Dom

Mech chrobotek reniferowy

Mech chrobotek reniferowy jest eterycznym, jasnym, owocującym organizmem lasów północy. Wygląd jest mylący, ponieważ przypomina mech, ale w rzeczywistości ten organizm jest daleki od tego. Wyposażony w wiele ekscytujących funkcji porosty reniferowe są kluczowym źródłem pożywienia dla reniferów, stąd ich nazwa. Obecnie równie często znajduje zastosowanie w aranżacji wnętrz. Wiele osób dekoruje nimi ściany. Wiele trendów mech poduszkowy widzi jako dekorację na całą ścianę. Dostępnych mchów stabilizowanych na rynku jest wiele

Porosty reniferowe należą do rodziny Cladoniaceae. Z Greckiego „cladon” oznacza „kiełek” i odnosi się do jego tendencji do rozgałęziania się jak krzewy. Chcesz dowiedzieć się więcej o tych porostach? Czytaj dalej, a nie będziesz zawiedziony!

Mech chrobotek co to jest?

Porosty reniferów występują w ponad 40 różnych gatunkach i wszystkie są sklasyfikowane pod tą samą wspólną nazwą. Różnice mogą określać niektóre cechy, takie jak kolor i faktura, choć nigdy nie będą one jedynymi definitywnymi czynnikami determinującymi identyfikację.

W łazience mech chrobotek reniferowy spełnie nie tylko rolę dekoracji wnętrz. W pomieszczeniu takim jak łazienka, poza funkcją dekoracji mech będzie zapobiegał rozwojowi grzybów i pleśni! Ponieważ jest silnie higroskopijny, będzie pochłaniał nadmiar wilgoci z powietrza.

Istnieje wiele gatunków uogólnionych pod nazwą porostów reniferowych, które mogą być scharakteryzowane przez wprawnych lichenologów. Najpopularniejszy gatunek, Cladonia rangifernia, występuje w północnych częściach świata i żywi się piżmami reniferów i wołów i wszelkich pozostałości leśnych. Cladonia stellaris to inny rodzaj, który tworzy maty o dużej objętości, różniące się od płaskich rozpórek.

 Pozostałe gatunki porostów reniferowych mają szeroki zasięg i mogą kwitnąć w bardzo gorących regionach południa i zimnych terenach podbiegunowych i różnych rejonach gór, gdzie cieszy się największą popularnością. Różne gatunki tego organizmu również różnią się kolorem.

Porosty reniferowe słyną z tego, że wkradają się na odludne tereny dzikiej przyrody. Organizmy te występują w wielu zakątkach świata i zwracają szczególną uwagę na składniki odżywcze i pobór wody. Istnieje jednak szereg czynników, które zagrażają i mogą potencjalnie zniweczyć istnienie porostów reniferowych.

Mech chrobotek to organizm bagiennych wrzosowisk porzuconych przez inne organizmy. Namierza pozostałe obszary i może tworzyć gęstą osłonę na ziemi w lasach borealnych, północnych lasach umiarkowanych i zapobiegać kiełkowaniu innych organizmów naczyniowych. Porosty wytwarzają pewne związki biochemiczne, które pomagają odstraszać roślinożerców i zabijać drobnoustroje, utrzymując ten obszar dla siebie. Ponadto porosty reniferowe preferują gleby piaszczyste, dobrze przepuszczalne, kwaśne oraz obszary częściowo zacienione. Dobrze rośnie również na skalistych powierzchniach i kłodach.

Istnieje jednak kilka miejsc, których porosty omijają. Porosty reniferowe nie mogą rosnąć na południowym zachodzie Ameryki iw kilku stanach na Wielkich Równinach. Organizm jest również odporny na zanieczyszczenia. Porosty reniferowe są wrażliwe nawet na niskie poziomy zanieczyszczeń, na przykład zanieczyszczenia, takie jak dwutlenek siarki i inne metale ciężkie, i nie będą rosnąć na zanieczyszczonych lub miejskich obszarach. W Wielkiej Brytanii porost jest zatem oznaczony jako krytycznie zagrożony.

