Zdrowie

Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach

Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach, znana również jako krótka terapia skoncentrowana na rozwiązaniach, weszła do głównego nurtu praktyk psychoterapii w latach 70. i 80. XX wieku. To, co zaczęło się jako aspekt terapii systemowych, całkowicie przekształciło się we własną praktykę doradczą, która w dzisiejszych czasach zyskuje coraz większą popularność. Poradnictwo oparte na rozwiązaniach, stworzone przez żonatych terapeutów Steve’a de Shazera i Insoo Kim Berga, koncentruje się na teraźniejszości. Zwykle osiągnięcie sukcesu w tej formie poradnictwa zajmuje mniej czasu niż w innych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego rodzaju terapii, niezależnie od tego, czy odbywa się to za pośrednictwem usług terapeutycznych online, czy osobiście, czytaj dalej. Metoda nie jest tak ważna jak odpowiednie podejście psychoterapeutyczne, stosowane w Mental Research Institute. Metoda uznawana jest przez polskie towarzystwo psychoterapii skoncentrowanej.

Co to jest terapia skoncentrowana na rozwiązaniach?

Gdy mamy problem, określenie przyczyny problemu i jego poprawa może zająć dużo czasu. Tutaj może pomóc terapia skoncentrowana na rozwiązaniach i kiedy możesz zdecydować się na terapię. Kiedy osoba lub grupa osób uczestniczy w sesjach terapeutycznych skoncentrowanych na rozwiązaniach, doświadczenie jest zwykle bardzo krótkie. Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach koncentruje się na idei doskonalenia rozwiązań, a nie problemów – aby znaleźć odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące cudów, które mogą się pojawić. W przypadku innych metod terapeuta może spędzać wiele godzin na przetwarzaniu z klientami traumy i rozmawianiu o problemie i możliwych przyczynach problemu. Terapia krótkoterminowa oparta na rozwiązaniach spędza znacznie mniej czasu na mówieniu o problemie, aby promować skuteczne, zdrowe psychicznie rozwiązania doświadczeń i problemów życiowych pacjenta będącego w procesie terapii.

Podstawowe założenia terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach to np. czas trwania terapii krótkoterminowej, w podejściu tsr mówi się, że jest to terapia krótkoterminowa skoncentrowana na rozwiązaniach. Czas trwania terapii nie jest ściśle określony. Ponadto podejście terapeuta koncentruje się na zasobach klienta, życiu klienta. Zadaniem terapeuty jest wydobycie zasobów klienta, zwrócenie uwagi na nadzieje, szukanie mocnych stron, pozytywnych zmian.
TSR różni się od bardziej tradycyjnych podejść terapeutycznych

Podczas studiów i praktyk terapeutów odkryto, że klienci mogą doświadczać wzlotów i upadków związanych ze swoimi problemami i wydarzeniami życiowymi. Mogą przejść rok bez powtarzania się pewnych problemów, ale potem mogą sobie z tym radzić całymi tygodniami. W tym miejscu pojawia się terapia skoncentrowana na rozwiązaniach, pomagając klientowi w namacalnych rozwiązaniach za pomocą różnych technik zadawania pytań i technik terapeutycznych. Innym wspaniałym źródłem informacji jest podręcznik leczenia terapeutycznego, w którym można przyjrzeć się badaniom wyników, procesowi terapii, rozwiązywaniu problemów i sposobom leczenia.

Poradnictwo oparte na rozdzielczości – model terapii skoncentrowanej w centrum terapii skoncentrowanej

Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach zajmuje się różnymi zasadami, aby tworzyć rozwiązania dla tych, którzy ich potrzebują, poprzez proces terapeutyczny i praktyków TSR. Źródło problemów pacjenta jest jasno określone podczas sesji terapii opartej na rozwiązaniach; co więcej, sukcesy są tak samo podkreślane.

pytania do chłopaków

Korzyści z doradztwa opartego na rozdzielczości

Wiele osób z lękiem , depresją, ADHD , PTSDi inne zaburzenia zdrowia psychicznego i problemami życiowymi wszyscy myśleli: „Nigdy nie znajdę rozwiązania mojego problemu. Zawsze będę nieszczęśliwy i nigdy nie będę szczęśliwy”. Siedzą na przeciwległym końcu terapeuty, psychiatry lub psychologa ze sceptycyzmem w głowie i uczuciem zatapiania w sercu. Mogą zadręczać się drobnymi szczegółami i katastrofalizować większe szczegóły szczegółowym opisem, jednocześnie przedstawiając problemy bez możliwych rozwiązań. Z terapeutą skoncentrowanym na rozwiązaniach, klient może szybko nauczyć się odchodzić od tego schematu myślenia i pomaga klientom czuć się upoważnionym do rozwiązywania ich problemów poprzez zmiany behawioralne, a kiedy pojawia się obecny problem, wiedzą, jak rozwiązać problemy od pierwszego sesja.

