poniedziałek, 25 września, 2023
Technologia

Czym są domeny internetowe?

Aby zacząć działać w internecie, czy to jako użytkownik prywatny, czy firma potrzebujesz domeny internetowej. Ten ciąg znaków składający się z nazwy głównej oraz rozszerzenia określa miejsce Twojej strony w sieciowej hierarchii. Jak wybrać odpowiednią domenę i z czym to się wiąże?

Domena internetowa – co to takiego?

Mówiąc najprościej domena internetowa jest unikatowym adresem umożliwiającym odnalezienie strony w sieci. W domenie ciąg numeryczny adresu IP zostaje zastąpiony znacznie bardziej przyjaznym ciągiem liter, czyli nazwą wraz z rozszerzeniem.

Za tłumaczenie nazwy na zrozumiały dla komputera adres IP odpowiada system nazw domen, czyli DNS (ang. Domain Name System). Typowy użytkownik nie musi się tym jednak przejmować. Wystarczy wiedzieć, że domena internetowa jest wirtualnym adresem pod którym znajduje się konkretna strona.

Domena składa się z dwóch elementów: nazwy i rozszerzenia. Obydwie części rozdziela kropka. Mogą też występować subdomeny, czyli adresy utworzone w ramach nazwy głównej.

Jakie są typy domen?

Rozszerzenie zwane inaczej końcówką lub bardziej profesjonalnie TLD (Top Level Domain) informuje o wielu istotnych parametrach takich, jak lokalizacja, czy branża lub specyfika usług. Stosowane rodzaje rozszerzeń to:

  • globalne, jak .com, .net – używane na całym świecie i o najszerszym zasięgu,
  • terytorialne, jak .eu, .asia – powiązane z obszarami geograficznymi i kontynentami,
  • krajowe, jak .pl, .us – oznaczające konkretne państwa i używane jako indywidualny kod kraju,
  • regionalne – odpowiadające regionom lub miastom.

Stosowane są także rozszerzenia opisujące branże w jakich działają używające ich firmy. Przykładem może być rozszerzenie .dev dla deweloperów. Wyróżnia się również domeny IDN zawierające znaki diakrytyczne, czyli np. polskie litery.

Wybór właściwej domeny jest istotny z punktu widzenia widoczności Twojej firmy wśród klientów. Jeśli np. planujesz działalność o zasięgu międzynarodowym, to powinieneś zastanowić się nad wyborem domeny z rozszerzeniem .com bądź .net. Warto też wziąć pod uwagę rozszerzenia krajowe, regionalne lub branżowe, jeżeli odpowiadają profilowi Twojej działalności.

Jak zarejestrować domenę internetową?

To proste – wybierz nazwę i rozszerzenie, sprawdź, czy nie jest już zajęta. Możesz to zrobić na naszej stronie domeny.pl w pasku wyszukiwarki. Jeżeli nazwa jest wolna, to zdecyduj się na odpowiednie rozszerzenie. Do wyboru masz aż 1000 rozszerzeń zarówno regionalnych, jak i zagranicznych lub globalnych. Oprócz strony uzyskasz też skrzynkę e-mail pod własną domeną. Skorzystaj z naszej profesjonalnej oferty!