Kursy

Jak wykorzystać wiosenną energię?

Wiosna kojarzy się nam z czasem porządków, ale to też doskonały moment na nowe początki. Tak, jak natura odradza się po srogiej zimie, tak my możemy wykorzystać wiosenną energię na zmiany w naszym życiu. Pierwsze promienie wiosennego słońca, wydłużający się dzień i zazieleniający się świat motywują nas do działania. Pojawia się pytanie: jak najlepiej wykorzystać ten czas?

Zrewiduj noworoczne postanowienia

Ten „drugi początek roku” to doskonały moment na przemyślenie postanowień noworocznych. Zacznij od krótkiego rachunku sumienia. Na początku roku często wymyślamy cele, które być może nie są do końca „nasze” albo szykujemy całą listę zmian, które wprowadzimy od stycznia. 

Zastanów się, czy wybrane przez Ciebie postanowienia są na pewno zgodne z Twoimi wartościami i priorytetami. Jeśli czujesz, że nałożyłaś na siebie za dużo, nie bój się z czegoś zrezygnować.

Później odpowiedz sobie na pytanie: jak do tej pory wyglądała realizacja tych postanowień. Tylko bądź ze sobą szczera. Realistyczne podejście jest tutaj kluczem do sukcesu! Lepiej zostawić jedno konkretne postanowienie, które wdrożysz niż kilka takich, które będą Ci ciążyć, bo nie będziesz miała na nie przestrzeni.

Przy okazji spróbuj jak najbardziej miarodajnie nazwać każdy cel. Zamiast „zacznę ćwiczyć”, powiedz sobie: „będę spacerować codziennie przez pół godziny i chodzić na siłownię raz
w tygodniu”. Zamiast mówić „nauczę się czegoś nowego”, skonkretyzuj: „zapiszę się na kurs na stylistkę paznokci”. Tak łatwiej Ci będzie weryfikować wprowadzane zmiany.

Zadbaj o siebie!

Wykorzystaj wiosenną energię na zadbanie o siebie i swoje potrzeby! To doskonały czas na wprowadzenie lepszej diety – dostępność świeżych, zdrowych produktów będzie teraz coraz łatwiejsza. Dodatkowa porcja ruchu? Teraz w promieniach słońca, to sama przyjemność. Wizyta u kosmetyczki albo pójście na masaż to też dobry pomysł.

Wykorzystaj też wiosenną energię na zadbanie o swój dobrostan. To ułatwi wprowadzenie
w życie pozostałych zmian. Zadawaj sobie wciągu dnia pytania: jak się teraz czuję, jakie emocje czuję, dlaczego, co mogę zrobić, żeby poczuć się lepiej. Wbrew pozorom, znalezienie odpowiedzi nie jest takie proste! Ale im częściej będziesz się zastanawiać, tym łatwiej będą ci przychodzić.

Naucz się czegoś nowego

Uczenie się jest świetnym pomysłem na samorozwój. Niech nauka nie kojarzy się Tobie tylko ze szkołą i wkuwaniem z książek! Zastanów się nad tym, co lubisz, co Ciebie interesuje przed decyzją, jaką umiejętność chciałabyś zdobyć. Może być to coś praktycznego, ale może być to czynność, która po prostu da Ci satysfakcję! A może pozwoli zdobyć awans albo zacząć karierę marzeń?

Nauka języka to zawsze dobry pomysł. Jest to przydatna umiejętność, szczególnie jeśli podróżujesz. Pierwsze samodzielne zamówione w innym języku espresso macchiato we Włoszech albo tapas w Hiszpani spowoduje, że poczujesz się z siebie dumna! Oprócz tego doskonały trening mentalny, dobry choćby na ćwiczenie pamięci.

Może zawsze chciałaś nauczyć się malować albo poznać odpowiednią technikę ćwiczeń siłowych? Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś zrobiła to właśnie teraz! Marzyłaś o wykonywaniu pięknych stylizacji paznokci? To też jest do zrobienia!

Zastanów się teraz nad sposobem jaki pomoże Ci zrealizować ten cel. Zapisanie się na kursy online to oczywiście pierwszy sposób na zdobycie nowych umiejętności. Jednak dla niektórych sztywne godziny zajęć czy dojazdy mogą być dużym utrudnieniem.

Możesz spróbować nauczyć się samodzielnie. Niektóre wydawnictwa oferują szeroki wybór książek do nauki języków na każdym poziomie. W księgarniach znajdziesz też mnóstwo propozycji z książkami, dzięki którym poznasz tajniki malowania.

Inną, wartą rozważenia opcją są kursy online. Na takim kursie ekspert wprowadzi Cię krok po kroku w daną tematykę. Dostaniesz też zadania do wykonania według wytycznych. Część takich kursów kończy się egzaminem i uzyskaniem certyfikatu. Kurs na stylistkę paznokci czy taki z programowania mogą być początkiem zmiany kariery!

Daj sobie czas

Jeśli w tym nie czujesz się jeszcze na siłach, to nie zaczynaj wprowadzania zmian od razu. Szczególnie okres przesilenia wiosennego i zmiany czasu, może być trudny. Nie daj sobie wmówić, że musisz być efektywna. Idź za swoimi potrzebami. Zajmij się sobą, odpoczywaj, wysypiaj się. Jeszcze zdążysz wykorzystać wiosenną energię.