Dom

Narożnik lewy a narożnik prawy – na co patrzeć przy wyborze?

Wśród mebli wypoczynkowych narożniki to niekwestionowani faworyci komfortu, funkcjonalności i stylu. Jest to wyposażenie, które łączy w sobie zalety kanapy, wygodnego fotela (funkcja relaks) i szezlongu. Co ważne, możemy przebierać w bogatej gamie narożników, które różnią się wzornictwem, materiałem wykończenia czy konstrukcją. Przy czym jedną z ważniejszych cech jest strona narożnika – do wyboru mamy narożniki prawe i lewe. O co tutaj chodzi i jak dokonać właściwego wyboru? Już podpowiadamy!

Narożnik prawy i narożnik lewy – różnice

Producenci mebli starają się, aby ich oferta była jak najbardziej urozmaicona. Z tego też powodu meble wypoczynkowe dostępne są w wielu wariantach, w tym również konstrukcyjnych. I tutaj w przypadku narożników pojawia się opcja, która określa jego stronę. Zazwyczaj niemalże każdy narożnik dostępny jest w wariancie prawym lub lewym. Co to oznacza w praktyce? Czym narożnik lewy różni się od narożnika prawego?

  • Narożnik lewy – wersja lewa narożnika to konstrukcja, w której krótsza część mebla znajduje się z lewej strony dłuższego siedziska.
  • Narożnik prawy – w przypadku prawego wariantu krótsze siedzisko znajduje się z prawej strony kanapy bazowej.

Jakie ma znaczenie strona narożnika? Przede wszystkim funkcjonalne!

Wybór strony narożnika – patrz na funkcjonalność!

Narożniki najczęściej stawiamy w salonach, gdzie stanowią nieodłączny element strefy relaksu. W przypadku tych najbardziej przestronnych pomieszczeń strona narożnika nie jest aż tak ważna, o ile nie mamy już gotowego projektu wnętrza, w który mebel musi się idealnie wpasować.

W mniejszych salonach czy kawalerkach, gdzie narożniki z funkcją spania również stanowią ciekawe i praktyczne wyposażenie, kwestia strony narożnika jest już dużo ważniejsza, ponieważ wpływa na łatwość i wygodę poruszania się po mieszkaniu.

Wybierając prawy lub lewy narożnik, pod uwagę musimy wziąć:

  • sprawną komunikację (wygodne poruszanie się po pokoju)
  • łatwy dostęp do okna / drzwi balkonowych
  • lokalizację źródeł ogrzewania (nie powinno się zastawiać bokiem narożnika grzejników)
  • swobodne zamykanie i otwieranie drzwi wewnętrznych znajdujących się w pomieszczeniu

Tym samym, jeśli przykładowo z prawej strony pomieszczenia znajdują się drzwi balkonowe czy grzejniki i nie mamy możliwości zachowania od nich większego dystansu, należy wybrać lewą stronę narożnika. W odwrotnej sytuacji sprawdzi się narożnik prawy. Jeśli w pomieszczeniu jest więcej miejsca, to krótszy bok narożnika z powodzeniem może znajdować się od strony przejścia, trzeba jednak zostawić odpowiednią przestrzeń na w pełni swobodne poruszanie się pomiędzy bokiem mebla a ścianą czy pozostałym wyposażeniem.