Zobacz też artykuł: podchwytliwa pytania.

Odpowiednie podejście psychoterapeutyczne pomaga wyznaczać cele

Prawdopodobnie masz cele i zadania, zanim usiądziesz podczas sesji terapeutycznej opartej na rozwiązaniach; jednak te sesje pomogą Ci sformułować cele dotyczące Twojego problemu. Na przykład, jeśli odkryjesz, że nie możesz mówić, co myślisz podczas spotkań personelu w swojej pracy, terapeuta zapyta Cię, dlaczego tak się czujesz, używając skalowania i innych technik. Następnie możesz wyznaczyć cele, które pozwolą rozwiązać problem, które mogą obejmować: pokonanie strachu przed wystąpieniami publicznymi, bycie bardziej asertywnym w przekazywaniu swoich punktów oraz wskazówki, jak wyglądać na bardziej pewnego siebie na swoim stanowisku pracy.

Skoncentrujesz się na swoich mocnych stronach i pracy terapeutycznej

Podczas gdy wiele osób nie chodzi na terapię, aby dowiedzieć się, w czym są dobrzy, ten rodzaj terapii omawia mocne strony dotyczące zmiany i jak lepiej zrównoważyć swoje mocne strony, aby wykorzystać sytuację. Terapia oparta na rozwiązaniu opiera się na systemie komplementarnym, w którym terapeuci słuchają klienta i dbają o odpowiedzi poprzez pośrednie komplementy. Pytania o charakterze ogólnym, takie jak „Jak sobie z tym poradziłeś?”, uprzejmym, przyjaznym tonem. Celem jest tutaj zbudowanie pewności siebie przez klienta i przypomnienie mu, że tylko dlatego, że czuje się zaniepokojony konkretnym problemem, jest wiele rzeczy, w których jest dobry i już pokonał wiele innych przeszkód. Pomoże to klientowi wykorzystać jego naturalne umiejętności rozwiązywania problemów.

Zobacz też: czym jest sapioseksualizm.

Jest krótkoterminowy i opłacalny

Ponieważ celem jest wskoczenie od razu i skupienie się na tu i teraz, nie będziesz spędzać sesji na rozmowach o swojej historii i zagłębianiu się w stare rany i traumy, jeśli nie jest to konieczne. Niektórzy ludzie potrzebują długoterminowej terapii i ponownego przyjrzenia się starym traumom. Nie ma to na celu dyskontowania wartości odzyskania po przeszłych wydarzeniach. Ale nie jest to konieczne dla wszystkich. Wiele osób, które czerpią korzyści z tej terapii, przechodzi przez określony problem lub poważną zmianę życiową lub przejście.

Techniki poradnictwa oparte na rozdzielczości

Metody skalowania w centrum terapii krótkoterminowej

Terapeuci stosują metody skalowania podczas sesji terapeutycznych opartych na rozwiązaniach ze swoimi pacjentami. Gwarantuje to, że klienci cenią swoje doświadczenia, myśli, emocje i nie tylko. Skalowanie to bardziej logiczne podejście do terapii, wykorzystujące liczby do ilościowego określania emocji i uczuć. Z kolei używanie liczb może pomóc ci poczuć się spokojniej podczas sesji terapeutycznej. Będziesz bardziej skłonny rozmawiać o tym, co Cię niepokoi, co jest szybszym podejściem. Kiedy terapeuci wykorzystują skalowanie, pomagają swoim klientom stworzyć poczucie kontroli i pewności siebie.

pytanie do dziewczyny

Osoba doświadczająca stresu i innych powiązanych objawów może myśleć, że problemy są przytłaczające, przysłaniając ich szczęście negatywnością i wątpliwościami. Skalowanie sprawia, że ​​wydaje się, że jest to coś, z czym mogą sobie poradzić – samodzielnie lub z pomocą. Czują więcej nadziei i pewności, że ich obecna sytuacja minie i mają nadzieję, że inspirujące historie mogą również pomóc złagodzić takie trudności u wielu klientów. Ćwiczenia skalujące wywołają krytyczne myślenie. Klienci będą mogli spojrzeć poza swoje wąskie formy widzenia i zobaczyć szeroki obraz, myśląc obiektywnie o swoim życiu i sytuacjach.

