Chili lub gulasz), weź najpierw obfitą porcję dla siebie, a następnie umieść ją w kolejce do bufetu. Nie czekaj sekund, chyba że odłożyłeś trochę na bok i przykryłeś, z dala od jakichkolwiek potraw z glutenu – kiedy twoje danie jest w formie bufetu, załóż, że jego zawartość została skażona krzyżowo i nie jest już bezpieczna.

Pracuj z firmą cateringową

Jeśli firma zajmuje się cateringiem na imprezę, a organizator może podać dane kontaktowe, możesz rozważyć bezpośredni kontakt z firmami cateringowymi, aby sprawdzić, czy są w stanie zapewnić Ci bezpieczną żywność. Skorzystaj z usługi firmy oferującej catering dietetyczny Warszawa ma wiele takich firm, w Twoim mieście pewnie też znajdziesz niejedną firmę cateringową oferującą catering dietetyczny.  W takim przypadku należy przestrzegać zasad bezpiecznego spożywania posiłków na mieście bez glutenu: rozmawiać bezpośrednio z osobami przygotowującymi potrawy, szczegółowo omawiać kwestie zanieczyszczenia krzyżowego glutenu i kwestionować każdy składnik.

Cokolwiek robisz, nie próbuj współpracować z organizatorem imprezy – nie można oczekiwać, że będzie on dokładnie przedstawiał wszystkie Twoje obawy i zadawał właściwe pytania. Jeśli nie możesz porozmawiać bezpośrednio z cateringiem, nie jedz jedzenia. Podążaj również za swoim przeczuciem – jeśli czujesz, że firmy cateringowe nie rozumieją wszystkich miejsc, w których gluten może ukryć, nie ryzykuj. Sprawdź czy w ofercie na catering wigilijny jest też coś bezglutenowego.

 

Upiecz bezglutenowe ciasteczka i zabierz je na świąteczne przyjęcie.

Zjedz wcześniej i unikaj jedzenia na przyjęciu

Jest to łatwe rozwiązanie, choć często prowokuje irytujące pytania – a często także niechcianą presję – ze strony innych imprezowiczów („Na pewno tylko odrobina tego nie zaszkodzi!”). Możesz również obawiać się zranienia uczuć ludzi, gdy odmawiasz im jedzenia, szczególnie w przypadkach, gdy zrobili dla ciebie coś specjalnie „bezglutenowego” , ale nadal możesz temu nie ufać. Bądź taktowny, jak tylko możesz, ale pamiętaj, że najpierw musisz zadbać o siebie. Większość ludzi to rozumie … w końcu tak czy inaczej.

Jest jedna sytuacja, w której prawdopodobnie nie będziesz chciał uczestniczyć w przyjęciu i przynosić własnego jedzenia: jeśli musisz zapłacić za jedzenie, nie będziesz jeść. W niektórych przypadkach możesz negocjować z organizatorami imprez po obniżonej cenie biletu, ale w innych znajdziesz mniejszą elastyczność. W takim przypadku musisz samodzielnie zdecydować, czy powinieneś w nim uczestniczyć, czy nie.

Całkowicie pomiń imprezę

Jeśli jest to grupa w której oczekiwano że będziesz uczestniczyć, w przeciwieństwie do jednego ty chcesz uczestniczyć, to jest realną opcją, tak długo, jak frekwencja nie jest to absolutnie konieczne. Uwierz mi: im częściej mówisz „nie”, staje się łatwiejsze. Jeśli nie chcesz się spotykać – lub jeśli widok tego jedzenia, którego nie możesz zjeść, zasmuci cię – po prostu nie idź. Zostań w domu, wypożycz film i zjedz coś naprawdę dobrego i całkowicie bezglutenowego.

Nie ma wątpliwości, że przyjęcia świąteczne – podobnie jak święta w ogóle – wymagają pewnych zmian w myśleniu, gdy masz celiakię lub nadwrażliwość na gluten .

Niezależnie od tego, czy masz do czynienia z firmową imprezą bożonarodzeniową, czy też z ogromnym spotkaniem krewnych na samych wakacjach, jeśli pamiętasz o tym, co jest dla Ciebie najlepsze , a nie przykładanie równej wagi do tego, czego inni oczekują i chcą od Ciebie, Podejmę właściwe decyzje.