Dom

Spieki kwarcowe – styl w najlepszym wydaniu

Spiek kwarcowy to nowoczesny wyrób, który swoim wyglądem jest w stanie zastąpić kamienie naturalne, w tym granit i marmur. Najczęściej występuje pod postacią wielkoformatowych płyt, które z reguły są cienkie i nie ważą dużo. Spiek kwarcowy w ostatnich latach zyskał niesamowitą popularność, głównie ze względu na swoje walory estetyczne i wysoki stopień trwałości. Materiał zdążył już podbić serca projektantów wnętrz i miłośników nietuzinkowych aranżacji na całym świecie. Ten stylowy wyrób jest w stanie wydobyć najlepsze cechy z każdego pomieszczenia. Gdzie znajdzie zastosowanie?

Czym dokładnie jest spiek kwarcowy?

Spiek kwarcowy to materiał wykończeniowy, produkowany poprzez prasowanie i wypalanie zmieszanych ze sobą minerałów – między innymi skał granitowych, piasku kwarcowego i iłów łupkowych. Jak zostało wspomniane wcześniej, swoim wyglądem może przypominać kamienie naturalne, jednak na rynku znajdziemy także imitację betonu, metalu, ceramiki i drewna.

Zalety spieku kwarcowego

Spieki kwarcowe posiadają liczne zalety. Jedną z nich jest bez wątpienia ich wytrzymałość. Materiał ten odporny jest na ścieranie, uszkodzenia mechaniczne, zmiany temperatur i działanie silnych detergentów. Ponadto wykazuje bardzo niski stopień nasiąkliwości, dzięki czemu nie ulega przebarwieniom, nawet pod wpływem oleistych substancji. Spiek kwarcowy jest materiałem bezpiecznym. Jego powierzchnia nie sprzyja rozwojowi pleśni, bakterii i grzybów, dzięki czemu nadaje się do kontaktu z żywnością.

Gdy mowa o zaletach spieku kwarcowego, nie można zapominać o jego aspektach technicznych. Nawet wielkogabarytowe płyty są cienkie i ważą niewiele, dzięki czemu można je zamontować praktycznie wszędzie. Sam proces jest o wiele prostszy i bezpieczniejszy niż w przypadku elementów z naturalnego kamienia, a spiek kwarcowy wcale mocno nie odbiega od niego estetyką. Zachwyca wręcz swoją elegancją i zdolnością do wprowadzenia do wnętrza odrobiny luksusu.

Gdzie można zastosować spiek kwarcowy?

Prawda jest taka, że płyty ze spieku kwarcowego zastosowanie znajdą tak naprawdę wszędzie. Przykładowo, ze względu na swoje właściwości, w kuchni odnajdą się w roli blatów kuchennych. Na rynku znajdziemy tysiące propozycji wzorów i kolorów spieków kwarcowych, dlatego nietrudno będzie znaleźć te podobne do naszych ulubionych kamieni. Ostatnimi czasy oglądałeś blaty kuchenne granitowe, jednak przeraziła cię ich cena i wyzwania związane z montażem? Jeśli tak, koniecznie wypróbuj ich tańszą i lżejszą alternatywę – spieki kwarcowe.

Materiał ten jest na tyle uniwersalny, że doskonale nadaje się zarówno do wykańczania elewacji budynku, jak i elementów wewnętrznych. Ściany, podłogi, parapety – wszystko to można pokryć spiekiem kwarcowym. Ostatnimi czasy modne jest również stosowanie płyt w celu obudowy kominka, schodów i frontów szafek. Ze względu na szeroką gamę dostępnych wzorów, kolorów i faktur, możliwości wykorzystania spieku kwarcowego są nieskończone.  Z jego pomocą można wyrazić siebie i odmienić wnętrze domu – wszystko to w przystępnej cenie.