Zdrowie

Jak pić więcej wody

Częste picie wody bardzo dobrze wpływa na nasze zdrowie. Obniża ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego – zawałów, udarów. Ponadto nawodnienie organizmu pozwala na utrzymanie wydolności fizycznej i intelektualnej. Co zrobić aby pić więcej wody? Poniżej podpowiadamy.

Mój znajomy niedawno podjął wyzwanie, aby podwoić dzienne spożycie wody, przekazał mi kilka wskazówek.

Nie idź nigdzie bez butelki wody 

To naprawdę zdrowy rozsądek, ale jeśli chcesz zwiększyć spożycie wody, musisz cały czas mieć przy sobie butelkę. Jeśli jest obok mnie, złapię się na łyk z butelki, nawet o tym nie myśląc. To staje się nawykiem. Natomiast jeśli musisz iść do kranu, lodówki lub sklepu, to jest to większy wysiłek. Aby zrobić z czegoś nawyk, musisz usunąć jak najwięcej barier, im łatwiej, tym większe prawdopodobieństwo, że będziesz się tego trzymać.

Woda gazowana

Nie ma absolutnie nic złego w piciu samej wody z kranu, ale może być trochę „tak samo”. Lubię naprzemiennie używać wody niegazowanej i gazowanej oraz wody naturalnej, tylko po to, żeby trochę urozmaicić. To zaskakujące, jak dużą różnicę może wnieść ta niewielka zmiana w zwiększeniu spożycia wody.

Spróbuj czegoś nowego

Jest tak wiele różnych rodzajów naprawdę dobrej jakości wód źródlanych i mineralnych dostępnych z całego świata. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie wszystkie smakują tak samo.

W przypadku wody naturalnej, mineralnej lub źródlanej smak i to, jak odczuwa się w ustach, zależy od poziomu zawartości substancji stałych – minerałów takich jak wodorowęglany, chlorki, siarczany, fosforany, azotany, wapń, magnez, sód, potas, żelazo, mangan i wiele innych minerałów. 

Wymieszaj temperatury 

Czasami picie naprawdę zimnej wody może być trudne, zwłaszcza w upalny dzień, ponieważ różnica temperatur w twoim ciele będzie jeszcze bardziej ekstremalna. Nie wspominając o tych, którzy mają wrażliwe zęby. Niezależnie od tego, czy jest zimno, ciepło, chłodno, temperatura pokojowa – woda tak samo nawodni Twoje ciało, niezależnie od temperatury. Osobiście wolę pić wodę w temperaturze pokojowej, bo dzięki temu mogę naprawdę docenić smaki w ich najlepszym wydaniu.

Dodaj naturalne smaki

Osobiście nie jestem osobą, która dodaje smaków do wody, ponieważ nauczyłam się doceniać subtelne różnice w wodzie źródlanej i mineralnej. Rozumiem jednak, że dopóki picie większej ilości wody nie stanie się nawykiem, niektórzy ludzie mogą potrzebować pomieszać smaki.

Istnieje wiele naturalnych sposobów aromatyzowania wody, jednocześnie unikając cukrów i dodatków, które zniweczą całą twoją dobrą pracę. Herbatki ziołowe to jeden pomysł, poranną kawę zamień na napar owocowy i wypijesz około 240-350 ml wody (objętość standardowego kubka). To około jednej ósmej dziennego celu osiągniętego przed śniadaniem. Zrób duży dzban i schłodź go w lodówce podczas upałów i wypij jako mrożoną herbatę.

Jeśli pozbycie się porannej kawy to krok za daleko, wyrób sobie inny nawyk picia szklanki wody, czekając, aż czajnik się zagotuje. Owoce cytrusowe, ogórek, mięta, jagody i arbuz to wspaniałe sposoby na naturalne i zdrowe aromatyzowanie wody.

Wypróbuj oznaczoną butelkę z wodą 

Niektórzy ludzie uważają, że butelka wody z wizualną pomocą poziomu wody spożywanej w ciągu dnia może pomóc im poczuć, że podążają za wyznaczonym celem. Istnieje wiele różnych rodzajów butelek, z których niektóre mają również podpowiedzi, kiedy należy wypić określoną ilość wody. Zaletą tego jest to, że zachęca trochę i często do nawodnienia, co jest lepsze dla organizmu.

Nie jest to jednak dla wszystkich, powinieneś porzucić ten pomysł, jeśli sprawia on, że ciągle czujesz, że przegrywasz. Ostatnią rzeczą, jakiej potrzebujesz, jest sprawianie sobie trudności, by nie nadążać.