Podczas pierwszej sesji terapeuci dzielą etapy skalowania na łatwiejsze do opanowania porcje informacji. Zmniejsza to obciążenie i przytłaczające uczucia związane z obsługą nadmiaru informacji.

Podczas skalingu terapeuta może zapytać pacjenta:

Te pytania określają przyczynę i sposób zmiany. Zapewniają elastyczność niezbędną do podejmowania własnych decyzji. Niektórzy ludzie są bardziej wizualni, więc narysowanie klatki schodowej lub pokazanie zdjęcia z liczbami może pomóc ci wyobrazić sobie, jak myślisz o liczbie.

Radzenie sobie i wyjątki w poradnictwie opartym na rozwiązaniach polskiego towarzystwa psychologicznego

Oprócz metod skalowania terapeuci używają również pytań radzenia sobie i wyjątków, pomagając klientom w nauce i poznają główne założenia terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach. Przykładami pytań radzenia sobie są:

  • Co Cię motywuje w chwilach stresu?
  • Jak zwykle radzisz sobie w tej sytuacji?
  • Jak rozwiązujesz ten problem?
  • Gdyby ktoś inny doświadczył tego problemu, jakiej rady byś mu udzielił?

Pytania wyjątków są również używane do podkreślenia, kiedy dana osoba nie radzi sobie z danym problemem, z powodu różnych zmian:

  • Co się zmieniło od naszej ostatniej sesji?
  • Kiedy problem nie występuje?
  • Jak się czujesz, gdy problem nie występuje?
  • Czy robisz coś inaczej, gdy problem się nie pojawia?

Cudowne pytanie o poradnictwo oparte na rozwiązaniach

Ten format pytań pozwala Ci kreować swoją przyszłość dostosowaną do Twojego życia. Pytanie o cud jest pomocne, gdy klient nie wie, czego chce w przyszłości. Jak wygląda lepsze życie? Terapeuta może zapytać: „Dżin spełnia trzy życzenia. Czego byś sobie życzył, aby twoje życie było lepsze?” lub „Zapadasz w głęboki sen, a kiedy budzisz się następnego ranka, cud sprawił, że twoje życie stało się lepsze. Co się zmieniło?” Pytanie o cud pozwala wyjść poza schemat i stworzyć swoją wizjonerską ścieżkę – z wolnością i bardziej skoncentrowanym podejściem od terapeuty. On lub ona będzie wiedziała, jak Ci pomóc i zadba o to, aby było to zwięzłe i rzeczowe. Tak działają metody pracy w Mental Research Institute.

Metody te są również wykorzystywane w terapii małżeńskiej i rodzinnej opartej na rozwiązaniach. Aby stworzyć postanowienia dla całej rodziny w procesie rodzinnym, terapeuta będzie przypominał rodzinie o jej poprzednich sukcesach, ale bardziej skupi się na teraźniejszości i przyszłości. To zbierze nadzieję, gdy rodzina zdobędzie zasoby i inne narzędzia potrzebne do osiągnięcia wspólnego celu.

Zaakceptowanie faktu, że każda rodzina jest inna, jest niezbędne i nie ma ścisłych wytycznych dotyczących tego, jak rodzina powinna postępować, myśleć itp., jest kluczowym elementem terapii małżeńskiej i rodzinnej. W przypadku dzieci, gdy terapeuta zachowuje się tak, jakby dziecko było ekspertem od własnego życia, jest bardziej podatne na terapię. Reprezentacje wizualne, w tym diagramy, arkusze do kolorowania i arkusze robocze, również dają dzieciom jasny sposób na zrozumienie celów i zadań wytyczonych przed nimi.

podejścia terapeutyczne i podstawowe założenia tsr są zakorzenione w Solution Focused Brief Therapy center
TSR różni się od bardziej tradycyjnych podejść terapeutycznych

