Dom

Jak zaaranżować sypialnię dla chłopca i dziewczynki?

Aranżacja sypialni wpływa na samopoczucie i rozwój dzieci. Warto zadbać o to, aby chciały do niej powracać i spędzać w niej czas. Przytłaczające wnętrza, w których brakuje wolnej przestrzeni, utrudniają wypoczynek, natomiast zbyt ascetyczne nie rozbudzają wyobraźni i wydają się nudne. Należy znaleźć rozwiązanie pośrednie, uwzględniając indywidualne zainteresowania dzieci. Sprawdź, jak zaaranżować sypialnię dla chłopca i dziewczynki!

Aranżacja sypialni dla syna i córki – jakie rodzi wyzwania?

Rodzice, którzy wychowują dwójkę dzieci w zbliżonym wieku, często ze względu na ograniczony metraż mieszkania, muszą urządzić jeden pokój dla syna i córki. W przypadku pociech tej samej płci jest to zazwyczaj nieco łatwiejsze zadanie. Posiadają one zbliżone zainteresowania, choć nie zawsze stanowi to regułę. Wspólna sypialnia dziecięca integruje rodzeństwo i sprzyja tworzeniu więzi. Z drugiej strony rodzi liczne wyzwania. Każda z pociech pragnie zyskać odrobinę prywatności i własną przestrzeń. Można ją zapewnić, fizycznie dzieląc pokój na pół, używając do tego celu regału na książki i zabawki.

Urządzanie sypialni – jak uwzględnić zainteresowania dzieci?

Małe dzieci zazwyczaj oglądają te same bajki, ale w pewnym wieku zaczynają interesować się odmiennymi sprawami. Np. starsi chłopcy coraz bardziej fascynują się piłką nożną, a dziewczynki wykonawcami muzycznymi. Hobby każdego z dzieci powinno znaleźć odzwierciedlenie w wystroju wspólnej sypialni. Za sprawiedliwe rozwiązanie uchodzi uwzględnienie upodobań syna i córki, wówczas żadna z pociech nie poczuje się pokrzywdzona. Dziewczynce warto pozwolić na powieszenie plakatu ulubionego zespołu muzycznego, a chłopcu na wyeksponowanie gadżetów z emblematem klubu sportowego.

Jakie kolory pasują do sypialni dla chłopca i dziewczynki?

Niekiedy rodzeństwo ma wspólne preferencje kolorystyczne, co stanowi spore ułatwienie dla rodziców. Mogą oni pomalować wszystkie ściany na tę samą barwę. Zdarza się jednak, że dziewczynka lubi zieleń, a syn żółć. Należy uwzględnić oba kolory podczas urządzania sypialni. Można to zrobić, wprowadzając je w postaci drobnych akcentów, np. poszewek na poduszki.

Sypialnia dziecięca – dlaczego należy wydzielić strefę nauki?

Sypialnia dziecięca zazwyczaj posiada charakter wielofunkcyjny. Dla młodego człowieka stanowi jednocześnie miejsce zabawy, wypoczynku i nauki. Psycholodzy zwracają uwagę na to, że pociechy najlepiej funkcjonują, gdy poszczególne strefy są fizycznie wydzielone. Młody człowiek nie powinien przygotowywać się do lekcji na łóżku, w którym śpi. Zakłóca to jego podział na pracę i relaks. Nierzadko utrudnia zasypianie, ponieważ dziecku wydaje się, że wciąż znajduje się w strefie nauki. Urządzanie sypialni dla syna i córki rodzi liczne wyzwania. Do pokoju trzeba wprowadzić dwa biurka, aby każda z pociech dysponowała własną przestrzenią do odrabiania lekcji. Niektórzy rodzice decydują się na meble narożne, które zajmują mniej miejsca.

Jakie kolory sprzyjają nauce?

