RemontyDom

Klimatyzacja: wszystko, co musisz o niej wiedzieć

klimatyzacja na upały

W gorące letnie dni klimatyzacja może być Twoim najlepszym przyjacielem. Pomaga w utrzymaniu idealnej temperatury w domu, tak aby wszyscy członkowie rodziny czuli się świetnie, nawet przy bardzo wysokiej temperaturze zewnętrznej.

Rodzaje klimatyzacji

Ewolucja technologii doprowadziła do pojawienia się kilku typów klimatyzatorów, w porównaniu do oryginalnych, wynalezionych ponad 100 lat temu. Producenci klimatyzacji starali się sprostać potrzebom konsumentów i wprowadzili do procesu produkcyjnego nowe technologie. Tak więc dzisiaj istnieje bardzo szeroka gama, z której możesz wybierać. Jeśli nie wiesz jaka klimatyzacja jest najlepsza dla Twoich potrzeb skontaktuj się z fachowcem od klimatyzacji. Może uda Ci się uzgodnić dodatkowy rabat.

Klimatyzacja podziałe według komponentów

 • Klimatyzatory Split
  Występują najczęściej i są to urządzenia złożone z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. W zależności od typu modelu, jednostkę zewnętrzną można podłączyć do jednej lub kilku jednostek wewnętrznych.
 • Klimatyzatory kasetonowe
  Montowane są do sufitu i przeznaczone są głównie do pomieszczeń biurowych, ale można je również zastosować w innych pomieszczeniach z podwieszanymi sufitami. Często są również używane do ogrzewania.
 • Klimatyzatory kanałowe
  Jest to najdroższy system wentylacji i chłodzenia, a koszty instalacji są bardzo wysokie. Stosowane są głównie w galeriach handlowych lub większych domach i wymagają montażu rur w ścianach.
 • Klimatyzatory przenośne
  Urządzenia te składają się z jednej jednostki i nie są tak wydajne jak inne urządzenia. Powietrze wywiewane odbywa się kanałem, który należy usunąć na oknie lub na drzwiach.
klimatyzacja Warszawa wola
Klimatyzacja staje się w Warszawie standardem.

Instalacja klimatyzacji

Klimatyzacja – prosta instalacja to w tej sekcji znajdziesz przewodnik krok po kroku, jak zainstalować klimatyzator w zależności od jego typu.

Montaż klimatyzatora odbywa się w zależności od modelu i jego rodzaju, ale także z uwzględnieniem pewnych czynników związanych z rozmieszczeniem jednostek. Tutaj odsyłam do firmy duer, która montuje klimatyzatory we wszystkich dzielnicach Warszawy. Więcej np. na klimatyzacja Warszawa Ochota, polecam.

 

Dzielona instalacja klimatyzacyjna

Montaż jednostki wewnętrznej

 • Znajdź najbardziej odpowiednie miejsce do montażu
 • Unikaj źródeł ciepła i światła słonecznego;
 • Unikaj miejsc z oparami oleju (kuchnia);
 • Z każdej strony urządzenia musi być co najmniej 15 cm wolnego miejsca;
 • Kable telefoniczne i anteny telewizyjne mogą powodować problemy z systemem, dlatego należy unikać montażu w odległości co najmniej 1 metra.

Kroki

Przymocuj wspornik urządzenia do ściany;

W przypadku ściany zewnętrznej należy wykonać w niej otwór na orurowanie;

Podłącz rury do urządzenia.

Montaż jednostki zewnętrznej

 • Wybierz odpowiednie miejsce
 • Unikaj zakurzonych miejsc
 • Obszary o dużym natężeniu ruchu nie są zalecane
 • Ustawienie należy wykonać nad ziemią, aby zimą urządzenie nie było pokryte śniegiem
 • Pozostaw 30 cm wolnego miejsca ze wszystkich stron urządzenia
 • Podłącz orurowanie
 • Podłączyć przewody elektryczne

Montaż klimatyzacji skrzynkowej

Montaż tego typu klimatyzatora nie różni się zbytnio od montażu typu split, ale do zamontowania jednostki wewnętrznej potrzebny będzie podwieszany sufit. Rury są przeciągane przez podwieszany sufit i wyprowadzane do jednostki zewnętrznej również przez otwór w ścianie.