Wnioski dotyczące poradnictwa opartego na rozwiązaniach

Jeśli masz problem, którego nie możesz rozwiązać, możesz rozważyć skonsultowanie się z terapeutą zajmującym się rozwiązaniami w Twojej okolicy . Jeśli chcesz się zmienić i chcesz bardziej skupić się na teraźniejszości i przyszłości, ten rodzaj terapii może być dla Ciebie. Tworzenie własnych celów i kształtowanie przyszłości pomoże ci przygotować się do znalezienia rozwiązań i budowania na wewnętrznych i zewnętrznych zmianach. Możesz także wypróbować terapię online. BetterHelp oferuje bezpieczną platformę, na której możesz połączyć się z licencjonowanym, wykwalifikowanym terapeutą i zacząć już dziś! Wszystko, czego potrzebujesz, aby rozpocząć, to połączenie internetowe i smartfon, tablet lub komputer.

Do czego służy terapia skoncentrowana na rozwiązaniach?

Krótkotrwała terapia na rozwiązaniach służy do skupienia się na obecnych i przyszłych okolicznościach danej osoby, a nie na przeszłych doświadczeniach, co odróżnia ją od innych form terapii. Krótkotrwała terapia na rozwiązaniach (TSR) to rodzaj terapii zorientowanej na cel, która kładzie nacisk na wyznaczanie celów, aby doprowadzić do pozytywnej psychologii. Może to różnić się od innych rodzajów terapii, które są bardziej skoncentrowane na ludziach, takich jak terapia poznawczo-behawioralna. Krótkotrwała terapia skoncentrowana na rozwiązaniach (TSR) wierzy w znajdowanie rozwiązań poprzez bycie zorientowanym na przyszłość, z wyjątkiem spoglądania na przeszłość w sposób, w jaki robią to niektóre tradycyjne formy terapii.

Jakie są kluczowe koncepcje i filozofia terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach? Jak działa terapia TSR?

Głównym celem krótkiej terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach jest: zmiana jest stała i pewna, kładąc nacisk na to, co jest możliwe, klienci muszą chcieć zmienić, klienci są ekspertami w wyznaczaniu celów i terapii oraz że klienci mają już zasoby i siłę, aby znaleźć rozwiązania ich problemów, to są podstawowe założenia w podejściu skoncentrowanym na rozwiązaniach. Terapia skoncentrowana to forma krótkoterminowej terapii, która jest praktyką opartą na dowodach, w której praktycy skupieni na koncentracji pomagają klientom zrozumieć psychologię pozytywną poprzez rozpoznanie współczesnej psychologii i korzyści, jakie może przynieść wyznaczenie celów.

Czy terapia jest skuteczna?

Obecnie wydaje się, że istnieją mocne dowody na to, że krótka terapia jest oparta na dowodach i skuteczna w leczeniu zarówno problemów behawioralnych, jak i stanów psychicznych. Praktycy skoncentrowani na rozwiązaniach przyjmują inne podejście do terapii behawioralnej, koncentrując się na pytaniach skalujących i pytaniach radzenia sobie. Są one jednak wbudowane w myślenie perspektywiczne, które koncentruje się na przyszłych celach, które dana osoba chce osiągnąć poprzez podejście skoncentrowane na rozwiązaniach. Obecnie często uważa się, że psychologia opiera się wyłącznie na ludziach, ale terapia oparta na celach, taka jak ta, może być równie korzystna i potencjalnie mniej kosztowna. Krótkoterminowa terapia na rozwiązaniach może być skuteczna w leczeniu szeregu schorzeń, takich jak choroba afektywna dwubiegunowa i nadal jest przedmiotem badań w psychologii.

Jak długo trwa terapia?

Zazwyczaj sesja krótkiej terapii skoncentrowanej na rozwiązaniu trwa około 45 minut i rzadko przekracza osiem sesji. W przeciwieństwie do innych rodzajów terapii, jest to terapia krótkoterminowa, która ma pomóc pacjentom znaleźć rozwiązania w krótszym czasie. Stowarzyszenie krótkiej terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach nakreśla ogólny plan leczenia dla osób poszukujących dziś psychologii pozytywnej przy użyciu tej metody. Jeśli uważasz, że to podejście TSR może pomóc w Twojej sytuacji, skontaktuj się z terapeutą TSR lub lekarzem w Twojej okolicy w ośrodku leczenia, aby dowiedzieć się więcej.

Co to jest pytanie radzenia sobie?

