Różne

Ta prosta sztuczka pomaga mi być blisko moich przyjaciół na odległość

Wiele lat temu pierwszego dnia w nowej pracy siedziałem przy biurku, gdy na moim telefonie pojawił się tekst: Powodzenia dzisiaj! Oczywiście doceniam wspierające słowa mojej przyjaciółki, ale szczególnie doceniam to, że dokładnie pamiętała, kiedy zaczynałem nową pracę. Wiedziałem, że chcę zacząć robić to samo dla moich przyjaciół i kontaktować się z nimi o ważnych wydarzeniach w ich życiu, aby czuli się kochani i otoczeni opieką. Ale jak wszyscy inni, jestem zajęty i jestem człowiekiem — więc z trudem pamiętam, żeby to zrobić.

W końcu znalazłem idealne rozwiązanie: Kalendarz Google . Używam go już do śledzenia wizyt lekarskich, harmonogramów leków, kwartalnych terminów płatności podatkowych i terminów pracy. Uwielbiam ulgę, jaką daje wypełnianie szczegółów wydarzenia i naciśnięcie zapisu — uspokaja mój niespokojny mózg, pozwalając mi się trochę zrelaksować i wiedzieć, że nie zapomnę tego zrobić. Za każdym razem, gdy sprawdzę kalendarz, zobaczę małe niebieskie pole, a wcześniej w skrzynce odbiorczej dostanę przypomnienie. Zacząłem więc myśleć: dlaczego nie zastosować tej samej strategii do moich osobistych relacji?

Chociaż utrzymywanie przyjaźni nie jest obowiązkiem takim jak zarządzanie moim zdrowiem i finansami, to wymaga pracy emocjonalnej . Nie, nie mogę przewidzieć, kiedy przyjaciel stanie w obliczu kryzysu i będzie potrzebował życzliwego ucha lub porady, ale mogę być proaktywny, gdy powiedzą mi, że zbliża się coś konkretnego, czy jest to coś ekscytującego, stresującego lub trudnego emocjonalnie.

Zobacz inny nasz artykuł: jak zadawać dobre pytania.

Kiedy mój przyjaciel Adam powiedział mi, że zbliża się na przykład duża rozmowa o pracę , zapytałem go, kiedy to jest, a potem natychmiast przygotowałem wydarzenie w kalendarzu na ten poranek: „Życz Adamowi powodzenia na rozmowie o pracę”. Potem ruszyłem dalej, mając jedną rzecz mniej wirującą wokół mojej głowy do zapamiętania. Kiedy moja przyjaciółka Kasia opowiadała o facecie, z którym wychodziła w następny piątek, ustawiłam przypomnienie na sobotni poranek: „Zapytaj Kasię, jak poszła randka”.

Zobacz pytania do dziewczyny.

Innym razem będzie mniej jasne, co powiedzieć. Kiedy koleżanka powiedziała mi niedawno, że odwiedzi na przykład swoją babcię, która jest pod opieką hospicjum, ustawiłem przypomnienie, aby po prostu się zameldować i powiedzieć jej, że myślę o niej tego dnia. A gdyby powiedziała mi, że jej babcia jest chora, nie podając konkretnej daty, nadal mogłabym ustawić przypomnienie, żeby za tydzień lub dwa sprawdzić, jak się miewa ona i jej rodzina.

Zobacz też: tematy do rozmowy.

Wszyscy ci przyjaciele mieszkają kilka stanów dalej, a ta strategia pomaga mi czuć, że mogę utrzymać emocjonalną bliskość pomimo fizycznego dystansu. Możesz życzyć lokalnemu przyjacielowi powodzenia podczas rozmowy kwalifikacyjnej przy kolacji poprzedniego wieczoru lub poznać szczegóły ich wielkiej randki przy kawie następnego ranka — ale pozostanie zaangażowanym w życie przyjaciół na odległość wymaga więcej wysiłku. Ustawienie tych przypomnień w kalendarzu znacznie ułatwia to zadanie. Po co dawać sobie jeszcze jedną rzecz do zapamiętania, skoro można wszystko zapisać w jednym miejscu?

Trzeba przyznać, że wciąż pracuję nad tym, aby ta praktyka stała się nawykiem. Czasami znajomy o czymś wspomina i zapominam ustawić jedno z tych wydarzeń w kalendarzu (kluczem jest zrobienie tego natychmiast!), a innym razem mogę być zbyt pochłonięty własnym życiem, by zapytać znajomego o jego. Wiem jednak, jak wspaniale się czuję, gdy znajomi zapamiętują szczegóły, które udostępniam, i nawiązują ze mną kontakt , więc staram się robić to samo dla nich — a mój zaufany Kalendarz Google znacznie ułatwia to zadanie.