Podróże

Medjugorie

Nawet ci, którzy nie podróżowali do Bośni i Hercegowiny wiedzą, że jest to kraj o wielkiej różnorodności religijnej. Jest to interesująca mieszanka Bośniaków (muzułmanów, którzy stanowią 50% populacji), bośniackich Serbów, którzy są w większości ortodoksyjnych chrześcijan (31%) i bośniackich Chorwatów, którzy reprezentują mniejszość katolicką w wysokości 15%. Te ostatnie zajmują głównie południowy region Hercegowiny, gdzie odbywa się popularna pielgrzymka do Medjugorie.

Chociaż Medjugorie nigdy nie otrzymało oficjalnego błogosławieństwa od Watykanu, dumnie stoi wraz z Lourdes we Francji i Fatimą w Portugalii jako jedno z najpopularniejszych sanktuariów Maryi Panny w Europie. Do 1981 roku Medjugorie było niewielką społecznością bośniackich Chorwatów, którzy zarabiali na życie produkując wino w „środku gór” (dosłownie to, co oznacza Medjugorie w lokalnym języku). Ale wszystko się zmieniło, gdy sześcioro miejscowych dzieci zaczęło twierdzić, że 24 czerwca 1981 roku widziało wizję Matki Boskiej na wzgórzu tuż za miastem. Wspierany przez zakon franciszkanów, który zawsze miał wielki wpływ w regionie Hercegowiny, wieść o objawieniu rozeszła się po całym świecie i zamieniła senne Medjugorie w kwitnące centrum pielgrzymkowe.

Po kilku latach niepewności, a zwłaszcza po wojnie jugosłowiańskiej, pielgrzymka do Medjugorie stała się popularną wycieczką religijną dla katolików z całej Europy i spoza niej.

Główne zabytki

Pielgrzymka do Medjugorie ma na celu poświęcenie czasu i wchłonięcie energii tego świętego miejsca. Będziesz miał okazję dołączyć do mszy w preferowanym języku w kościele św. Jakuba stojącym w centrum miasta. Zbudowany w 1969 roku kościół został później powiększony do ogromnego kompleksu, który w miesiącach letnich wita tysiące pielgrzymów na świeżym powietrzu. Rozległy kompleks religijny obejmuje również ładnie utrzymane ogrody, mozaiki i duży posąg Jezusa Chrystusa. To świetne miejsce na relaks i odnalezienie wewnętrznego spokoju.

Po prostu nie można opuścić Medjugoria, nie ciesząc się wspaniałym doświadczeniem wspinania się na Górę Podbrdo , znaną również jako Wzgórze Objawień , gdzie wszystko zaczęło się w 1981 roku. Wzgórze znajduje się zaledwie kilka minut jazdy od centrum miasta, ale tylko dostępne na piechotę. Miej na uwadze, że ścieżka jest dość stroma i nieco wyboista, więc będziesz potrzebować przynajmniej trochę siły fizycznej, aby wspiąć się na 20 minut na szczyt, na którym znajduje się biały posąg Matki Boskiej.

Większość pielgrzymów nie tylko wspina się na Górę Objawień , ale także na pobliski 520-metrowy Mt. Križevac , gdzie w 1933 roku wzniesiono gigantyczny krzyż. Należy pamiętać, że miejsca kultu były dość ograniczone w epoce socjalizmu, kiedy jugosłowiańska dyktatura oficjalnie zakazała wszelkiego rodzaju religii. Dlatego Križevac stał się popularnym miejscem, w którym katolicy w regionie przyjeżdżają i zastanawiają się nad swoją wiarą.

Co zobaczyć w okolicach Medjugorie

W okolicach Medjugorie jest kilka innych ciekawych miejsc, które możesz odwiedzić będąc tutaj. Wśród nich jest Patrick and Nancy’s Castle – dom rekolekcyjny dla księży, zakonnic, seminarzystów i osób potrzebujących miejsca na odpoczynek i refleksję nad swoją wiarą. Za kompleksem wybudowanym w 1999 roku kryje się ciekawa historia ponownego połączenia się z bogiem.

Innym inspirującym miejscem w pobliżu Medjugoria jest tak zwana Wioska Matki , bardzo szczególne miejsce zbudowane w celu ochrony lokalnych sierot, które straciły rodziców podczas wojny i po wojnie w połowie lat 90-tych. Jest to godny pochwały projekt finansowany i utrzymywany przez pielgrzymów i darczyńców z całego świata. Obok Mather’s Villages znajdują się piękne Ogrody Świętego Franciszka , spokojne miejsce przeznaczone na odpoczynek i modlitwę. Założył ją ksiądz Slavko Barbarić, który dzięki finansowemu wsparciu lokalnych władz i darowiznom pielgrzymów zamienił to, co kiedyś było terenem zrzutu, w przyjemne niebo spokoju.

Odkryj Mostar

Zaledwie pół godziny drogi od Medjugorie leży Mostar i kultowy Stary Most. Wędruj brukowanymi uliczkami bogatymi w kulturę i zobacz punkt, w którym chrześcijaństwo spotyka się z islamem.

Autor zdjęcia głównego János Korom.