 

Montaż klimatyzacji kanałowej

Montaż klimatyzatorów kanałowych jest zwykle wykonywany przy budowie domu lub budynku, a jego trasa zostanie zaprojektowana przez architekta. Rura lub kanały tego typu urządzenia będą znajdować się wewnątrz ścian, a jego jednostka na zewnątrz, przepychając zimne powietrze przez rury.

Montaż klimatyzacji przenośnej

Klimatyzator nie wymaga instalacji, jak sama nazwa wskazuje, jest przenośny, ale trzeba będzie zwrócić uwagę na rurę wydechową. Takie urządzenie odprowadza gorące powietrze wytwarzane przez sprężarkę rurą, która będzie musiała być wyprowadzona z budynku przez okno lub drzwi, w przeciwnym razie urządzenie nie będzie miało wpływu na temperaturę w pomieszczeniu.

Zapamiętaj!

Instalacja klimatyzatorów bez uwzględnienia stosunku mocy do powierzchni może prowadzić do niskiej wydajności. Na przykład urządzenie o małej mocy zainstalowane w zbyt dużym pomieszczeniu może sprawić, że nie będzie sobie z nim radzić, a zainstalowanie urządzenia o dużej mocy w pomieszczeniu, które jest zbyt małe, może prowadzić do dyskomfortu termicznego.

Odkażanie (czyszczenie) klimatyzacji

Odkażanie obwodu klimatyzatora jest bardzo ważne, ponieważ jest to środowisko sprzyjające rozwojowi bakterii. Czyszczenie jest bardzo łatwe dzięki sprayom ​​dezynfekującym, które są stosowane, gdy urządzenie jest wyłączone i odłączone od zasilania, aby uniknąć możliwych wypadków.

Ponadto zaleca się wyjęcie i wyczyszczenie filtrów jednostki wewnętrznej, co jest bardzo łatwe poprzez otwarcie pokrywy ochronnej i wyjęcie filtrów. Zostaną umyte wodą i różnymi substancjami czyszczącymi, ale nie na tyle mocne, aby uszkodzić materiał.

Czyszczenie jednostki wewnętrznej jest również konieczne, ponieważ gromadzi się na niej kurz, który jest następnie rozpraszany w domu przez prąd powietrza. Można go przecierać wilgotną szmatką lub roztworem do czyszczenia plastiku.

 

Znaki (symbole) i instrukcje obsługi pilota klimatyzacji

W dzisiejszych czasach klimatyzatory mają coraz więcej funkcji, z których wiele jest „inteligentnych”. Poniżej wyjaśnimy, co oznaczają te funkcje i symbole.

Co Turbo oznacza dla klimatyzacji – po naciśnięciu tego przycisku klimatyzator przejdzie na najwyższy poziom mocy wentylatorów.

Co oznacza „ Szybkie chłodzenie” w klimatyzatorze – użycie tego przycisku powoduje przejście urządzenia w tryb szybkiego chłodzenia, co oznacza, że ​​spadnie ono do najniższej temperatury, a prędkość wentylatora wzrośnie do maksimum.

Co oznacza „ Timer On ” w klimatyzatorze – ten przycisk służy do ustawiania urządzenia tak, aby uruchamiał się o określonej godzinie i jest bardzo przydatny, gdy chcesz, aby klimatyzacja nie działała przez cały dzień, ale nadal chcesz, aby była chłodna, gdy wrócić do domu.

Co oznacza „ Wyłącznik czasowy powietrza” – Przycisk „Wyłącznik czasowy” służy do zaprogramowania wyłączania klimatyzatora.

Co oznacza „ Zdrowie ” w klimatyzacji – funkcja ta pomaga stworzyć możliwie przyjemne i korzystne dla zdrowia środowisko, poprzez automatyczny dobór temperatury i prędkości wentylatora.

Co oznacza „ Sleep” w klimatyzacji – włączenie funkcji Sleep pozwala na automatyczny wzrost temperatury o 1 stopień na godzinę przez 2-4 godziny w zależności od modelu lub obniżenie o 2 stopnie na godzinę na 2-4 godziny, jeśli urządzenie służy do ogrzewania.

Co oznacza „ Eko ” lub „ Oszczędzanie energii r” w klimatyzacji – te funkcje służą do oszczędzania energii elektrycznej, a co za tym idzie do zmniejszania mocy sprężarki i wentylatorów.