Nie ma liści, szyszek ani igieł. Rośliny te są miękkie w dotyku, mech poduszkowy może być wykorzystywany w mieszkaniach przestrzennych jako piękne dekoracje w stylu skandynawii.

Mech chrobotek jak dbać o mech reniferowy

Mech reniferowy jest zwykle obfity i wymaga niewielkiej pielęgnacji, aby się rozwijać, jednak jeśli planujesz go uprawiać, musisz zadbać o odpowiednie warunki w swoim ogrodzie. Lekko podlewać chrobotek reniferowy w porze suchej. Większość mchów i porostów, które rosną naturalnie, nie wymaga podlewania, ponieważ mają tendencję do magazynowania wody. Jeśli sadzisz mech chrobotek w swoim mchowym ogrodzie i nie jest to naturalne dla twojego obszaru, być może będziesz musiał regularnie podlewać go podczas suszy, aby nie wysychał. Trzymaj to zacienione.

Mech reniferowy to porost, który jest połączeniem glonów i grzybów, które rozwijają się w chłodne dni i w cieniu. Jeśli sadzisz mech chrobotek, upewnij się, że znajdziesz miejsce, które nie ma zbyt dużo światła słonecznego. Zapewnij swojemu mchowi reniferowemu dobrej jakości powietrze. Mech chrobotek nie ma korzeni i czerpie minimalne pożywienie z roślin żywicielskich, takich jak drzewa.

Charakterystyka mchu reniferowego

Istota porostu renifera jest naprawdę ekscytująca i do pewnego stopnia zabawna! Od uwspólnionej symbiozy po sprytne próby rozkwitu na odległych obszarach, organizm zapewnia wystarczająco dużo miejsca do badań botanicznych. Dowiedz się o tempie wzrostu, środkach rozrodczych i innych interesujących cechach tego queerowego organizmu tutaj.

Mech chrobotek nie jest zwierzęciem ani nie należy do rodziny roślin. Organizm jest symbiozą sinic i grzybów. mutualizm działa tak, że grzyb tworzy strukturalne wsparcie dla glonów i chroni je przed trudnymi warunkami pogodowymi i innymi zagrożeniami środowiskowymi, a niebiesko-zielone algi produkują żywność poprzez fotosyntezę. Kolor i struktura porostów reniferowych również są bardzo zróżnicowane. Są to wydrążone organizmy o kosmatej powierzchni, które rozgałęziają się na zewnątrz z smukłą łodygą. Te gąbczaste masy nie mają korzeni, wchłaniając składniki odżywcze z powietrza. Kolor różni się w zależności od gatunku. Na przykład mogą być jasnozielone, szarozielone, szarobiałe i brązowoszare.

Fascynującą cechą porostów jest to, że mogą rosnąć okrągłe, krzaczaste kępy, przypominające główki kalafiora lub warstwę gęstej maty przykrytej ziemią. Gęsta mata tworzona przez porosty to nie tylko wzór, który tworzą, ale strategiczna metoda, która pomaga im w zatrzymywaniu wody. Gdy ta woda wyschnie, porosty reniferowe wykorzystają wilgoć pod swoją powierzchnią i przetrwają długo. Mówiąc o wilgoci, mech ten ma szczególny związek ze światłem i wodą. Może z łatwością rozwijać się bez wody przez długi czas. Jednak brak światła i wody sprawi, że cofnie się do okresu uśpienia. Ten okres uśpienia może trwać bardzo długo i ustanie, gdy pojawi się odpowiednia ilość światła i wody.

