DomFinanse

Ile kosztuje remont mieszkania?

Remont mieszkania to spore przedsięwzięcie. Jeśli masz go w planach, to przed Tobą pierwsze wyzwanie, a konkretnie sporządzenie budżetu, który pozwoli Ci sprawdzić, ile będą kosztowały prace i zastanowić się, czy nie będzie potrzebne Ci finansowe wsparcie. Dlatego sprawdzamy, ile aktualnie kosztuje remont mieszkania, domu i pokoju.

Trudno jednoznacznie wycenić remont, bo wszystko zależy od powierzchni nieruchomości, zakresu prac i półki cenowej, z której pochodzą zastosowane materiały, sprzęty czy meble. Pamiętaj również, że ceny robocizny będą także uzależnione od miejscowości, w której mieszkasz – w dużych miastach często jest drożej, natomiast w mniejszych i na wsiach taniej.

Ile kosztuje remont mieszkania?

Załóżmy, że masz 50-metrowe mieszkanie do remontu i chcesz w nim przeprowadzić generalny remont. W każdym z pomieszczeń zostaną przeprowadzone następujące prace:

Uwzględniając materiały ze średniej półki oraz przeciętne ceny robocizny w Polsce, remont poszczególnych pomieszczeń kosztuje:

 • łazienka – 11 370 zł,
 • kuchnia – 43 322 zł,
 • przedpokój – 5 850 zł,
 • salon – 15 550 zł,
 • sypialnia – 14 740 zł.

Łącznie więc remont przykładowego mieszkania będzie kosztował 90 832 zł.

Ile kosztuje remont domu?

Jeżeli kupujesz nowy dom i planujesz go wykończyć zgodnie z podanym wyżej zakresem prac, to koszt remontu będzie podobny jak przy mieszkaniu. Przy wykańczaniu wszystkich pomieszczeń budżet remontowy powinien wynieść około 1 800 zł za metr, czyli:

 • 100 – metrowy dom – 180 000 zł,
 • 200 – metrowy dom – 360 000 zł,
 • 300 – metrowy dom – 540 000 zł.

Koszty będą wyższe, jeżeli kupujesz dom do remontu. Wtedy należy uwzględnić dodatkowe wydatki, które pozwolą doprowadzić budynek do dobrego stanu technicznego i są to np. osuszanie, odgrzybianie, wymiana okien czy drzwi, przesuwanie ścian, montaż klimatyzacji, naprawa pieca grzewczego, usuwanie starych mebli, parkietów czy tynków.

Ile kosztuje remont pokoju?

Przy remoncie mieszkania najdrożej wychodzą prace w kuchni i łazience. Jeśli więc chcesz odświeżyć pokój, czyli salon, sypialnię, domowe biuro czy pokój dziecięcy, koszty będą niższe.

Bazowe prace (łącznie robocizna i materiały), takie jak: wymiana podłogi, malowanie ścian, montaż podwieszanego sufitu i oświetlenia będą kosztowały 300 – 400 zł za metr kwadratowyW przypadku 20-metrowego pokoju trzeba więc będzie zapłacić 6 000 – 8 000 zł.

Do tego trzeba oczywiście doliczyć koszt mebli i sprzętów, w zależności od tego, który pokój remontujesz:

 • sypialnia – łóżko, komoda, szafa, szafki nocne, telewizor (łącznie około 7 000 zł)
 • domowe biuro – biurko, krzesło biurowe, komoda na dokumenty (łącznie około 4 000 zł)
 • pokój dziecięcy – łóżeczko, przewijak, komoda, kosze/ pojemniki na zabawki, szafa (łącznie około 6 000 zł).

Ile kosztuje generalny remont mieszkania?

Jeśli chcesz wykonać podobne prace jak w wycenie z początku tekstu, ale masz w planach użyć droższych materiałów oraz kupić meble i sprzęty z nieco wyższej półki cenowej, a do tego mieszkasz w dużym mieście, to za metr kwadratowy generalnego remontu mieszkania trzeba będzie zapłacić 2 500 – 3 000 zł.

Ile trwa remont mieszkania?

Czas trwania remontu mieszkania w największym stopniu zależy od stopnia zaawansowania oraz rozległości wykonywanych prac. Jeśli trzeba tylko odmalować ściany i wymienić meble w pokoju, to wystarczy przeznaczyć na to weekend.

Gdy odmalowywane jest całe mieszkanie, jest wymieniana podłoga oraz meble, to trzeba się przygotować na około półtora tygodnia prac.

Najdłużej zajmuje remont kuchni i łazienki. Jeśli się na to zdecydujesz, to trzeba uzbroić się w cierpliwość na co najmniej miesiąc.

Co można odliczyć od podatku przy remoncie mieszkania?

Niestety od kilku lat nie obowiązuje już ulga remontowa, która pozwalała obniżyć podatek, jeśli w danym roku dokonywałeś prac remontowych. Aktualnie można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej.

Właściciele domów jednorodzinnych (także w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej) mogą odliczyć maksymalnie 53 tys. zł na wszystkie przedsięwzięcia, które pozwolą zmniejszyć budynkowi zapotrzebowanie na energię, czyli np. na:

 • docieplenie lub zabezpieczenie przed zawilgoceniem,
 • węzeł cieplny,
 • kocioł gazowy,
 • instalację grzewczą lub podgrzewania wody,
 • wykonanie audytu energetycznego,
 • montaż pompy ciepła,
 • montaż fotowoltaiki,
 • wymianę okien i drzwi.

Od czego zacząć remont mieszkania?

Remont mieszkania warto zacząć od spisania, jakie prace mają być wykonane, a jakie meble, sprzęty i dekoracje kupione. Następnie poszukaj inspiracji – w internecie, sklepach wnętrzarskich i marketach budowlanych i zanotuj, co Ci się podoba. Na tej podstawie przygotuj listę zakupów, natomiast spis prac remontowych pozwoli Ci uzyskać wyceny od wykonawców.

Jeśli zsumujesz ze sobą kwoty, które musisz wydać na zakupy oraz na robociznę, to otrzymasz budżet remontowy. Jeżeli nie dysponujesz obecnie potrzebną kwotą albo nie chcesz wydawać na ten cel wszystkich swoich oszczędności, możesz rozważyć wzięcie pożyczki bez zaświadczeń.

Ile kosztuje remont? Podsumowanie

Na pytanie, ile kosztuje remont mieszkania, można dać tylko szacunkową odpowiedź. Jednak z naszych analiz wynika, że przy gruntownym remoncie trzeba wydać na ten cel 1 800 – 3 000 zł za metr kwadratowy nieruchomości.

Pamiętaj jednak, że ostateczny kosztorys będzie uzależniony od specyfiki Twojego remontu, zastosowanych materiałów budowlanych, ceny mebli czy sprzętu, które wybierzesz, doświadczenia fachowców, których zatrudnisz, ale i obszaru, w którym mieszkasz.