poniedziałek, 25 września, 2023
Zdrowie

Ból kręgosłupa – jak skutecznie go leczyć?

Przewlekły ból kręgosłupa to powszechna dolegliwość, z którą zmaga się coraz więcej osób. Lekarze najczęściej przepisują na nią leki przeciwbólowe.

W zdecydowanej większości przypadków takie leczenie zachowawcze z powodzeniem eliminuje objawy bólowe, ale nie ich przyczynę. Aby sięgnąć głębiej i pozbyć się przyczyny bólu, a nie jedynie jego symptomów, musimy zastosować inny rodzaj leczenia: osteopatię.

Czym jest osteopatia i jaką daje skuteczność?

Osteopatia to holistyczna forma terapii manualnej ukierunkowanej na przywrócenie równowagi i harmonii w całym ciele, a więc nie tylko w układzie mięśniowo-szkieletowym, ale też nerwowym i limfatycznym. Patrząc na ciało w sposób całościowy, zamiast koncentrować się wyłącznie na jego chorym obszarze, możemy cały ten skomplikowany mechanizm pobudzić do regeneracji i skutecznie przywrócić mu pełną sprawność psychofizyczną. Jak dowodzą badania, osteopatia jest wysoce efektywna w leczeniu wielu dolegliwości bólowych, w tym bólów kręgosłupa.

Jak wygląda osteopatyczne leczenie bólów kręgosłupa?

Leczenie kręgosłupa przy użyciu technik osteopatycznych przypomina masaż fizjoterapeutyczny. W jego trakcie pacjent poddawany jest ugniataniu, rozcieraniu i oklepywaniu, w celu uwolnienia napięcia, rozluźnienia mięśni oraz poprawienia krążenia krwi i limfy, czyli wyregulowania działania obszarów odpowiedzialnych za ból kręgosłupa. Oczywiście takie leczenie kręgosłupa musi być poprzedzone szczegółowym wywiadem i dokładnym badaniem. Techniki osteopatyczne nigdy nie są stosowane losowo. Osteopata z Osteoklinika.pl zawsze starannie je dobiera, dopasowując terapię do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Czy osteopatia poradzi sobie z każdym bólem kręgosłupa?

Osteopatia doskonale radzi sobie z różnymi bólami kręgosłupa, bez względu na to, czy ich źródło tkwi w psychice, czy też jest wynikiem mniej lub bardziej zaawansowanych zmian w obrębie układu mięśniowo-szkieletowego. Nawet jeśli fizyczne ograniczenia nie pozwalają całkowicie wyeliminować dolegliwości bólowych, osteopata wciąż jest w stanie przynajmniej częściowo je zniwelować i w ten sposób przynieść pacjentowi ulgę w cierpieniu. Warto więc zdecydować się na taką formę leczenia – zwłaszcza wtedy, wszystkie inne metody zawiodły.