Technologia

Czym powinien charakteryzować się dobry laptop dla graczy?

Laptop gamingowy to świetna propozycja dla każdego miłośnika cyfrowej rozrywki. Tego typu sprzęt łączy dużą moc oraz mobilność, którą doceni wielu graczy. Jak wybrać najlepszego laptopa do gier i na co zwrócić uwagę?

Laptop gaming – jaki ekran będzie odpowiedni?

Aby cieszyć się pełnią możliwości laptopa gamingowego, warto zacząć od sprecyzowania swoich potrzeb pod względem parametrów ekranu. To kluczowy element konstrukcji takiego urządzenia, który powinien zostać dostosowany pod kątem zarówno płynnego wyświetlania grafiki z najnowszych produkcji, jak i możliwości przenoszenia laptopa. Istotną kwestią będzie między innymi rodzaj matrycy – laptop do gier może być wyposażony w ekran działający w technologii IPS, VA lub TN. Każda z nich ma swoje mocne strony:

  • IPS – świetne kąty widzenia, wysoka częstotliwość odświeżania i dokładne odwzorowanie kolorów;
  • VA – możliwość osiągnięcia bardzo wysokiego kontrastu;
  • TN – błyskawiczny czas reakcji.

Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest IPS, choć dla wielu graczy preferowany wybór to TN. Warto zaznaczyć, że technologia produkcji ekranów stale się rozwija, przez co wszystkie rodzaje matryc mogą obecnie zapewnić świetne wrażenia. Nie bez znaczenia jest także rozdzielczość – Full HD, czyli 1 920 na 1 080 pikseli, to aktualnie absolutne minimum. Coraz więcej laptopów jest wyposażonych w ekrany WQHD (2 560 na 1 440 pikseli) lub nawet 4K. Kolejny ważny parametr to częstotliwość odświeżania, która decyduje o tym, jak płynnie jest wyświetlany obraz – w tym przypadku im więcej, tym lepiej. Aby wyciągnąć z gier jak najwięcej, dobrym pomysłem będzie zainwestowanie w laptopa z ekranem wspierającym funkcję FreeSync lub G-Sync – to rozwiązania, które synchronizują pracę karty graficznej z częstotliwością odświeżania ekranu. Co ważne, nawet laptop gamingowy do 3 500 zł może oferować świetne parametry ekranu: warto przejrzeć dostępne rozwiązania, by znaleźć idealną opcję dla siebie.

Karta graficzna to podstawa! Jaki model wybrać?

Bez względu na to, czy interesuje nas laptop gamingowy do 4 000 zł, czy też kilkakrotnie droższe rozwiązanie z najwyższej półki, obowiązkowym elementem specyfikacji jest dedykowana karta graficzna. Od kilku lat gracze mają do dyspozycji układy GPU ze wsparciem dla technologii raytracingu, która zapewnia jeszcze bardziej realistyczne doznania z gier. To rozwiązanie, które można znaleźć w kartach z serii Nvidia GeForce RTX oraz nowych modelach AMD Radeon. Chcąc zagrać w najnowsze tytuły przy maksymalnych ustawieniach, warto zainwestować w propozycje takie jak GeForce RTX 3070 lub inne karty o porównywalnych osiągach. To modele, które można znaleźć w topowych seriach laptopów gamingowych, na przykład Dell Alienware.

Wybieramy laptop gamingowy: procesor i RAM

Aby zadbać o sprawność nie tylko w grach, lecz także w innych zadaniach, należy wybrać laptop z wydajną jednostką obliczeniową. Dla graczy najlepszą opcją będą topowe, 8-rdzeniowe układy z serii Intel Core oraz AMD Ryzen. Propozycje takie jak laptop Alienware są dostępne w różnych konfiguracjach, które wyróżniają się wysokim taktowaniem procesora oraz dostępem do najnowszych technologii. Układ CPU powinien być wspierany przez odpowiednio dużą ilość RAM-u. Obecnie zaleca się co najmniej 16 GB pamięci operacyjnej, choć w przypadku m.in. serii Alienware laptop gamingowy może oferować nawet 32 GB.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Laptop dla graczy powinien wyróżniać się solidnymi wynikami w każdej części specyfikacji. Warto zwrócić uwagę m.in. na efektywność chłodzenia, ilość miejsca na dysku czy liczbę i rodzaj dostępnych portów, które pozwolą podłączyć monitory, kontrolery i inne urządzenia. Dodatkowo laptop gamingowy musi być wyposażony w wysokiej jakości klawiaturę, która pozwoli osiągnąć najlepsze rezultaty w ulubionych tytułach. Takie cechy oferują propozycje z najlepszych i najpopularniejszych serii urządzeń dla graczy, na przykład Alienware.

Laptopy gamingowe – cena

Laptop dla graczy to niemal zawsze urządzenie wyposażone w mocne, wydajne i stosunkowo nowe podzespoły. Wiąże się to także z wyższą ceną niż w przypadku sprzętów przeznaczonych do standardowych zadań. Ile kosztują laptopy dla gracza? Najczęściej musimy przygotować się na wydatek przekraczający 4–5 tys. zł, choć można znaleźć również laptopy gamingowe do 3 000 zł. W takim przypadku należy jednak liczyć się z pewnymi kompromisami.

Jeśli dysponujemy większym budżetem i możemy na przykład kupić laptop gamingowy do 5 000 zł, mamy już znacznie większe pole do popisu – w tym przypadku będziemy w stanie dobrać specyfikację, która poradzi sobie z najnowszymi tytułami nawet przez kilka lat. Aby postawić na najlepszą jakość, warto zwrócić uwagę na serie produktów przygotowane specjalnie z myślą o graczach, takie jak Alienware Laptops firmy Dell. Chcąc z kolei kupić laptop gamingowy do 3 000 zł, będziemy musieli poświęcić nieco czasu na poszukiwania, by móc odnaleźć najbardziej atrakcyjne oferty.