Zdrowie

Nigdy nie powinieneś mówić komuś, kto walczy z uzależnieniem

Trudno sobie wyobrazić, jak wygląda życie uzależnionego. Tak duża część społeczeństwa nie ma nic poza osądzaniem i potępieniem dla uzależnionych. W naszej kulturze panuje wszechobecna postawa, która postrzega uzależnionych jako nic więcej niż nieinteligentnych ludzi, którzy wciąż dokonują tych samych złych wyborów.

Ale nikt nie wybiera uzależnienia. Kiedy dana osoba cierpi na uzależnienie, to nie dlatego, że popełniła serię dużych błędów. Zwykle popełniali serię małych błędów, które składały się na jeden duży błąd. I każdy mógł popełnić serię drobnych błędów.

Osoby uzależnione są jednak przyzwyczajone do traktowania jako nosicieli piętna. Oznacza to, że nawet jeśli to rozumiesz, musisz wiedzieć, jak komunikować się z kimś, kto ma do czynienia z uzależnieniem, jeśli masz zamiar cokolwiek z nim zrobić. Odzyskiwanie jest bardzo wrażliwym procesem.

I nie ma znaczenia, czy to, co z nimi robisz, to zabieranie ich do kliniki odwykowej, czy wyjście na kolację. Są rzeczy, których po prostu nie mówisz. Oto kilka z nich.

Nie zachęcaj ich do uzależnienia

To może wydawać się oczywiste. Oczywiście nie chcesz zachęcać ich do uzależnienia, prawda? Cóż, jedną z najtrudniejszych rzeczy w radzeniu sobie z przyjacielem lub ukochaną osobą, która ma nałóg, jest fakt, że będą opowiadać się za tym nałogiem.

Zbyt łatwo jest przypadkowo zagrać w adwokata diabła dla uzależnienia. Unikaj mówienia czegokolwiek kompromitującego. Nigdy nie mów im, że mogą sobie pozwolić tylko dlatego, że mają ochotę.

Nie wstydź się ich

W sensie społecznym wstyd pomaga ludziom wiedzieć, jakich zachowań należy unikać. Ale na poziomie interpersonalnym wstyd jest po prostu bolesny i wyobcowany . Stanie się źródłem wstydu dla kogoś z uzależnieniem z powodu uzależnienia nie pozbędzie się tego uzależnienia.

W rzeczywistości nie wstydź się innych

Jednocześnie nie powinieneś ich zawstydzać, upewnij się, że nie zawstydzasz innych ludzi na ich oczach. Jeśli sprawisz, że zawstydzanie innych jest twoim nawykiem, mogą zacząć myśleć, że zawstydzasz ich, gdy nie ma ich w pobliżu.

Ćwiczenie cierpliwości w stosunku do innych sprawi, że wszyscy będą Ci bardziej ufać.

Nie traktuj ich problemów jako trywialnych

Wyobraź sobie, że masz uzależnionego przyjaciela, który ma problemy z wstawaniem i terminowym dotarciem do pracy. Stanowcze przypominanie im o ich obowiązkach jest w porządku, ale jest to również najlepsze, co powinieneś zrobić.

Nie zachowuj się tak, jakby jakiekolwiek problemy, z którymi zmaga się uzależniony, są małe i nie zachowuj się tak, jakby „po prostu lepiej spali” lub coś w tym rodzaju. Uzależnienie wszystko komplikuje.

Nie zachowuj się tak, jakby uzależnienie to prosty problem do rozwiązania

Szybko, pomyśl o rozwiązaniu problemu uzależnienia od narkotyków lub alkoholu. Dla większości ludzi pierwszą i ostatnią myślą, jaką mają, będzie „Po prostu nie bierz narkotyków ani nie pij alkoholu”. Każde rozwiązanie, które zaczyna się od słów „tylko” lub „po prostu” jest często ogromnym uproszczeniem.

Nie mów im, że twoja miłość jest wysoce warunkowa

Niezależnie od tego, czy kochasz tę osobę romantycznie, rodzinnie, platonicznie, czy w ogólnoludzkim sensie, musisz nie tylko dać im znać, ale pokazać, że ta miłość nie wymaga od nich przeskakiwania przez tony dodatkowych obręczy. Dzieje się tak niezależnie od tego, czy dana osoba jest uzależniona, czy nie.

Wniosek

Radzenie sobie z kimś, kto ma problem z uzależnieniem, jest trudne. Ale to nie jest skomplikowane. Zachowaj empatię, pociągaj ich do odpowiedzialności za swoje czyny, ale jednocześnie nie trać czasu na krzywdzenie. Im bardziej jesteś konstruktywny , tym łatwiej jest im pomóc w ich powrocie do zdrowia.