Zdrowie

Depilacja laserowa – który laser wybrać, aby uzyskać najlepsze efekty?

Depilacja laserowa to jeden z niewielu zabiegów, które pozwalają na długotrwałe usunięcie owłosienia. Decydując się na tę metodę, możesz spodziewać się, że maszynka do golenia nie będzie Ci już do niczego potrzebna. Na rynku istnieje jednak kilka różnych rodzajów laserów do depilacji. Jaki będzie najlepszy dla Ciebie? To zależy… m.in. od koloru Twojego owłosienia. Sprawdź, co należy wiedzieć na temat laserowego usuwania owłosienia przed udaniem się do kosmetologa.

Na czym polega depilacja laserowa?

Depilacja laserowa polega na naświetlaniu skóry laserem o specjalnej długości fali, która powoduje rozpad melaniny (barwnika zawartego we włosach) i zniszczenie włosa wraz z całą cebulką, co uniemożliwia jego ponowny wzrost. Jest to zjawisko tzw. selektywnej fototermolizy – mieszki włosowe nagrzewają się i ulegają nieodwracalnemu uszkodzeniu. 

Niezależnie od użytego urządzenia depilację laserową zawsze wykonuje się w seriach. Wykonana jednorazowo nie przyniesie należytych efektów. Dzieje się tak dlatego, że lasery do depilacji działają tylko na włosy w fazie aktywnego wzrostu – anagenu. W zależności od części ciała około 30-40% włosów znajduje się w fazie aktywnego wzrostu jednocześnie – taką ilość owłosienia jest w stanie usunąć laser podczas jednej sesji.

Pełna seria zabiegów depilacji laserowej umożliwia usunięcie od 80% do 90% owłosienia z danego obszaru. Idealną gładkością skóry można cieszyć się przez wiele miesięcy po zakończeniu laseroterapii. Po pewnym czasie mogą pojawić się pojedyncze, cienkie włoski. Zwykle wystarczy jedna sesja przypominająca, aby się ich pozbyć i przedłużyć efekt depilacji laserowej na kolejne długie miesiące.

Jak wybrać najlepszy laser do depilacji?

Depilacja laserowa powinna być wykonywana przez specjalistę, którego zadaniem jest dokonanie wyboru urządzenia oraz ustalenie dokładnego planu leczenia. Zabieg poprzedzony jest konsultacją kosmetologiczną. Jak wyjaśniają specjaliści z Kliniki Miracki w Katowicach, wybór lasera do depilacji oraz czas i liczba zabiegów potrzebnych do uzyskania satysfakcjonujących efektów zależą m.in. od takich czynników, jak:

  • kolor włosa,
  • grubość włosa,
  • odcień karnacji,
  • typ skóry,
  • gęstość owłosienia,
  • poziom niektórych hormonów we krwi,
  • obszar zabiegowy,
  • wiek,
  • płeć.

Czy laserowe usuwanie owłosienia to odpowiedni zabieg dla blondynek?

Profesjonalnie wykonane laserowe usuwanie owłosienia przynosi satysfakcjonujące i długotrwałe rezultaty. Jednak warunkiem udanego zabiegu jest nie tylko udział specjalisty, ale też użycie odpowiedniego urządzenia. Popularne w wielu miejscach lasery diodowe, np. Vectus, są bardzo skuteczne, ale w przypadku ciemnego owłosienia. Blondynkom odradza się zabiegi z użyciem tej technologii. Dużo lepszym wyborem jest Thunder MT, który stanowi połączenie lasera aleksandrytowego o długości fali 755 nm oraz neodymowo–yagowego o długości fali 1064 nm. Urządzenie to działa na wszystkich odcieniach skóry i usuwa zarówno ciemne, jak i jasne włoski. Możliwe jest to dzięki dużej rozpiętości długości fali lasera, którą można dopasować do potrzeb skóry. Thunder MT wykazuje wysokie powinowactwo do melaniny – jest w stanie wykryć jej najmniejsze stężenia w łodydze włosa, dlatego polecany jest osobom, które posiadają jasne i bardzo jasne włosy o cienkiej strukturze.

Zaletą depilacji laserem Thunder MT jest niewielka inwazyjność procedury. Dzięki zastosowaniu dwóch różnych długości lasera umożliwia precyzyjne dopasowanie zabiegu do potrzeb pacjenta i minimalizuje ryzyko uszkodzeń termicznych. Depilacja laserowa tym urządzeniem oceniana jest przez pacjentów jako jedna z najmniej bolesnych metod depilacji.

W razie innych pytań dotyczących depilacji laserowej zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z Kliniki Miracki w Katowicach.