Dom

Czym impregnować drewno?

Zabieg impregnacji drewna daje gwarancję jego skutecznej i długotrwałej ochrony. Warto jednak pamiętać, że to nie jedyny zabieg, którego wymaga drewno do prawidłowego wyglądu. Zapoznaj się z artykułem a dowiesz się, jak powinien przebiegać zabieg impregnacji oraz jakimi środkami go wykonywać, aby cieszyć się z drewna przez długi okres. Oczywiście zdajesz sobie sprawę, że drewno jest narażone na działanie różnych czynników zewnętrznych. Do najbardziej popularnych należą wilgoć, promieniowanie UV, zmienność temperatur oraz występowanie grzybów. Dlatego należy zadbać o drewno i wykonywać zabiegi ochronne. Zwróć uwagę, jakie produkty wybierzesz do impregnacji. Każdy zabieg wykonuj po dokładnym przeczytaniu ulotki z informacjami od producenta.

Dlaczego należy zabezpieczać drewno?

Na pewno nie jest dobrym pomysłem pozostawienie drewna bez zabezpieczenia. Tak naprawdę, jest to zły pomysł, wiążący się z katastrofalnymi skutkami. Warto zastanowić się, co się stanie z surowym drewnem i to już w bardzo krótkim czasie. Takie drewno użytkowane na dworze będzie wchłaniać wodę w konsekwencji zniszczyć i w końcu pękać. Na kolejnym etapie zauważysz również zmianę koloru. Standardowo pojawi się szary lub żółty bardzo nieatrakcyjny kolor (dodatkowo zwiększy się ryzyko powstawania uszkodzeń pod względem mechanicznym). To wszystko może doprowadzić do rozwoju grzybów pleśniowych – w skutek takich działań nie będziesz mógł cieszyć się z trwałości i wytrzymałości drewna. Jedynym rozwiązaniem, jakie Ci pozostanie to wymiana na nowe. Warto podjąć decyzję o impregnacji drewna. Jest mnóstwo zalet, które przemawiają za tym, iż ten zabieg to świetny sposób, dzięki któremu przedłużysz życie określonych elementów z drewna.

Środki do impregnacji drewna dostępne są na https://bricoman.pl/farby-srodki-do-drewna/srodki-do-drewna/lakierobejce

Jakie warto wybrać produkty do impregnacji drewna?

Na rynku możesz znaleźć kilka różnych impregnatów do drewna. Ich różnica nie polega tylko na cenie czy marce, ale przede wszystkim na właściwościach,  zastosowaniu oraz składach. Pod względem ostatniego czynnika wyróżnia się takie rodzaje:  solne impregnaty do drewna, rozpuszczalnikowe impregnaty do drewna, wodorozcieńczalne impregnaty do drewna, olejowe naturalne impregnaty do drewna, woskowe impregnaty do drewna. 

Oczywiście przed zakupem konkretnego produktu, należy zapoznać się ze wszystkimi informacjami na etykiecie produktu. 

  • Występują impregnaty do drewna, które mają działanie chroniące przed każdym zagrożeniem na przykład zabezpieczają umalowane nim części jednocześnie przed działaniem różnego rodzaju wilgoci, promieniowaniem UV, rozwojem pleśni i grzybów, dodatkowo chronią również przed ogniem. Mogą również  usuwać źródło problemu lub zapewniać ochronę drewna przed konkretnym niebezpieczeństwem. 
  • Wybierając  impregnat owadobójczy, można zabić szkodniki drewna, ale również ochronić nieskażone drewno przed ich atakiem. 
  • Impregnat do drewna na pleśń ma za zadanie natomiast zatrzymanie szkodliwych grzybów, a impregnat ogniochronny, dzięki swoim właściwościom ryzyko podpalenia.

Drzewo wewnątrz- czym zabezpieczać?

W środku pomieszczenia również warto wykonywać zabieg impregnacji drewna. Oczywiście z wewnątrz na powierzchnię działają inne czynniki, ale w rezultacie pozostawienie surowego drewna skończy się podobnymi skutkami, co w przypadku trzymania drzewa na dworze. Do surowego drewna w pomieszczeniach powinno się używać innych środków niż dla tych na zewnątrz. Wszelkie  informacje o dokładnym zastosowaniu produktu znajdziesz na opakowaniu i etykiecie. Wybór danego środka do impregnacji, powinien być brany pod uwagę w zależności od przeznaczenia malowanej powierzchni. Warto zaznaczyć, że malując drewno wewnątrz nie jest konieczne korzystanie z impregnatu. Należy jednak przemyśleć tą decyzję.