Remonty

Jak malować ścianę

Malowanie ścian i sufitów to najłatwiejszy i najszybszy sposób na odświeżenie wystroju mieszkania. Co istotne, możesz go zrealizować samodzielnie – nie musisz angażować ekipy fachowców. Z początkującego malarza szybko możesz stać się profesjonalistą.

Przygotowanie pomieszczenia do malowania

Malowanie ścian i sufitów rozpocznij od przygotowania pomieszczenia. Od tego zależą komfort pracy oraz ostateczny efekt malowania. Wynieś z pomieszczenia, które będziesz malował wszystkie meble oraz sprzęty. Jeśli nie jest to z różnych przyczyn możliwe, umieść je na środku i zakryj folią malarską. W ten sam sposób zabezpiecz także podłogę, drzwi i okna. Pamiętaj, aby włączniki światła, listwy przypodłogowe oraz ościeżnice zakryć taśmą malarską. Jeśli w pomieszczeniu są małe śrubki, haczyki lub inne drobne elementy, możesz posmarować je wazeliną – po zakończeniu malowania przetrzesz je wilgotną ścierką, a cała farba zajdzie w nich wraz z tłuszczem.

Narzędzia potrzebne do malowania

Aby przystąpić do malowania ścian i sufitów, potrzebujesz odpowiednich narzędzi. Wałki malarskie, pędzle, pistolety do farb, szpachelki, paca, kuwety i teleskopy będą niezbędne podczas pracy. Przed pierwszym użyciem wałka i pędzla pamiętaj o ich dokładnym oczyszczeniu z kurzu, pyłu i nitek. To zapobiegnie powstawaniu nieestetycznych grudek podczas malowania. Po zakończeniu malowania pamiętaj również o dokładnym umyciu narzędzi.

Przygotowanie ścian do malowania

Istotnym etapem malowania ścian jest odpowiednie ich przygotowanie. Jeżeli na ścianach znajdują się ślady po wkrętach, gwoździach, drobne rysy lub pęknięcia, zastosuj szybkoschnącą masę naprawczą. Po wyschnięciu, wygładź ją papierem ściernym i dokładnie odpyl. Jeśli chcesz pomalować ściany na jaśniejszy kolor niż obecny, konieczne będzie zagruntowanie powierzchni. Jeśli na ścianach pojawiły się plamy z oleju, sadzy lub zacieków wodnych, skorzystaj z specjalnych preparatów, które pomogą je zakryć i zabezpieczą przed przedostawaniem się do nich farby.

Zobacz też: drewutnia jak zrobić?

Malowanie sufitu

Malowanie pomieszczenia najlepiej rozpocząć od sufitu. Zanim przystąpisz do malowania, upewnij się, że powierzchnia jest sucha, wolna od kurzu i innych zanieczyszczeń. Malowanie sufitu wykonaj przy użyciu wałka malarskiego. Jeśli masz do wykonania malowanie w trudno dostępnych miejscach, takich jak sztukaterie, przestrzeń wokół lamp czy gzymsy, skorzystaj z pędzla. Pamiętaj o równomiernym nakładaniu farby i staraj się unikać smug. Jeśli twój sufit jest duży, podziel go na pasy. Nakładaj farbę równolegle do okna, co zapobiegnie powstawaniu nieestetycznych smug i zacieków.

Zobacz też: meble z palet – jak zrobić?

Malowanie ścian

Po zakończeniu malowania sufitu przyszedł czas na ściany. Zacznij od malowania pasów w kształcie litery W. W ten sposób unikniesz powstawania smug i zapewnisz równomierne pokrycie farbą. Na ścianach, które są trudno dostępne dla wałka, użyj pędzla. Nakładaj farbę równomiernie, starając się unikać zacień i przebarwień. Jeżeli chcesz uzyskać bardziej intensywny kolor, konieczne może być nałożenie drugiej warstwy farby po wyschnięciu pierwszej.

Ciesz się nowym wyglądem pomieszczenia!

Malowanie ścian i sufitów może być przyjemnym i satysfakcjonującym zadaniem. Pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu pomieszczenia, używaj odpowiednich narzędzi i staraj się nakładać farbę równomiernie. Po zakończeniu malowania i wyschnięciu farby, ciesz się świeżym wyglądem pomieszczenia, które odzwierciedla twój własny styl i gust.

Niech malowanie ścian stanie się Twoim hobbym, a Ty zyskasz nową umiejętność, którą możesz wykorzystać do odmiany wystroju swojego domu. Praktyka czyni mistrza, więc nie bój się eksperymentować i zdobywać doświadczenie. Powodzenia!