Pytania

Intencjonalność co to jest?

Podstawowa zmiana, jakiej muszą dokonać odnoszący sukcesy liderzy, dotyczy „bycia”, a nie tylko „działania”.

Ludzie biznesu uczą się wcześnie w swojej karierze, aby koncentrować się na celach i wynikach. Wyznaczają intencje, co chcą osiągnąć do końca spotkania. Opisują one mierniki sukcesu, które będą determinować osiągnięcie celów. Wyznaczają cele fiskalne i strategiczne, które kierują rozwojem firmy i służą do wyrównania zespołów.

Gdy liderzy rozwijają się i przyjmują coraz większą złożoność, często odkrywają, że to, co ich tu doprowadziło, nie doprowadzi ich tam . To, co działało w przeszłości, niekoniecznie działa teraz.

Podstawowa zmiana, jakiej muszą dokonać odnoszący sukcesy liderzy, dotyczy „bycia” (jak się prezentują), a nie tylko „robienia” (co osiągają ) .

Uczą się pracować z intencjonalnością. Intencjonalność zasadniczo różni się od ustalania intencji i określania celów. To przejście od działania do bycia jest jedną z podstawowych koncepcji pracy z coachem.

Czym różnią się intencja i intencjonalność?

Intencja to sposób działania, który dana osoba zamierza wykonać. Intencjonalność jest definiującą cechą stanu psychicznego osoby, która zastanawia się nad zamiarem.

Zamiar polega na robieniu; intencjonalność polega na byciu.   Intencja to „co”; intencjonalność to „jak”.

Intencjonalność nie zastępuje intencji; współpracują ze sobą, tworząc pełny obraz „co” i „jak”.

tematy do rozmowy z dziewczyną

Co sprawia, że ​​intencjonalność jest tak potężna?

Komunikacja i interakcja międzyludzka nigdy nie były ważniejsze. Są to obszary, z którymi zmaga się wielu liderów. Skoncentrowanie się na intencjonalności i budowanie tych umiejętności umożliwia liderom rozwój przywództwa w następujący sposób:

 • Zwiększenie umiejętności trudnych rozmów
 • Dostarczanie odpowiednich i przydatnych informacji zwrotnych
 • Dostarczanie niechcianych lub nieoczekiwanych wiadomości, takich jak przegapiona promocja lub bonus
 • Praca nad konfliktem indywidualnym lub zespołowym
 • Nawigacja w niepewności i podejmowanie decyzji
 • Komunikowanie strategii (co) i misji/celu (dlaczego)
 • Pogłębianie relacji i budowanie zaufania

W tradycyjnej dyskusji biznesowej planowanie ważnego spotkania lub trudnej rozmowy sprowadza się do odpowiedzi na następujące pytania:

 • Co chcemy osiągnąć?
 • Jaki jest pożądany wynik?
 • Jak będzie wyglądał sukces na koniec spotkania?
 • Jak będziemy mierzyć sukces?

W coachingu zaczynamy od intencjonalności.   Intencjonalność skupia się na relacji, budowaniu zaufania i empatii. Dodając te wymiary, klienci mogą stwierdzić, że dostosowują zamierzony wynik spotkania lub interakcji. Rozmowy coachingowe przeradzają się więc w takie pytania:

 • Jak chcesz, aby osoba czuła się na spotkaniu?
 • Jakiego lidera potrzebujesz (lub chcesz), aby być na spotkaniu?

Intencjonalność jest potężna, ponieważ służy jako latarnia morska lub drogowskaz dla interakcji.   Kiedy już wiesz, jak chcesz, aby dana osoba się czuła, możesz porównać wszystko, co planujesz powiedzieć. Możesz go użyć, aby sprawdzić, czy okazujesz empatię, utrzymując związek z osobą na pierwszym planie, i powtarzaj, aż twoja intencja i intencja się zrównają.

Koncentrując się najpierw na intencjonalności, wielu klientów zgłasza kluczowe zmiany w swoich interakcjach międzyludzkich. Doświadczają głębszego poczucia więzi, zdolności do przezwyciężania, a nawet unikania konfliktów, zwiększonego poczucia przynależności do siebie i swoich współpracowników, bardziej innowacyjnych pomysłów i większej realizacji celów z zespołem.

