poniedziałek, 25 września, 2023
Różne

Jak negocjować z wierzycielami w celu usunięcia negatywnych raportów

Negocjacje z wierzycielami mogą przywrócić nadzieję w Twoim życiu finansowym. Ugoda z długiem może wyciągnąć cię z długu, nawet jeśli nie jesteś w stanie spłacić każdego grosza, który jesteś winien.

Najlepsza umowa dotycząca spłaty zadłużenia może naprawić raport kredytowy, obniżyć miesięczne płatności i odciążyć firmy obsługujące karty kredytowe i agencje windykacyjne.

Wszystkie strategie, które planuję omówić poniżej, wymagają jednej rzeczy: natychmiastowego rozpoczęcia.

Odkładając negocjacje z wierzycielami, tracisz opcje. Każdy mijający tydzień obniża Twoją dźwignię finansową i zmniejsza Twoje szanse na osiągnięcie spłaty zadłużenia, z którym możesz żyć.

Więc nie odkładaj tego. Czytaj dalej, zastosuj te strategie do swojego życia kredytowego i obniż swoje zadłużenie, abyś mógł wrócić na miejsce kierowcy i wrócić na drogę, aby uzyskać dobrą zdolność kredytową.

Wskazówki dotyczące negocjacji z wierzycielami

Oto kilka dobrych wskazówek, o których należy pamiętać, mając do czynienia z windykatorami:

Uzyskaj umowy na piśmie

Po osiągnięciu porozumienia w sprawie spłaty zadłużenia zawsze otrzymuj umowę na piśmie, zanim cokolwiek zapłacisz lub udostępnisz numer konta bankowego lub karty kredytowej.

Niezależnie od tego, czy zgadzasz się na rozpoczęcie planu płatności, czy na dokonanie płatności ryczałtowej, przed dokonaniem płatności będziesz potrzebować pisemnego protokołu rozliczenia zadłużenia.

Czemu? Ponieważ windykatorzy byli znani z tego, że po dokonaniu płatności zapomnieli o swojej stronie umowy.

Kiedy masz pisemną umowę, masz papierowy ślad, którym możesz odświeżyć pamięć wierzyciela.

Dokonywanie płatności to najlepsza karta w Twoim ręku. Nie graj, chyba że masz pewność, że się opłaci.

Trzymać się

Komornicy nie potrzebują intymnych szczegółów twojego życia finansowego. Nie jesteś też nikomu winien przeprosin za narosły dług na karcie kredytowej.

Mając to na uwadze, upewnij się, że Twój wierzyciel zna podstawy: na przykład „Zostałem zwolniony i zalegałem z miesięcznymi płatnościami”.

Lub: „Mieliśmy poważną chorobę w rodzinie, a finanse osobiste były wyzwaniem”.

Jeśli pandemia koronawirusa wpłynęła na Twoją sytuację finansową, upewnij się, że Twój windykator wie o tym.

Ustawa zezwala na pewne złagodzenie kar i zapobiega wysyłaniu przez wierzycieli negatywnych ocen do biur kredytowych, chyba że Twoje konto było już zaległe przed pandemią.

Nie pozwól im się przestraszyć

Nikt nie lubi pracować z windykatorami, ale niektóre agencje windykacyjne mają talent do dręczenia Cię ciągłymi telefonami i grożeniem zajęciem wynagrodzenia, procesem sądowym, a nawet aresztowaniem. W takiej sytuacji ciekawa jest kariera komornika sądowego.

Twoim zadaniem jest zachować spokój, nawet jeśli ktoś ci grozi i prześladuje.

Wiedz, że ustawa o uczciwych praktykach windykacyjnych zabrania wierzycielom czynienia tego rodzaju gróźb.

Wspomnij o tym prawie i poproś o nagrywanie rozmów, jeśli uważasz, że agent łamie prawo.

Poznaj swoje prawa

Biuro Konsumenckiej Ochrony Finansowej egzekwuje przepisy, takie jak ustawa o uczciwych praktykach windykacyjnych. Prawo to daje Ci kontrolę nad Twoimi kontaktami z wierzycielami.

Na przykład możesz zapytać, w jaki sposób określony wierzyciel skontaktuje się z Tobą – jaki numer telefonu, o której godzinie, tylko pocztą i tak dalej.

W Stanach Zjednoczonych nie będziesz musiał stawić czoła zarzutom karnym z powodu długu konsumenckiego.

Możesz jednak zostać pozwany do sądu cywilnego, zakładając, że dług podlega przedawnieniu w Twoim stanie .

A jeśli sędzia sądu cywilnego orzeknie przeciwko tobie, może później zgodzić się na zajęcie wynagrodzenia lub zajęcie twojego majątku w ramach planu spłaty zadłużenia nakazanego przez sąd.

Zadłużenie konsumenckie – zwłaszcza niezabezpieczone zadłużenie, takie jak karta kredytowa lub pożyczki osobiste – rzadko dociera tak daleko w systemie sądowym.

Przystępując do negocjacji długu możesz przejąć kontrolę nad procesem, zanim Twój dług będzie miał szansę stać się większym problemem.

Przewodnik krok po kroku dotyczący umorzenia długów w drodze negocjacji

Kiedy znasz swoje prawa i jesteś gotowy do rozpoczęcia negocjacji, radzę postępować zgodnie z tym przewodnikiem krok po kroku, aby dojść do samodzielnej spłaty zadłużenia: