PytaniaFirmaKursy

Rozmowa kwalifikacyjna: Pytania, które naprawdę warto zadać

Kiedyś, w początkach mojej kariery, patrzyłem na rozmowy kwalifikacyjne jako na bój w ringu. A przeciwnik? Kandydat po drugiej stronie biurka. Dziś wiem, że jest inaczej. To wspólne poszukiwanie partnera do tańca.

1. Dlaczego tu jesteś?

Zadając to pytanie, nie tylko oczekuję słów. Chcę zobaczyć blask w oczach. Pewnego razu spotkałem młodą damę, która odpowiedziała: „Bo chcę się rozwijać i przekraczać własne granice”. To było coś więcej niż tylko odpowiedź. To była pasja.

Tematy do rozmowy – zobacz ciekawe inspiracje.

2. Jakie były Twoje największe wyzwania w poprzednim miejscu pracy?

Pamiętam, jak pewien kandydat opowiedział mi historię o projektach prowadzonych na trzech kontynentach jednocześnie. Było to jak wędrówka przez góry w burzy – trudne, ale ostatecznie satysfakcjonujące.

3. Jak rozwiązałeś konflikt w zespole?

W życiu każdego z nas pojawiają się chwile niepewności, refleksji. Pragnę poznać te momenty w życiu kandydata. Bo w konflikcie nie chodzi tylko o to, kto miał rację, ale jak doszło do zgody.

Pytania do butelki – może Cie zainteresować.

4. Jakie są Twoje największe sukcesy i porażki?

Jakże ważne jest, byśmy zrozumieli, że sukcesy budują naszą pewność siebie, ale to porażki uczą nas najwięcej. Czy kandydat jest gotów przyznać się do błędów?

5. Skąd czerpiesz inspirację?

Może to być książka, film, osoba… Dla mnie inspiracją była podróż do Hiszpanii. Chodzenie po górach, w ciszy, uczy refleksji. Chcę, by kandydat podzielił się ze mną swoją inspiracją.

Small talk – jak to robić?

6. Jak widzisz siebie za pięć lat?

Jest to pytanie, które pozwala zrozumieć wizje kandydata. Czy jest gotów do długotrwałej współpracy? Czy ma plan na siebie?

7. Dlaczego my powinniśmy Cię zatrudnić?

Tutaj nie chodzi o chwalenie się. Szukam pewności siebie, ale bez arogancji. Czy kandydat jest w stanie przekonać mnie, że to właśnie on będzie cennym nabytkiem dla mojego zespołu?

Podczas rozmów kwalifikacyjnych, które prowadziłem, wielokrotnie byłem świadkiem momentów autentyczności, prawdziwej pasji i zaangażowania. Każda z tych rozmów była dla mnie lekcją. Lekcją ludzkości, ambicji, dążenia do celu. Czy jesteś gotów, by zadać te pytania i odkryć prawdziwe oblicze swojego przyszłego współpracownika?

Pamiętaj, rozmowa kwalifikacyjna to nie tylko szansa dla kandydata. To także okazja dla Ciebie, by pokazać, jak ważne są dla Ciebie ludzie w Twoim zespole. Bo przecież sukces firmy to sukces ludzi.

Czy jesteś gotów na ten taniec?