Zdrowie

Woda alkaliczna – co warto o niej wiedzieć?

Woda jest jednym z podstawowych składników ludzkiego organizmu, gdyż dzięki niej jest on w stanie prawidłowo funkcjonować. Szacuje się, że dorosły człowiek powinien wypijać około 2 l wody dziennie. Przed nawadnianiem warto jednak sprawdzić jej jakość. Popularna w ostatnim czasie stała się tak zwana woda alkaliczna, czyli zasadowa. Co warto o niej wiedzieć? Czy rzeczywiście można ją pić? Zachęcamy do lektury.

Woda alkaliczna – co to?

Woda alkaliczna wyróżnia się wysokim pH na poziomie około 9, czyli jest to tak zwana woda o odczynie zasadowym. Zwykła, surowa ciecz, która płynie w kranie ma natomiast odczyn neutralny, pH 7.

Lekko podwyższone pH wody alkalicznej spowodowane jest występowaniem w niej zasadotwórczych minerałów, które są uzyskiwane zazwyczaj w procesie specjalnej jonizacji, czyli elektrolizy. Woda zasadowa zawiera duże ilości wolnych elektronów, a jej skład jest zbliżony do składu płynów ustrojowych występujących w organizmie człowieka. Ma sporo właściwości korzystnie wpływających na cały organizm ludzki.

Woda alkaliczna – zalety

Jakie zalety wyróżniają wodę alkaliczną? Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych punktów.

  • Świetnie nawadnia organizm.
  • Obniża poziom cholesterolu i glukozy.
  • Dostarcza niezbędnych dla zdrowia minerałów, takich jak sód, wapń, magnez czy potas.
  • Dodaje energii, zwiększa wchłanialność składników odżywczych.
  • Ma również dobry wpływ na pracę układu krążenia i serca.
  • Jest w stanie przyspieszyć proces regeneracji organizmu po wysiłku fizycznym.
  • Jest pomocna przy zaparciach.
  • Łagodzi bóle głowy i objawy zmęczenia.

Woda alkaliczna – skąd ją brać?

Wodę alkaliczną można przygotować domowym sposobem. Najpierw należy przefiltrować wodę, a następnie wrzucić do niej przygotowane plasterki cytryny ze skórką. Warto pamiętać, że cytrynę należy sparzyć przed włożeniem do dzbanka. Do wody z cytryną dodaje się następnie nieco soli. Przyjmuje się że na litr wody, przypada mniej więcej jedna łyżka soli. Taki roztwór należy odstawić na około 12 godzin, zanim rzeczywiście woda stanie się alkaliczną. Prościej jest natomiast kupić wodę butelkowaną, alkaliczną, natomiast nie jest to rozwiązanie polecane ze względów ekologicznych, ponieważ namnaża się w ten sposób zbyt dużo plastiku.

Najprościej jest zdecydować się na montaż sprawdzonego i funkcjonalnego filtra, który dodatkowo będzie jonizować wodę. Tak, aby wyprodukować wodę krystalicznie czystą, czyli alkaliczną. Szczególnie polecamy filtry jonizujące firmy Technika Wody. Dodatkowo, urządzenia te oczyszczają wodę z nadmiaru związków organicznych czy chemicznych, a także usuwają nadmiar wodoru, zapobiegając w ten sposób napowietrzaniu wody.

Woda alkaliczna to typowa woda zasadowa, mająca pH mniej więcej na poziomie 9. Woda ta świetnie nawadnia organizm, jest polecana szczególnie osobom, które na co dzień dużo trenują czy też pracują fizycznie. Co więcej, woda alkaliczna dostarcza niezbędnych minerałów, między innymi sodu, potasu, wapnia. Aby móc wodę alkaliczną regularnie pić, warto zdecydować się na montaż funkcjonalnego filtra jonizującego od firmy Technika Wody, który dodatkowo oczyści ciecz z nadmiaru niekorzystnych związków organicznych i chemicznych.