Dom

Stylowa kuchnia – co ją wyróżnia?

Stylowe kuchnie czyli jakie?

Stylowe kuchnie czyli jakie?

Stylowe wnętrza wyróżniają się kilkoma cechami. Muszą się w nim znaleźć dobrze dobrane meble oraz dodatki. Przede wszystkim, warto wiedzieć w jaki sposób urządzić kuchnię, aby prezentowała się ona stylowo i atrakcyjnie. 

Specjaliści zajmujący się wystrojem wnętrz jednoznacznie określają, że stylowa kuchnia to taka, którą urządzono w stylu cottage, wiktoriańskim lub angielskim. Pomieszczenia inspirowane stylem angielskim wyróżniają się przede wszystkim tym, że wszelkie elementy począwszy od stołu poprzez blat, aż do mebli są duże i przeważnie białe. Świetnie sprawdzi się ceramiczny zlew, a także stylowa płyta indukcyjna. Aby dodać wnętrzu uroku można zdecydować się np. na zawieszenie pęków ziół na ścianach lub pod sufitem. 

Innym rozwiązaniem jest utrzymanie wnętrza w stylu cottage lub wiktoriańskim. Ten pierwszy jest bardzo jasny i radosny. Wyróżnia się pastelowymi kolorami, a przede wszystkim takimi, które wpadają w wanilie. Kolejną kwestią są meble, które w dolnej części są oddzielne, ale zestawia się je bardzo ciasno. Natomiast na ścianach wiszą otwarte pułki, a także swobodne obrazy i np. malowane talerze. Bardzo ważna jest też obecność kredensu. 

Drugi z wymienionych styli: wiktoriański wiąże się z wykorzystaniem materiałów bardziej szlachetnych oraz dość nasyconych kolorów. Często wykorzystuje się też kamienie. Oraz zdobione drzwi wewnętrzne.

Jakie kolory do stylowej kuchni? 

Aranżując stylową kuchnie, należy zwrócić szczególną uwagę na dobór właściwych kolorów. W takim stylu świetnie sprawdzi się butelkowa zieleń w połączeniu ze złotymi emblematami, a także np. malowaną porcelaną, która jest dobrą przeciwwagą. W stylowej kuchni warto też wykorzystać pastelowe, jasne barwy. 

Aranżacja stylowej kuchni 

Planując urządzenie stylowej kuchni, należy także pamiętać o kilku znaczących wskazówkach. Przede wszystkim podczas wykańczania dobrze jest sięgnąć po takie materiały jak marmur czy kamienie innego rodzaju. Jest to najbardziej elegancki i nowoczesny materiał. Można go wykorzystać np. na blatach roboczych lub na ścianach zamiast klasycznych płytek. 

Znaczenie mają też wszelkie detale. Można postawić na mosiężne figurki, ozdobne uchwyty do poszczególnych szafek itd. W zestawieniu z kamieniami z pewnością będą się prezentowały bardzo atrakcyjnie. 

W stylowej kuchni mile widziane jest zestawienie elementów współczesnych z tymi pochodzącymi z danej epoki. Dobrym rozwiązaniem może być np. połączenie klasycznych, solidnych, drewnianych stołów z nowoczesnymi krzesłami. Także nowoczesne sprzęty można z powodzeniem zaaranżować na styl retro. 

Aranżując stylową kuchnie nie należy jednak przesadzić z ilością ozdobnych elementów oraz zbyt mieszać kolorów. Aby pomieszczenie prezentowało się dobrze musi być urządzone ze smakiem i wyczuciem. Wszystko powinno ze sobą współgrać i prezentować się estetycznie, równocześnie musi być także praktyczne i użyteczne. 

Stylowa kuchnia to świetny pomysł zarówno w nowoczesnych jak i klasycznych wnętrzach. Można się inspirować stylem angielskim, wiktoriańskim lub cottage. To właśnie one są wyrazem najwyższego wyczucia smaku. W Internecie można znaleźć wiele interesujących inspiracji, które warto wziąć pod uwagę. Wiele zależy od wielkości pomieszczenia oraz od tego czy jest ono osobne czy połączone np. z jadalnią czy pokojem dziennym. W stylowych wnętrzach bardzo ważną rolę gra dobór światła. Może ono całkowicie odmienić pomieszczenie. Oprócz głównego oświetlenia, świetnym pomysłem są także kinkiety lub taśmy LED. 

Artykuł partnera