Wskazówki dotyczące pracy z intencjonalnością

Dobra wiadomość jest taka, że ​​każdy może nauczyć się przyjmować intencjonalność.   Kiedy będziesz praktykować intencjonalność, zauważysz zmianę w swoich interakcjach. Kiedy pokazujesz się inaczej, inni reagują inaczej.

Oto kilka wskazówek na początek:

 • Zacznij od zadania sobie pytania, jak chcesz, żeby ta osoba się czuła . Na początku odpowiedź na to pytanie jest trudniejsza, niż mogłoby się wydawać. Z praktyką będzie łatwiej. Pamiętaj, intencjonalność nie zastępuje intencji. Dlatego z perspektywy biznesowej nadal ważne jest zaplanowanie zamierzonego wyniku, treści i kluczowych komunikatów oraz potrzebnych decyzji.   Intencjonalność po prostu odpowiada na inne pytanie i prowadzi do odpowiedzi takich jak: bezpieczna, wspierana, zachęcana, wysłuchana, mile widziana, partnerska.
 • Przygotuj się do rozmowy. Wypróbuj to ćwiczenie następnym razem, gdy będziesz musiał się przygotować:
  • Zapisz „co” chcesz powiedzieć po lewej stronie kartki.   Następnie napisz „jak” to powiesz po prawej stronie.
  • Spróbuj napisać scenariusz, ścieżkę do rozmowy lub punktory i przetestuj swój przekaz pod kątem swojej intencjonalności.
  • Odgrywaj role z kimś, komu ufasz – kolegą, przyjacielem, mentorem lub trenerem.
  • Bądź otwarty na ich opinie na temat tego, jak trafiła do nich Twoja wiadomość. Poszukaj ich wkładu, aby dowiedzieć się, czy osiągnąłeś zadeklarowaną intencję.
 • Ćwicz uważność, rozpoczynając rozmowę. Zatrzymaj się, oddychaj, zastanów się nad swoją intencjonalnością. Pozostań w teraźniejszości. Stosuj praktyki, które pozwalają ci pozostać obecnym.
 • Zbuduj umiejętności wokół empatii, przyjmowania perspektywy i aktywnego słuchania. 
  • Zwłaszcza w chwilach stresu lub konfliktu postaw się w sytuacji drugiej osoby i przyjmij pozytywne intencje.
  • Zadaj sobie kilka kluczowych pytań do przygotowania: „Co jest ważne dla drugiej osoby?”, „Co ona powiedziałaby o tej sytuacji?”, „Co powiedziałaby bezinteresowna osoba trzecia?”
 • Myśl strategicznie o tym, co musi się wydarzyć, aby wesprzeć twoją intencjonalność i stworzyć tę strukturę i praktykę. Może to obejmować blokowanie kalendarza, planowanie czasu na przygotowania, kontaktowanie się z zaufanymi doradcami w celu odgrywania ról lub informacji zwrotnych, nastawienie na rozwój w celu pogłębienia umiejętności związanych z empatią, przyjmowanie perspektywy, aktywne słuchanie, przyjmowanie pozytywnych intencji.
 • Oceń, co zadziałało . Poświęć trochę czasu na zauważenie bez osądzania, co zadziałało, i rób tego więcej. Jeśli coś nie przyniosło pożądanego rezultatu, który wspierałby twoją intencjonalność, spróbuj czegoś innego. Nie bój się eksperymentować, wprowadzaj poprawki i próbuj ponownie.
 • Wreszcie, bądź cierpliwy i ćwicz . Kiedy pracujesz z intencjonalnością, może się okazać, że na początku praktyki nieco cię to spowalnia. Kontynuując praktykę, twoje możliwości rosną i zauważysz, że staje się to po prostu sposobem, w jaki się pokazujesz. Bądź cierpliwy wobec siebie we wczesnych dniach, aby dać przestrzeń do ćwiczeń.