Pytania

5 pytań zadawanych najczęściej przez początkujących pisarzy

Pytania, które zadają początkujący pisarze, zwykle dzielą się na dwie ogólne kategorie. Pierwsza dotyczy samego debiutu na rynku – np. jak napisać i jak wydać książkę. Druga grupa pytań często koncentruje się wokół pewności siebie – np. czy jestem wystarczająco dobry, by żyć z własnej twórczości? W dociekliwości nie ma nic złego. To najlepszy sposób na naukę. Dlatego przygotowaliśmy krótkie odpowiedzi na 5 najpopularniejszych pytań, zadawanych przez osoby, które chcą opublikować swoją pierwszą książkę.

1. Chcę być pisarzem. Jak zacząć?

Punktem wyjścia jest podjęcie decyzji, jakim typem pisarza chcesz być. Jeśli masz serce nastawione na bycie autorem książek, czytaj dużo publikacji ze swojego ulubionego gatunku. Możesz ćwiczyć, pisząc opowiadania, aby rozwinąć swój styl. Spróbuj określić, jakiego stylu i tonu używają inni autorzy, i zobacz, czy możesz odtworzyć coś podobnego. Niezależnie od rodzaju pisania, w którym chcesz realizować, czytaj to, co odnosi sukces.

2. Jak wydać książkę?

To pytanie zadawane najczęściej przez osoby, które już rozpoczęły swoją pisarską przygodę i zbliżają się do ukończenia pierwszej publikacji. Jak wydać książkę? Warto zacząć od poszukiwania wydawcy, który specjalizuje się w Twoim gatunku. Następnie należy zwrócić uwagę na model wydawniczy. Początkujący pisarze rzadko spotykają się z możliwością opublikowania książki w modelu tradycyjnym, czyli takim, w którym oficyna bierze na siebie wszystkie koszty – przygotowania do druku, dystrybucji i promocji książki. Coraz większą popularność zdobywa natomiast wydawnictwo subsydiowane.

3. Jak radzić sobie z krytyką?

Publikując teksty, dzielisz się swoimi przemyśleniami, pomysłami, wyobraźnią lub historiami z czytelnikami. To naturalne, że będą mieli opinie na ten temat i mogą oceniać Twoją twórczość. Krytyka literacka jest tak stara jak samo pisanie, więc nie ma od niej ucieczki. Każdą uwagę potraktuj w formie wskazówki. Krytyka (oczywiście ta konstruktywna) może być dla Ciebie sposobem na rozwijanie swojego warsztatu.

4. Czy mogę zarabiać na pisaniu?

Tak, pisarze mogą zarabiać i to nawet całkiem niezłe pieniądze. Oczywiście mówimy tutaj o tych najbardziej znanych nazwiskach, chociaż nawet autorzy, którzy docierają do mniej licznego, ale wiernego grona odbiorców, mogą czerpać ze swojej twórczości satysfakcjonujące profity. Duże znaczenia ma to, w jakim modelu wydajesz książki. Pamiętaj również, że dla większości pisarzy jest to jednak dochód dodatkowy, a głównym źródłem utrzymania jest inna praca.

5. Co mogę zrobić, aby poprawić swoje pisanie?

Bez wątpienia jest to jedno z najczęstszych pytań zadawanych przez początkujących pisarzy. Odpowiedź to tylko dwa słowa: pisz więcej! Może to zabrzmieć banalnie, ale prawdą jest, że im więcej piszesz, tym lepiej piszesz. Za każdym razem, gdy tworzysz kolejne zdania i akapity, uczysz się czegoś nowego. Dlatego jest to najlepszy sposób na poprawę pisania.