Pytania dotyczące radzenia sobie są skonstruowane tak, aby pomóc klientowi przenieść uwagę z elementów problemowych na to, co dana osoba robi, aby przezwyciężyć bolesną lub stresującą sytuację. Ta metoda jest stosowana, aby pomóc klientom w ośrodku leczenia lub sesjach terapeutycznych, niezależnie od rodzaju stosowanej terapii opartej. W dzisiejszej psychologii pytania radzenia sobie z problemami są opartymi na dowodach metodami przekierowania uwagi klienta i znajdowania rozwiązań problemów w dziwnych obszarach. Wiele różnych rodzajów terapii skutecznie wykorzystuje pytania radzenia sobie z problemami i jest pomocnym sposobem radzenia sobie z trudnymi sytuacjami.

Jak działa terapia skoncentrowana na osobie?

Terapia skoncentrowana na osobie polega na tym, że klient mówi większość, a terapeuta stara się kierować twoimi słowami, próbując zrozumieć twoje uczucia lub myśli. Istnieje wiele form terapii opartych na dowodach, ale terapia skoncentrowana na osobie jest jedną z najstarszych. W przeciwieństwie do terapii skoncentrowanej na celu, takiej jak terapia jest charakterze zorientowanym na cel, terapie rozmowe pozwalają klientowi przepracować większość problemów werbalnie i w większości przypadków przejść do konkretnych metod rozwiązywania problemów. W dzisiejszej psychologii jest to jeden z najskuteczniejszych stosowanych rodzajów terapii, a ośrodek leczenia, ośrodek pracy socjalnej lub gabinet specjalistów ds. zdrowia psychicznego prawdopodobnie stosuje podejście terapeutyczne oparte na osobie. Jeśli uważasz, że to może pomóc,

Jakie są 5 rodzajów strategii radzenia sobie?

Pięć głównych rodzajów strategii radzenia sobieto: medytacja, prowadzenie dziennika, przeformułowanie, zniekształcenia poznawcze i pozytywne myślenie lub pozytywna psychologia. Tradycyjne formy terapii opartej na dowodach często wykorzystują te strategie radzenia sobie w swoich modelach leczenia poprzez konstruktywną współpracę. W encyklopedii pracy socjalnej ci, którzy szukają najlepszych nadziei na leczenie, czy to poprzez krótką terapię skoncentrowaną na rozwiązaniach, czy inny rodzaj, powinni poznać najlepsze strategie radzenia sobie w ich przypadku. Można to zrobić poprzez terapię lub nawet znalezienie grupy wsparcia w Twojej okolicy. Dzisiejsza psychologia kładzie nacisk na myśli i emocje, których doświadczają ludzie, a metody radzenia sobie mogą pomóc w tworzeniu pozytywnej psychologii poprzez skupienie się na pozytywnych rzeczach i ukierunkowanie na cel. Niezależnie od tego, czy masz do czynienia z zaburzeniem, takim jak choroba afektywna dwubiegunowa, czy innymi problemami ze zdrowiem psychicznym, człowiek może przeformułować swoje myślenie i zobaczyć tyle sukcesów, że uwierzy, że wydarzył się cud. Jeśli uważasz, że krótka terapia na rozwiązaniach lub inny rodzaj może ci pomóc, już dziś znajdź grupę wsparcia lub terapeutę w swojej okolicy, aby uzyskać podejście skoncentrowane na rozwiązaniach do leczenia psychiatrycznego i krótkiej terapii.

Jaka jest koncepcja Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach?

Krótkoterminowa terapia stała się popularna w latach 70. i 80. XX wieku i została założona przez Steve’a de Shazera i Insoo Kim Berga w Brief Family Therapy Center w Milwaukee w stanie Wisconsin, gdzie stworzyli model terapii skoncentrowanej. Chociaż istnieje wiele technik terapeutycznych, terapia może pomóc w rozwiązaniu wszelkich problemów ze zdrowiem psychicznym, których możesz doświadczać. Dzięki skalującym pytaniom i szeregowi szkoleń pary i osoby ponownie znalazły motywację, niezależnie od jakiejkolwiek innej diagnozy lub interwencji. Możesz dowiedzieć się więcej z prasy Oxford University, na przykład ogólne przesłanie terapeutyczne, poprzednie rozwiązania i korzyści wynikające z terapii opartej na dowodach.