Dom

Piękny taras przez cały rok. Jak prosto i tanio zadbać o jego wygląd?

Właściciele domów jednorodzinnych chętnie uwzględniają w planach budowlanych kwoty przeznaczone na budowę tarasu. Nic w tym dziwnego – w pogodne dni takie dodatkowe miejsce nie tylko uprzyjemni pobyt gości, ale stanie się wygodnym łącznikiem między wnętrzami a ogrodem. Jednak, aby taras wciąż zachwycał i spełniał swoją funkcję, warto o niego systematycznie dbać.

Nie zostawiaj porządków i konserwacji na później

Podczas sezonu wiosenno-jesiennego chętnie odpoczywamy na tarasie. O wiele częściej dbamy wtedy o jego czystość. Bywa również tak, że przez wiele miesięcy w roku taras pozostaje pusty z powodu deszczu, śniegu czy silnego wiatru, które nie skłaniają do odpoczynku. Jednak nawet wtedy nie należy zapominać o odpowiedniej pielęgnacji tarasu. Stojąca woda, długo leżący śnieg mogą uszkadzać powierzchnię, np. wypaczać drewniane panele, mróz może rozsadzać płytki tarasowe itp. Dlatego, także w porach niesprzyjających odpoczynkowi na tarasie, warto pozbywać się gromadzących się na jego powierzchni nieczystości.

Nie tylko powinniśmy zadbać o powierzchnię tarasu, o stan płytek lub paneli. Drzwi tarasowe, np. takie jak te: https://oknoplast.com.pl/drzwi-tarasowe/ doskonale chronią wnętrze dzięki doskonałej termoizolacji, a przy tym zdobią taras. Jednak, jeśli nie będziemy dbali o ich czystość, starannie zaplanowana aranżacja spali na panewce. Cykliczne oczyszczanie szyb, mechanizmów z nawiewających nieczystości z pewnością wydłuży ich żywotność.

Cykliczne oczyszczanie tarasu to najbardziej ekonomiczny sposób na to, by zadbać o jego piękno i funkcjonalność. Jednak to nie wszystko. Ważne jest także odpowiednie dopasowanie narzędzi oraz środków do materiałów, z których go zbudowano.

Jak zadbać o drewniany taras?

Tarasy wyłożone drewnianymi panelami to zdecydowanie najpopularniejsze rozwiązanie wśród miłośników przytulnych, rustykalnych i skandynawskich stylizacji. Często są one zadaszone, by w ten sposób chronić drewno przed opadami atmosferycznymi. Jednak nawet o tak osłonięte podłoże należy dbać.

Drewno możemy na co dzień oczyszczać za pomocą tradycyjnego zamiatania i mopowania. Jednak z czasem, mimo systematycznego czyszczenia, i tak drewniane płyty tarasowe mogą stracić swoje piękno. Dlatego zaleca się, by co kilka lat na nowo szlifować drewno, usuwając starą warstwę lakieru. Na tak oczyszczone deski należy położyć specjalną bejcę lub lakiero-bejcę. Wybierzmy taką, która jest odporna na uszkodzenia mechaniczne i działanie wielu czynników atmosferycznych, w tym niskich temperatur. Potem co jakiś czas możemy oczyszczać drewnianą powierzchnię, czyszcząc ją specjalnymi środkami przeznaczonymi do mycia drewna. Taka całościowa pielęgnacja drewna z pewnością zachwyci domowników oraz przebywających na tarasie gości.

Jak czyścić płytki i gres na tarasie?

Drewno jest wymagającym, ale i drogim materiałem. Dlatego też wielu właścicieli tarasów stawia na solidne, praktyczne, ale i tańsze rozwiązania. Płytki tarasowe czy gres z pewnością łatwiej utrzymać w czystości. Na co dzień wystarczy przetrzeć je mokrą szmatką. Jeśli jednak zależy nam na dokładnym oczyszczeniu, np. z pozimowych zanieczyszczeń, warto wybrać mycie mechaniczne, np. za pomocą popularnych urządzeń, którymi są myjki ciśnieniowe.

Nie musimy od razu kupować, skądinąd, drogiego sprzętu. Możemy zlecić takie czyszczenie firmie sprzątającej lub by jeszcze więcej zaoszczędzić, wypożyczyć taką myjkę. W ten sposób samodzielnie oczyścimy powierzchnię i na wiele miesięcy zapomnimy o porządkach na tarasie.

Zadbany taras to nie tylko kwestia estetyki. Przede wszystkim to troska o bezpieczeństwo. Śliskie, zabrudzone płytki czy wypaczone drewno mogą stać się przyczyną poślizgnięć, upadków i wielu innych niespodziewanych i nieprzyjemnych sytuacji. Z pozoru kilkuminutowe sprzątanie może więc okazać się zbawienne dla naszego zdrowia.