Dom

Jak mieszać beton

Beton to cenny materiał budowlany wokół domu. Mocny, dopasowujący się i trwały beton może być używany do produkcji tarasów, słupków ogrodzeniowych , podłóg, stopek i płyt. Możesz nawet wykonać z betonu blaty kuchenne, blaty toaletowe łazienkowe i zlewozmywaki .

Podczas gdy mieszanie betonu jest powszechnie kojarzone z mieszalnikami i mieszalnikami klasy komercyjnej, majsterkowicze mogą niezawodnie mieszać małe ilości betonu za pomocą prostych narzędzi.

Możliwe jest ręczne mieszanie mniejszych ilości betonu bez użycia mieszadła elektrycznego. Wykorzystasz tylko motykę ogrodową i łopatę, miskę do mieszania, taką jak taczka, oraz źródło czystej wody, na przykład z węża ogrodowego .

Ile betonu należy wymieszać na raz

Ilości partii przy użyciu tej metody są ograniczone do jednego lub dwóch worków betonu. Mieszanie ponad dwóch worków na raz mieszadłem jest fizycznie trudne, a beton może zacząć twardnieć, zanim będzie można wymieszać całą partię.

Większość majsterkowiczów przekona się, że mieszanie jednego worka betonu na raz jest najwygodniejszą ilością partii.

Ile wody dodać do mieszanki betonowej

Odmierzenie dokładnej ilości wody ma kluczowe znaczenie dla udanego mieszania betonu. Użycie zbyt małej ilości daje suchą, pudrową mieszankę, która nie skleja się ani nie skleja prawidłowo. Częstszym błędem jest dodanie zbyt dużej ilości wody. Chociaż wylewanie może się udać, beton zmieszany ze zbyt dużą ilością wody jest słaby i wkrótce się kruszy.

Chociaż należy dążyć do dokładnej ilości wody określonej przez producenta, większość producentów w razie potrzeby wprowadza tolerancje dla dodatkowej wody. W wielu przypadkach możesz dodać do dwóch dodatkowych kubków wody.

Wskazówki dotyczące wydłużenia czasu pracy betonu

Beton szybkomieszany zaczyna wiązać po około 20-40 minutach. Oznacza to, że masz mniej niż 20 minut na pełne wymieszanie betonu i wylanie go.

Aby zachować te ścisłe parametry, musisz mieć wszystkie materiały i narzędzia gotowe i pod ręką. Każde obce działanie ogranicza tylko czas pracy betonu.

Za pomocą węża ogrodowego wylej około 2l wody do miarki, a następnie do wiadra. Zaznacz linię wodną niezmywalnym markerem.
Umieść motykę, łopatę, wiadro z wodą, miarkę i wąż ogrodowy (zakręcony kran, wąż sterowany za pomocą spryskiwacza) w zasięgu taczki .
Wymieszaj beton jak najbliżej miejsca wylewania.
Pracuj z asystentem. Jedna osoba poświęca swoją uwagę mieszaniu, a druga dodaje wody i stabilizuje taczkę.
Jeśli pracujesz sam, usztywnij taczkę podczas mieszania betonu, wchodząc stopą na jeden ze stojaków taczki lub podpierając bok niecki kolanem.
Beton jest uważany za w pełni utwardzony po 28 dniach, ale zwykle nadaje się do użytku po około dniu lub dwóch, w zależności od zastosowania.