Jedzenie

Co to jest prosecco i co łączy je z szampanem?

Choć Prosecco istnieje od wieków, udokumentowane je jako rodzaj wina musującego w końcu XVIII wieku. Obecnie jest najpopularniejszym i najwszechstronniejszym napojem na świecie – niemalże obowiązkowym elementem każdej imprezy. Poznaj wiele twarzy Prosecco i znajdź idealny smak dla siebie.

Co to jest prosecco?

Prosecco to rodzaj włoskiego wina musującego, które występuje w dwóch odmianach: Prosecco DOC i Prosecco DOCG. Różnica między nimi polega głównie na procesie produkcji, przy czym Prosecco DOC jest produkowane metodą zbiornikową, a Prosecco DOCG w zamkniętych pojemnikach, takich jak duże beczki. Oba rodzaje są produkowane z winogron Glera i oferują lekki, owocowy smak z wysokim poziomem kwasowości.

Ze względu na podobny smak i proces produkcji nazywane jest również „włoskim szampanem”.

Czy Prosecco to szampan?

Nie, Prosecco to nie szampan. Dlaczego nie?

Wiele win, w tym wina musujące, jest objętych ochroną. Zazwyczaj są one chronione na podstawie regionu, w którym zostały wykonane. Szampan jest tego dobrym przykładem. Tylko wino musujące z regionu Szampanii we Francji może legalnie nazywać się Szampanem.

Czym zatem prosecco różni się od szampana?

Prosecco jest produkowane z winogron uprawianych głównie we włoskim regionie Veneto, podczas gdy szampan to Francuskie wino musujące produkowane z winogron uprawianych w regionie Szampanii we Francji. Używają różnych odmian winogron: Szampan używa Chardonnay, Pinot Noir i Pinot Meunier. Prosecco używa winogron Glera. Zarówno Prosecco, jak i szampan powstają w procesie drugiej fermentacji, ale Prosecco jest zwykle wytwarzane metodą Charmat, podczas gdy szampan jest zwykle wytwarzany metodą tradycyjną. 

Dlaczego Prosecco jest tańsze niż szampan?

Szampan jest wytwarzany za pomocą metody, gdzie bąbelki szampana są dodawane do każdej pojedynczej butelki, w przypadku Prosecco odbywa się to w zbiornikach, a potem dopiero jest butelkowane. Metoda produkcji szampana wymaga po prostu większego nakładu pracy, stąd jest droższa.

Jest to też kwestia reputacji. Szampan istnieje na międzynarodowej scenie win musujących znacznie dłużej niż Prosecco. Jest dobrze znany, ma ugruntowane marki i jak każdy designerski produkt może wymagać dodatkowej opłaty.

A co ze smakiem Prosecco? 

Wiele osób pyta: czy Prosecco jest słodkie? Odpowiadając na to pytanie: Prosecco może być i słodkie i wytrawne, w zależności od preferencji.

Prosecco jest też idealną bazą do sporządzenia tzw. prosecco drink. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: https://wybieramwino.pl/blog/proste-i-efektowne-drinki-z-prosecco-b12.html

Bardzo istotne  jest również rozszyfrowanie oznaczeń używanych przy Prosecco, żeby nie okazało się, że jest zbyt wytrawne lub słodkie jak na twój gust. Jeśli natomiast tak się stało, prawdopodobnie kupiłeś z półki coś, nie wiedząc, czego szukasz. Może być to mylące, głównie dlatego, że we Włoszech używa się słowa wytrawne w odniesieniu do słodszych win.

Extra dry -w przypadku win musujących, nie oznacza mocno wytrawne przeciwnie, jest to wino łagodne z subtelną posmakiem słodyczy.

Warto też zapoznać się z 3 terminami określającymi poziom słodyczy:

  • brut – wytrawne,
  • extra dry – łagodnie wytrawne, z delikatnie wyczuwalnym cukrem,
  • dry – lekko słodkie.

Jakie są najlepsze marki Prosecco?

Najlepsze marki Prosecco są zdecydowanie otwarte na gorącą debatę. Bazując jednak na opiniach  degustatorów – najlepsze marki Prosecco to zazwyczaj marki, które pochodzą z mniejszych winnic i najprawdopodobniej można je znaleźć w specjalistycznych sklepach z winami lub w Internecie. Nie znajdziemy ich raczej w dużych supermarketach.

Jeśli zastanawiasz się, czy kupić Prosecco, czy szampana, na przykład na specjalną okazję, na którą prawdopodobnie kupujesz wiele butelek, polecamy wykonanie testu smaku – czy naprawdę czujesz różnicę? I czy serwowanie szampana marki premium jest dla Ciebie warte swojej ceny?