Pytania

Mity dotyczące mchu

Istnieje wiele mitów dotyczących mchu i często otrzymujemy pytania dotyczące mitów, które lubimy Wyjaśniamy, po której stronie drzewa rośnie mech, a następnie pytamy, czy mech powoduje alergie i czy kleszcze lubią mech. Zapraszamy do czytania 🙂

Mech na drzewie, a oznaczanie kierunków świata

Mech rośnie po północnej stronie drzew? Nieprawda ! Chcesz wiedzieć dlaczego?

Mech rośnie po północnej stronie drzew, a także rośnie po południowej, wschodniej i zachodniej stronie drzew.

Mech może rosnąć tylko na północnej stronie drzewa, jeśli jest to najbardziej zacienione miejsce, ponieważ słońce śledzi niebo. Jeśli jest coś innego zapewniającego cień (lub wilgoć), mech będzie rósł w tych miejscach równie dobrze.

Mech często znajduje się po północnej stronie drzewa, ponieważ uwielbia wilgoć i cień, ale jeśli warunki będą sprzyjające, będzie rósł ze wszystkich stron drzewa. Deszcz często pada z północy na półkuli północnej, a ponieważ słońce wschodzi na wschodzie i zachodzi na zachodzie, północna strona drzewa często może znajdować się w cieniu.

Mech chrobotek

Ale w końcu, jeśli jest cień i wilgoć, mech będzie się dobrze rozwijał, niezależnie od strony drzewa.

Faktem jest, że najczęściej mech rośnie po północnej stronie drzew i dzięki temu za pomocą mchu można oznaczyć północny kierunek świata.

Czy mech powoduje alergię?

Innym mitem, który często słyszymy, jest to, że zarodniki mchu powodują alergie.

To również jest fałszywe ! Chcesz wiedzieć, dlaczego nie możesz być uczulony na mech?

Zarodniki mchu mogą być czasami tak powszechne jak zarodniki pleśni lub pyłki, ale generalnie nie uczulają.

Przyczyną alergii są pyłki, a więc nie zarodniki mchów. Szczególnie zarodniki grzybów mogą powodować alergię. Oczywiście są wyjątki, ale generalnie zarodniki mchów nie uczulają.

Możesz być uczulony na wszystko, ale prawdopodobieństwo, że mech lub jego zarodniki wywołają alergie, jest bardzo niskie.

Czy kleszcze są w mchu?

Kolejne często zadawane nam pytanie dotyczy kleszczy. Ludzie często myślą, że kleszcze lubią mchy.

To też nie jest prawda ! Kleszcze nie lubią mchu. Chcesz wiedzieć dlaczego?

Kleszcze preferują wysokie rośliny, na których mogą przysiadać, aby lepiej ustawić się, aby złapać się na przejażdżkę podczas następnego posiłku. Pierwszym powodem, dla którego kleszcze nie lubią mchów, jest to, że są po prostu za krótkie (średnio). Drugim powodem jest to, że mchy często rosną w gęstych kępach i nie mogą wspierać kleszczy. Wreszcie, kleszcze nie lubią zapachu większości gatunków mchów.

Więc nie, kleszcze nie lubią mchu.

Zobacz: las w słoiku.

Czy mech potrzebuje cień?

Mech uwielbia cień, ale to nie zawsze oznacza, że ​​potrzebuje go do przetrwania. Mchy mają największy zasięg ekspozycji na światło niż jakakolwiek inna roślina lądowa.

Nie oznacza to, że wszystkie mchy mogą tolerować słońce; tylko niektóre gatunki mogą. Jednym z najbardziej odpornych na słońce gatunków mchów jest Prątnik .

Mchy rosną we wszystkich klimatach i miejscach, od pełnego słońca pustynnego po prawie niewykrywalne ilości światła w jaskiniach. Mchy można również znaleźć na wszystkich siedmiu kontynentach.

Czy mech sprzyja występowaniu pleśni?

Innym pytaniem, które często nam zadawano, jest to, że jeśli na Twojej posesji rośnie mech, oznacza to, że masz również pleśń.

To również jest fałszywe ! Jeśli jest mech, rzadko pojawia się pleśń. Chcesz wiedzieć dlaczego?

Mech i pleśnie rzadko występują razem. Tylko wtedy, gdy pleśń atakuje mech, jak może coś organicznego. W obecności pleśni mech obumiera lub gnije, podobnie jak większość innych ataków. Jeśli masz zdrowy mech, nie masz pleśni.

Możesz założyć, że nie ma pleśni, jeśli jest zdrowy mech.