Część sypialni dziecięcej, która służy do odrabiania lekcji i przyswajania nowych wiadomości, powinna posiadać minimalistyczny wystrój. Zbyt duża liczba wzorów i dodatków dekoracyjnych rozprasza uwagę, która odgrywa kluczową rolę w procesie nauki. Gładkie ściany w stonowanych barwach stanowią dobre rozwiązanie, gdyż ułatwiają skupienie. Przy aranżacji sypialni dziecięcej warto odnieść się do psychologii kolorów, która pomaga dobrać barwy wspierające rozwój intelektualny. Zauważono, że fiolet rozbudza kreatywność, dotyczy to także modnego w tym sezonie odcienia liliowego. Zieleń wprowadza harmonię i uspokaja, natomiast biel i szarość mają neutralny charakter.

Aranżacja sypialni dziecięcej – jak dobrać odpowiednie łóżka?

Aranżacja sypialni dziecięcej opiera się na wyborze odpowiednich łóżek. Kiedy pokój dzieli rodzeństwo, niekiedy dobrym rozwiązaniem okazuje się mebel piętrowy. Dwa osobne także wchodzą w grę, zwłaszcza gdy pomieszczenie posiada nieco większy metraż. Każda z pociech powinna mieć do dyspozycji wygodny materac, który należy dobrać indywidualnie, uwzględniając m.in. jej masę ciała. Łóżka dziecięce co pewien czas trzeba wymieniać na większe. Niekiedy córka dziedziczy je po starszym bracie i na odwrót. Młodsza pociecha może wówczas czuć się pokrzywdzona, że nigdy nie otrzymuje nowego mebla. Warto zadbać o to, aby pościel dziecięca swoim designem wynagradzała jej tę niedogodność.

Bawełniana pościel dla dzieci – dlaczego warto na nią postawić?

Urządzanie sypialni dziecięcej opiera się nie tylko na meblach, ale też na dodatkach, które stawiają kropkę nad „i”. Kluczową rolę odgrywa pościel dla dzieci, od jej jakości zależy bowiem jakość wypoczynku. Młody człowiek ma cieńszą skórę niż osoba dorosła, dlatego bardzo mocno odczuwa wszelkie niedogodności, w tym nadmierną szorstkość i sztywność materiału. Warto postawić na dziecięcą pościel z bawełny, która chroni przed przegrzaniem i nocnym wybudzaniem. Jej przewiewność czyni z niej idealną propozycję całoroczną. Zimą chroni organizm przed stratami ciepła, natomiast latem zapewnia optymalną wentylację i termoregulację.

Bawełniana pościel dla dzieci jest przyjemna w dotyku i dobrze znosi pranie w wysokich temperaturach. To niezwykle istotny aspekt, ponieważ wielu młodych ludzi boryka się z alergią na roztocza. Niewielkie pajęczaki upodobały sobie takie miejsca jak łóżka, bo mają w nich pod dostatkiem martwego naskórka, który stanowi ich pożywienie. Bawełniana pościel dla alergika to świetne wyposażenie sypialni dziecięcej, gdyż można ją prać w wysokich temperaturach, w których giną roztocza.

Jaka jest najmodniejsza pościel dziewczęca?

Pościel dziewczęca często różni się od chłopięcej swoim designem, choć nie zawsze jest to regułą. Ten podział powoli ulega zatarciu, ponieważ dzieci, niezależnie od płci, interesują się podobnymi rzeczami. Oglądają te same bajki, słuchają tej samej muzyki i kibicują tym samym sportowcom. Aktualnie dużą popularnością cieszy się pościel dziewczęca inspirowana Harrym Potterem, kotkami i lalką Barbie. Małe damy chętnie stawiają na Psi Patrol.

Czym charakteryzuje się pościel chłopięca?

Pościel chłopięca także uwzględnia wiek dziecka. Młodszy syn prawdopodobnie ucieszy się z poszewek z Psim Patrolem, Króliczkiem Bing i koparkami. Dla starszego przygotowano pościel z Harrym Potterem, motocyklami i grami komputerowymi. Aby tekstylia sypialniane wpisywały się w oczekiwania dziecka, najlepiej zapytać je o zdanie i pozwolić mu na samodzielne dokonanie wyboru. Warto zachować otwarty umysł, czasem zdarza się, że dziewczynce podoba się pościel chłopięca i na odwrót.