Kursy

Cechy dobrego fizjoterapeuty

Fizjoterapeuci to specjaliści, których potrzeba coraz więcej. Żyjemy coraz dłużej, chętniej uprawiamy sport, więc o urazy nie jest trudno. Dzięki pomocy fizjoterapeutów pacjenci mogą zwiększyć swój komfort codziennego życia oraz szybciej powrócić do pełnej sprawności po urazach.

Kim jest fizjoterapeuta?

Fizjoterapeuta to absolwent studiów licencjackich lub magisterskich w zakresie fizjoterapii. Dodatkowo musi posiadać uprawnienia do wykonywania zawodu. 

Fizjoterapia składa się z kinezyterapii oraz fizykoterapii. Kinezyterapia obejmuje rehabilitację ruchową przeprowadzaną na salach gimnastycznych wyposażonych w specjalistyczne urządzenia (łóżka z podwieszkami, rowery stacjonarne) oraz sprzęt do ćwiczeń (piłki, rowerki, taśmy). Fizykoterapia to przywracanie sprawności ruchowej przy pomocy aparatów elektrycznych i elektronicznych, które stymulują poszczególne tkanki. Do najpopularniejszych urządzeń należą zabiegi laserowe, krioterapia, megnetronik, tens, soluks.

Medycyna to dziedzina, która bardzo szybko się rozwija, w tym także fizjoterapia. Z tego względu fizjoterapeuci powinni stale się doskonalić na różnego rodzaju kursach, szkoleniach, warsztatach. Zdobyta wiedza i umiejętności pozwalają poprawić efektywność pracy z pacjentami. 

Oferta kursów dla fizjoterapeutów jest bardzo szeroka, więc każdy może znaleźć kurs, który zwiększy jego kompetencje w wybranej specjalizacji lub pozwoli mu zdobyć nowe umiejętności. Największą popularnością cieszą się kursy dotyczące tapingu rehabilitacyjnego, treningu mięśni dna miednicy, fizjoterapii dziecięcej.

Kurs dla fizjoterapeutów należy wybierać zgodnie z własną specjalizacją i zainteresowaniami. Wtedy korzyści będą największe i przełożą się na efekty pracy z pacjentem.

Jakie cechy powinien posiadać dobry fizjoterapeuta?

Poza rzetelną wiedzą merytoryczną fizjoterapeuta powinien posiadać cechy, które ułatwią mu pracę z pacjentami. Najważniejsze z nich dotyczą relacji interpersonalnych, to w dużej mierze od nich zależy efektywność zabiegów rehabilitacyjnych. Pacjent chętniej wykona ćwiczenia przy uśmiechniętym rehabilitancie, niż przy tym, który będzie pełen rezerwy i dystansu.

Cechy, które są pożądane w przypadku dobrych rehabilitantów to: 

  • empatia i wrażliwość,
  • cierpliwość i wyrozumiałość,
  • umiejętność komunikacji,
  • stanowczość i konsekwencja.

Empatia jest nieodzowną cechą każdego rehabilitanta, musi umieć wczuć się w sytuację pacjenta i okazać wrażliwość na jego ból. To znacznie ułatwia wzajemne relacje i poprawia efektywność zabiegów.

Wielu pacjentów korzystających z zabiegów fizjoterapeutycznych to osoby starsze, które źle znoszą swoje dolegliwości. Często wielokrotnie trzeba tłumaczyć im jak wykonywać ćwiczenia, kiedy przyjdą pierwsze efekty. Czasami wielokrotnie trzeba odpowiadać im na te same pytania. Cierpliwość i wyrozumiałość są  takich przypadkach nieodzowne.

Pacjenci bardzo lubią rozmawiać ze swoimi rehabilitantami i to nie tylko o chorobie, ale także o dzieciach, wnukach, dobrych przepisach itd. Dobra komunikacja z pacjentem nie tylko znacznie ułatwia prawidłowe wykonywanie ćwiczeń, ale przede wszystkim buduje zaufanie między obiema stronami. To ułatwia przekonanie pacjenta do kontynuowania ćwiczeń w domu, zmiany niektórych nawyków. 

Miarą sukcesu fizjoterapeuty jest poprawa stanu zdrowia pacjenta i powrót do pełnej sprawności. W swoich działaniach rehabilitant musi być konsekwentny i stanowczy. Czasami pacjenci szukają różnych wymówek, by pominąć niektóre ćwiczenia lub wykonywać je z mniejszym obciążeniem. Tylko asertywność i konsekwencja pomogą odnieść sukces i powrócić do pełnej sprawności. 

Jak wybrać dobrego fizjoterapeutę? 

Korzystając z państwowej służby zdrowia nie ma możliwości wybrania rehabilitanta, wszyscy cieszą się, że po roku oczekiwania wreszcie mogą zacząć zabiegi. W wielu gabinetach państwowych pracują doskonali fizjoterapeuci, którzy dodatkowo pracują w placówkach prywatnych lub wykonują zabiegi w domu. To najlepszy sposób na znalezienie dobrego fizjoterapeuty. 

Dobrego rehabilitanta można pozyskać także dzięki poleceniom znajomych, rodziny lub innych pacjentów. Kiedy nie ma takich możliwości pozostaje tylko zdanie się na informacje internetowe zamieszczone na stronie gabinetu, na portalach społecznościowych lub na forach. W razie wątpliwości można wykupić tylko kilka zabiegów i przekonać się jak pracuje fizjoterapeuta. 

Nie ulega wątpliwości, że dobry fizjoterapeuta to taki, który inwestuje w siebie, korzysta z nowoczesnego sprzętu i nadąża za nowymi metodami rehabilitacji. Może pomóc mu w tym odpowiednio wybrany kurs dla fizjoterapeutów.