Porosty reniferowe mają niesamowicie powolny wzrost. Rośnie około milimetra lub jednej gałęzi w ciągu roku, a jego wysokość osiąga maksymalnie cztery cale. Wiek porostów renifera można również określić, licząc jego łodygi. Organizm lepiej się rozwija w miesiącach wiosennych i upada pod wpływem chłodnych temperatur i wysokiej wilgotności. Dlatego jest idealnym mchem na ozdoby. Czas wzrostu sprawia, że możemy cieszyć się tym mchem długie lata.

Mech chrobotek jak zrobić rośliny stabilizowane

Mech to swego rodzaju tkanina organiczna, pełna żywych kolorów i faktur. To sprawia, że ​​ściana z mchu to najnowszy i najlepszy sposób na stworzenie prawdziwie naturalnego dzieła sztuki do powieszenia w domu? Oprócz tego, że są stosunkowo niedrogie i łatwe w budowie , ściany z mchu przyciągają wzrok i nie wymagają konserwacji.

Zakonserwowany mech był kiedyś żywy. Zawartość wody została zastąpiona nietoksycznym środkiem konserwującym, takim jak glicerol, dzięki czemu może zachować swoją puszystą konsystencję – barwnik spożywczy jest następnie używany do wzmocnienia koloru.

przez projektantów wykorzystywany jako dekoracje kuchni oraz biura
Wykorzystaj naturę do dekoracji

A co z żywą ścianą z mchu?

Podczas gdy zakonserwowany mech nie wymaga konserwacji, żywy mech wymaga  ciągłego  zamgławiania w środowisku wewnętrznym, aby zachować zdrowie.

Chociaż to zadanie jest w najlepszym razie żmudne, nadmiar wody może również stymulować pleśnienie na ścianach, potencjalnie uszkadzając nieruchomość i tworząc niezdrowe środowisko.

Nie jest tak, że żywe ściany z mchu nie są możliwe do zrobienia w domu – ale zalecamy trzymanie ich na zewnątrz.  

Ponadto duże ilości konserwowanego mchu są znacznie łatwiejsze do zdobycia i są w 100% wolne od szkodników!

Czego potrzebujesz, aby zrobić ścianę z mchu DIY?

1 | Rama lub panel

Na początek musisz znaleźć podkład, na którym utworzysz swoje dzieło sztuki z mchu . 

Używam ramek drewnianych, chociaż inne rodzaje ramek też by się sprawdziły, o ile klej, którego używasz, może się z nim związać. 

Wybieram drewno po części ze względu na jego estetykę, trwałość i związek z używanymi przeze mnie klejami.

Prosta drewniana rama wystarczy na ścianę z mchu – główną atrakcją jest mech!

Możesz również użyć płaskiego drewnianego panelu / kawałka sklejki zamiast ramy.

Twoja rama może mieć dowolny kształt i dowolny rozmiar.

Kwadraty, prostokąty, koła, sześciokąty, dwunastościany, dwunastościany rombowe, tesserakty – cokolwiek!

2 | Klej do drewna + super klej

Jednym z głównych elementów solidnego mocowania z mchu jest niezawodny klej o dobrej przyczepności.

Chociaż istnieje mnóstwo klejów, wolę używać kleju do drewna. Łatwo się rozprowadza, ma mocny chwyt i jest dość przystępny cenowo w dużych ilościach.

Jedynym minusem kleju do drewna jest to, że ustawienie zajmie 24 godziny, ale nie jest to rzadkie i dopóki nie spieszysz się, nie powinno to stanowić większego problemu.

Upewnij się więc, że zmierzysz powierzchnię, z którą pracujesz, a następnie kup mech, a nie na odwrót.

Jednak widziałem kilka eleganckich ramek z mchu, które zawierały zachowane paprocie i różne inne flory.

Wybór roślin, które zwisają, a nie wystają, jest kluczowy.

Chcesz mieć pewność, że wykorzystanie roślin uzupełnia Twój projekt i ma sens estetyczny.

Podobnie jak w terrarium, możesz wybrać asortyment kamieni i/lub drewna, aby stworzyć jeszcze bardziej naturalny wzór dla swojej ramy.

