Zakupy

Czy warto mieć dywan w pokoju? Jaki dywan wybrać?

Aranżując wnętrze w pierwszej kolejności skupiamy się na meblach. Są one niezbędnym elementem i często – zarazem największą częścią budżetu, przeznaczonego na wystrój wnętrza. Warto jednak pamiętać, że to dodatki w dużej mierze decydują o wyglądzie i charakterze pomieszczenia.

Urządzając wnętrze można zdecydować się na neutralne meble (o dość prostych kształtach i w białym kolorze) i dobierając tkaniny oraz dodatki zmieniać charakter pokoju kiedy tylko dusza zapragnie.

Dywan w pokoju – czy warto?

W ostatnich latach mogliśmy zauważyć, że na popularności zyskują wnętrza minimalistyczne. Królowała w nich surowość, biel i szkło. Na podłogach często kładzione były płytki. Sytuacja zmieniła się kiedy duża część pracowników przeszła na pracę zdalną. Przebywanie przez cały dzień w dość chłodnym wnętrzu nie było komfortowe.

Zakup dywanu stanowi jeden z najszybszych i najprostszych sposobów na ocieplenie pokoju. Wprowadza do pomieszczenia miękkość i zarazem kreuje jego charakter. Warto zwrócić uwagę, że obecnie wachlarz możliwości jest wręcz nieograniczony. To już nie te czasy, gdzie jedynym wyborem był dywan w turecki wzór, wykonany z wełny.

Oprócz względów estetycznych, wymienionych wyżej dywany pełnią również rolę praktyczną. Pomagają wygłuszyć wnętrze. Wystarczy wyobrazić sobie dźwięk wydawany przez szklankę, która spadła na płytki i analogicznie – na dywan. Różnica w poziomie hałasu jest ogromna. Wytłumienie dźwięków sprzyja poczuciu prywatności i podnosi komfort życia mieszkańców.

Kiedy mamy małe dziecko, uczące się dopiero chodzić – dywan stanowi doskonalą amortyzację wszelkich upadków.

Często zdarza nam się myśleć, że dywany stanowią „siedlisko kurzu” i sprzyjają alergiom. Nie jest to jednak prawdą. Źródłem alergii nie jest sam dywan, ale kurz i roztocza które akumuluje wewnątrz swoich włókien. Jednak to należy podkreślić – alergie na kurz i roztocza są alergiami wziewnymi, co oznacza, że reakcją alergiczną powoduje wdychanie powietrza zawierającego alergeny. W związku z tym dywan, czyszczony odpowiednio często, wręcz pomaga alergikom.

Jaki dywan wybrać? Kilka propozycji

Jak wspomnieliśmy wcześniej dywan jest tym elementem, który buduje charakter wnętrza i zarazem je ociepla. Obecnie wybór modeli jest tak ogromny, że ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Poniżej przedstawiamy kilka modeli, które sprawdzą się w różnych stylistycznie wnętrzach

Dywan Paris 1361 peach + cream to jeden z tych nowoczesnych dywanów, który sprawdzi się w większości wnętrz. Jego neutralna kolorystyka i subtelny wzór sprawiają, że nie „narzuca” się swoją obecnością w pokoju. Jest elegancki, ocieplającym tłem, które pozwala grać pierwsze skrzypce innym elementom.

Druga propozycja dywan MiraBlanca 01 – dla kontrastu – jest bardzo kolorowym, wyrazistym dywanem. Wzór liści, pomimo żywej palety kolorów, jest delikatny a same liście sprawiają wrażenie lekko przezroczystych, jakby oglądanych pod słońce. To doskonały wybór do stonowanego w kolorystyce pokoju – dzięki temu dywanowi charakter pokoju ożywi się i wprowadzi pozytywną energię.

Wielbicielom graficznych form spodoba się model Lazarus 00945c yellow – jego powierzchnie pokrywają połączone, niczym układanka, trójkąty w kolorach szarości, czerni i żółci. To niezwykle ożywcze i nowoczesne połączenie barw. Doskonale sprawdzi się w minimalistycznym, stonowanym wnętrzu wprowadzając do niego ożywczy rys.

Bardziej niż formy graficzne lubisz abstrakcję? Mamy i coś dla ciebie! Dywan Den.0024a dark gray orange to swoista eksplozja ciepłych, żywych barw zrównoważona stonowanym tłem w kolorze szarości. Połączenie różu i pomarańczy ma zaskakująco nowoczesny charakter a abstrakcyjny wzór daje wiele możliwości interpretacji.

A to tylko kilka propozycji dywanów – więcej ciekawych nowoczesnych wzorów znajdziesz na www.dywany-chodniki.com