Co oznacza „ Tryb ” dla klimatyzacji – ten przycisk pomaga wybrać jeden z 4 trybów pracy klimatyzatora:

 • Cool to tryb używany do chłodzenia;
 • Ciepło jest wykorzystywane w zimnych porach roku do ogrzewania;
 • Suszenie to funkcja, w której klimatyzator działa jako osuszacz;
 • Wentylator to funkcja wentylacji, która wydmuchuje tylko powietrze bez wcześniejszego ogrzewania lub chłodzenia.

 

Co oznacza „ Clean” dla klimatyzacji – ten przycisk przełącza urządzenie w tryb czyszczenia, który pomaga osuszyć wilgoć wewnątrz urządzenia, pomagając w ten sposób zwalczać rozwój mikroorganizmów.

Co oznacza „ Automatyczne odszranianie ” w klimatyzatorze – gdy klimatyzator jest używany do ogrzewania, gorące powietrze wytwarzane przez sprężarkę w połączeniu z niskimi temperaturami zewnętrznymi może spowodować zamarznięcie jednostki zewnętrznej. Ta funkcja zatrzyma pompowanie gorącego powietrza do środka do czasu rozmrożenia jednostki zewnętrznej.

Co oznacza „ Auto Restart ” dla klimatyzacji – funkcja automatycznego restartu pomaga w automatycznym ponownym uruchomieniu urządzenia w przypadku awarii zasilania. Wiele modeli ma tę automatyczną funkcję.

Ustawienia klimatyzacji

Postęp technologii dotarł również do producentów klimatyzatorów, którzy zaczęli produkować modele smart z łączem Wi-Fi. Wi-Fi ułatwia korzystanie z telefonu lub tabletu do zdalnego sterowania klimatyzatorem. Odbywa się to za pomocą aplikacji, którą pobierasz na swój smartfon lub tablet, a synchronizacja z klimatyzatorem odbywa się poprzez zeskanowanie kodu kreskowego, który znajdziesz w książce technicznej lub bezpośrednio na urządzeniu. Dzięki tym aplikacjom możesz kontrolować temperaturę w domu z dowolnego miejsca, jeśli masz połączenie z Internetem, dzięki czemu po powrocie do domu znajdziesz przyjemne otoczenie.

Klimatyzacja – częste pytania

 

 • Ile zużywa klimatyzator z falownikiem?

Odpowiedź na to pytanie opiera się na kilku czynnikach, takich jak sposób działania urządzenia i jego moc. Klimatyzator zużywa więcej zimą niż latem, a średnie zużycie wynosi 1000 kW rocznie na ogrzewanie i 300 kW rocznie na chłodzenie.

 

 • Ile freonu trafia do klimatyzacji?

Informacje te można znaleźć na etykiecie urządzenia lub w jego książce technicznej. Jeśli jednak etykieta nie istnieje lub została usunięta, minimalna ilość chłodziwa dla klimatyzatora między 9-12 000 BTU wynosi 500 gramów. Zalecana przez producenta ilość freonu dotyczy trasy o długości 3-5 metrów, a na trasie przekraczającej ten dystans ilość czynnika chłodniczego zostanie uzupełniona o 15-10 gramów / metr.

 

 • Jak działa klimatyzacja ?

Zasada działania klimatyzacji polega na wymianie temperatury między dwoma różnymi środowiskami za pomocą czynników termicznych. Powietrze wdmuchiwane przez urządzenie nie pochodzi z zewnątrz, lecz jest recyrkulacją schłodzone lub ogrzane powietrze. W celu chłodzenia powietrze z pomieszczenia jest zasysane do wnętrza urządzenia, schładzane przez freon znajdujący się w stanie ciekłym wewnątrz rur, a następnie wdmuchiwane z powrotem do pomieszczenia.

 • Dlaczego woda wypływa z klimatyzacji?

Jest to spowodowane kondensacją powstałą w wyniku chłodzenia gorącego powietrza.

 

 • Co oznacza zestaw do montażu klimatyzacji?

Zestaw instalacyjny składa się ze wszystkich węży, śrub, nakrętek i, w niektórych przypadkach, wspornika montażowego potrzebnego do zainstalowania urządzenia. Zestaw ten znajduje się w pudełku z urządzeniem i jest wliczony w jego cenę.