1 | Wizualizuj swój projekt

Próba wprowadzenia zmian, gdy mech już spotkał się z klejem, może być nieudana.

Dlatego, aby zminimalizować liczbę powtórzeń, sugeruję wizualizację i fizyczne zaplanowanie swojego kawałka z wyprzedzeniem.

Po prostu weź kawałek papieru (lub kilka kawałków papieru, jeśli zdecydowałeś się na większą ramkę) i odmierz te same wymiary panelu tylnego.

Teraz po prostu spróbuj rozłożyć mech i twardy krajobraz, aż znajdziesz coś, co kliknie.

Upewnij się, że zrobiłeś zdjęcie telefonem, aby mieć punkt odniesienia, który możesz sprawdzić, gdy przenosisz swoje fragmenty na główną scenę.

Wskazówki projektowe:

Jeśli jesteś trochę zagubiony, po prostu poszukaj w Google zdjęć natury

Lub po prostu wyjrzyj przez okno, jeśli jesteś jednym z tych szczęśliwców, którzy wciąż żyją w prawdziwym świecie.

2 | Rozłóż klej na ramie lub panelu

Czas nałożyć ten klej i „rozprowadzić”.

Po umieszczeniu każdego elementu upewnij się, że lekko go popchniesz, aby upewnić się, że cała podstawa zetknie się z klejem poniżej.

Lubię umieszczać najpierw w moich największych elementach, a mniejsze przestrzenie wypełniać elementami drugorzędnymi.

Może się okazać, że gotowy element nie wygląda dokładnie tak, jak planowany, to w porządku!

Nic w naturze nie postępuje zgodnie z ustalonym planem, napisz to do ewolucji.

Aha, a jeśli zdecydowałeś się również użyć konserwowanych roślin – weź je. Zabierz je wszystkie.

Ok, więc chcę, żebyś zbliżył głowę do tego złego chłopca i zrobił swoje najlepsze wrażenie Robocop; zeskanuj tę matkę ze wszystkich stron, aby upewnić się, że nie pozostały żadne luki.

Powinny być łatwe do zauważenia, jeśli równomiernie rozprowadzisz klej, jasna biel powinna prześwitywać i informować, gdzie zatkać dodatkowy mech.

Zachowana ściana z mchu

Jest to również doskonały czas na umieszczenie dodatkowych elementów lub funkcji hardscape.

Weź coś płaskiego i ciężkiego i połóż to DELIKATNIE na ramie. Wszystko, co chcesz zrobić, to wcisnąć pracę w klej podczas jej wysychania, aby upewnić się, że wszystko się przyklei.

Jak wyhodować mech chrobotek

Porosty mogą się rozmnażać na dwa sposoby; seksualnie przez zarodniki, a bezpłciowo przez fragmentację plechy. Plecha porostów renifera wypuszcza podobną tkankę wegetatywną, która rozszerza się na zewnątrz, podczas gdy lekkie zarodniki są zazwyczaj przenoszone przez wiatr.

Organizmy te są szczególnie ważne dla środowiska ze względu na ich zdolność do rozbijania skał w glebie i stabilizowania gleby, w której mogą się rozwijać inne rośliny. Mech chrobotek jest środkiem wiążącym azot. Organizm pobiera azot ze środowiska i przekształca go w łatwo przyswajalną formę azotu w glebie, z której mogą korzystać rośliny. Jednak ze względu na ich puste i chrupiące suche ciała porosty reniferowe mogą przyspieszać rozprzestrzenianie się pożarów. Pożary są jednym z głównych powodów wyczerpywania się roślinności porostów.

 Teraz, gdy wiesz już wszystko o tym organizmie z krain arktycznych, czy chciałbyś sam go zakwaterować? Terraria to świetna okazja do utrzymania tego pięknego mchu w Twojej komfortowej przestrzeni. Mech reniferowy można również pielęgnować i konserwować na zawsze, aby pasował do estetyki Twojego domu.