Zdrowie

W jaki sposób pogłębiać relacje z partnerem lub partnerką?

Wspólnota partnerska, formalna czy też nie, nie jest dana nikomu raz na zawsze. Trzeba nad nią pracować, starając się pogłębiać wzajemne relacje każdego dnia. Codzienność nie sprzyja takim działaniom – zmęczeni, zaangażowani w pracę, obowiązki związane z opieką nad dziećmi czy domem, nie mamy już czasu dla siebie nawzajem. To zrozumiałe. Jednak od czasu do czasu warto się zatrzymać i spojrzeć na związek i partnera nieco inaczej. Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się, jak pogłębiać relację z towarzyszem lub towarzyszką twojego życia.

Wprowadź rytuały

Czym są rytuały? To drobne, powtarzalne czynności wykonywane zawsze w ten sam sposób, ale nie automatycznie i bezwiednie, tylko świadomie i z uwagą. Rytuałem nie będzie więc codzienne mycie zębów o poranku – tę czynność raczej nazwiemy nawykiem. Po wstaniu z łóżka (lub śniadaniu – są różne szkoły), myjesz zęby, ponieważ jest to korzystne dla twojego zdrowia. Nie celebrujesz jednak szczotkowania jedynek i siekaczy, raczej robisz to automatycznie, zwykle myśląc o czymś zupełnie innym.

Rytuałem może być już jednak codzienne przygotowanie kawy dla Ciebie i Twojej partnerki lub partnera. Szczególnie, jeśli angażujesz się w to zadanie dobierając właściwą mieszankę ziaren czy ustawiając ekspres w odpowiedni sposób.

Oczywiście rytuały nie muszą dotyczyć tylko działań o poranku czy być związane z posiłkami – to może być odprowadzenie Twojej „połowy” na przystanek tramwajowy, kiedy wybiera się na wieczorny trening, albo przygotowanie kapci i domowego ubrania po powrocie z pracy.

Zwiększ intensywność doznań

W dzisiejszych czasach nie mamy dla siebie zwykle wiele czasu. Psychologowie zauważyli jednak, że zwiększając doznania nawet podczas krótkich wspólnych chwil, odczuwamy większą bliskość z drugą osobą, a relację określamy jako głębszą.

I nie chodzi tu tylko o intymność oraz urozmaicenie wspólnych chwil w sypialni erotycznymi gadżetami, takimi jak np. fleshlight czy inne akcesoria. Oczywiście to także może być cenne doznanie i sposób na pogłębienie relacji, jednak temat ten należy postrzegać szerzej.

Zamiast żyć w schemacie praca-dom, warto wygospodarować choć niewielką ilość czasu na pomoc w rozwijaniu hobby partnera lub partnerki czy też na wspólnie spędzony czas inaczej niż dotychczas. Jeśli pochłonięci codziennością nie macie czasu i siły na wyjście do kina – włączcie film w domu, ale nie tak jak zwykle – przygotujcie przekąski, zapalcie świeczki, poproście babcię o zabranie wnuków do siebie na 2 godziny. Niech będzie inaczej niż na co dzień.

Eksponuj zalety partnera lub partnerki

Twój partner świetnie prowadzi samochód. To przecież oczywiste. Czyżby? A kiedy go za to ostatnio pochwaliłaś? Kiedy powiedziałaś w gronie znajomych, że jesteś pod wrażeniem jego stylu jazdy? Twoja partnerka jest mistrzynią organizacji – potrafi w zakorkowanym centrum dokonać cudów logistyki i w pół godziny odwieźć jedno dziecko do przedszkola, drugie do szkoły i jeszcze przed czasem pojawić się w pracy. Kiedy wyraziłeś jej swoje uznanie? Kiedy napisałeś publicznie na mediach społecznościowych, że nie pojmujesz, jak ona to robi i że jesteś jej za to wdzięczny, ponieważ dzięki temu możesz wstać o 7 zamiast o 5 rano – tyle właśnie czasu byś potrzebował na ten sam wyczyn.

Oczywiście nie chodzi tu o wychwalanie za wszystko i stale. Od czasu do czasu warto jednak wyrazić szczery zachwyt tym, co Cię w partnerze lub partnerce naprawdę zachwyca.