Dom

Pompa ciepła MONOBLOK – jak dobrać urządzenie?

Pompy ciepła to coraz częściej wybierane rozwiązanie, dzięki któremu można przede wszystkim podgrzewać wodę użytkową, w sposób wydajny i niedrogi. Na rynku dostępne są dwa rodzaje pomp: SPLIT i MONOBLOK. Różnią się przede wszystkim budową, a tym samym – sposobem montażu. Aby wybrane urządzenie było wydajne i spełniało oczekiwania, trzeba wybrać je świadomie – i nie chodzi w tym przypadku tylko o jego typ. Jak przy doborze pompy pomoże kalkulator PCCO? Dlaczego warto skonsultować swój wybór ze specjalistą?

Pompa ciepła MONOBLOK- najważniejsze informacje

Pompa ciepła SPLIT i MONOBLOK składa się z tych samych elementów, ale są one różnie rozmieszczone. W przypadku pompy MONOBLOK wszystkie podzespoły znajdują się w jednej obudowie, co przekłada się na dogodniejszy montaż. Urządzenia tego typu montowane są zwykle na zewnątrz budynku. Niektóre rozwiązania są przeznaczone do montażu wewnątrz, co wymaga jednak znacznej powierzchni zabudowy, ale także może się wiązać z większym hałasem wewnątrz pomieszczeń domu.

Wybierając pompę ciepła, trzeba zwrócić uwagę na trzy kwestie. To parametry techniczne, funkcjonalność pompy, a także renoma producenta. Dobry wybór pompy ciepła to podstawa do tego, by funkcjonowała cicho, wydajnie i bezawaryjnie.

Jak kupować pompę ciepła MONOBLOK?

Nowoczesne pompy ciepła, nawet te instalowane wewnątrz budynku, są dobrze zaizolowane i wyciszone, dzięki czemu ich praca nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. To jednak nie wszystko – pod uwagę trzeba wziąć dodatkowo przede wszystkim wydajność grzewczą urządzenia, maksymalną temperaturę zasilania, a także współczynnik sprawności COP/SCOP czy też wprost klasę efektywności Najbardziej sprawne na rynku urządzenia uzyskują klasę A++, a nawet A+++ (przy pracy dla potrzeb instalacji ogrzewania podłogowego, 35o).

Kolejna kwestia to funkcjonalność urządzenia. W tym przypadku chodzi przede wszystkim o zintegrowany lub osobny (większy) zbiornik ciepłej wody. Jeśli latem chcesz wykorzystać pompę do chłodzenia domu, niezbędne jest to, by była wyposażona w system chłodzenia.

Trzecią kwestią jest renoma producenta. W przypadku zakupu kosztownych urządzeń, które z założenia mają służyć bezawaryjnie przez wiele lat, zdecydowanie nie warto oszczędzać i lepiej wybrać sprawdzone urządzenie znanego i uznanego producenta.

Wybór pompy ciepła nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza dla osób, które nie są zorientowane we wszystkich niuansach technicznych. Dlatego zdecydowanie najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest skonsultowanie się ze specjalistą z tej branży – na przykład z fachowcami z Hewalex. Pomogą wybrać odpowiednie urządzenie w oparciu o oczekiwania klienta i możliwości techniczne budynku. Na stronie producenta Hewalex znajdziesz również kalkulator PCCO, który pomoże Ci dokonać wstępnych ustaleń co do oczekiwań wobec pompy.