Zdrowie

Jak pielęgnować cerę trądzikową?

Masz cerę trądzikową, która sprawia Ci problemy? Nie należysz do wyjątków, bo taki typ cery jest dość często spotykany. O ile z trądzikiem na ogół zmagają się nastolatkowie, to jednak również niektórzy dorośli zmagają się trądzikiem, który ma przyczyny hormonalne. Choć dbanie o cerę z rozszerzonymi porami, zaskórnikami i wypryskami jest wyzwaniem, to jednak można mu podołać, sięgając po odpowiednie kosmetyki, dbając o dietę oraz stosując się do kilku innych zasad.

Czym jest trądzik?

Trądzik to przewlekła choroba skóry. Skóra trądzikowa wytwarza zbyt dużo sebum, przez co jest błyszcząca, a nawet lepka, widać na niej wągry i krosty. Oprócz nadprodukcji łoju w przypadku takiej skóry mamy do czynienia z zatykaniem ujść mieszków włosowych i pojawianiem się tam stanów zapalnych. Trądzik występuje u osób, które mają do niego predyspozycje genetyczne, ale jego sprzymierzeńcem są też tłuste, smażone i ostre potrawy, alkohol, życie w stresie, opalanie się i niewłaściwa pielęgnacja.

Warto pamiętać o tym, że choć trądzik pojawia się najczęściej u osób z cerą tłustą lub mieszaną, to może też wystąpić u kogoś, kto wcześniej miał normalną cerę. Trzeba zaznaczyć, że nie można ignorować nawet łagodnej formy trądziku, ponieważ również ona wiąże się z obecnością bakterii Propionibacterium acnes, która przyczynia się do rozwoju stanów zapalnych i powstawania zmian grudkowo-krostkowych. 

Rozpoznanie i pielęgnacja

Rozpoznanie trądziku jest dość łatwe, jednak jeśli ma się jego objawy, dobrze będzie skonsultować się z dermatologiem. Nie można tu nie wspomnieć o tym, że trądzik bywa mylony z łojotokowym zapaleniem skóry lub zapaleniem mieszków włosowych, a to sprawia, że pielęgnacja skóry może być niewłaściwa. Konsultacja z dermatologiem jest szczególnie ważna, jeżeli zamierza się sięgnąć po leki, a także, gdy objawy trądziku są bardzo nasilone.

Co ciekawe, trądzik może pojawić się w wyniku uszkodzenia warstwy ochronnej skóry osoby, która do tego pory nie miała problemów z nadmiarem sebum. Dlatego tak istotne jest, aby dopasować pielęgnację do typu cery. Jeśli jest ona nietrafiona, skóra jest bardziej naruszona na podrażnienia i pojawienie się różnych niedoskonałości. Cera trądzikowa wymaga specjalnego traktowania, które ma na celu ograniczenie ilości wydzielanego łoju, leczenie przebarwień potrądzikowych i zapobieganie powstawaniu nowych wyprysków.

Sięgnij po najlepsze produkty do pielęgnacji cery trądzikowej

Skóra z trądzikiem potrzebuje kosmetyków, które pomogą jej odzyskać równowagę. Jeśli chcesz, aby Twoja cera wyglądała lepiej, wybierz sprawdzone produkty renomowanej marki. Nie ryzykuj, inwestując w przypadkowe preparaty, żeby nie pogarszać stanu skóry. Aby pielęgnacja cery trądzikowej była skuteczna, nigdy nie rezygnuj z porannego i wieczornego oczyszczania twarzy. Pozbycie się nadmiaru sebum i odblokowanie porów jest bardzo ważne. Preparaty do oczyszczania cery trądzikowej z kwasem salicylowym świetnie zdają egzamin! Jeśli Twoja cera jest nie tylko trądzikowa, ale też wrażliwa, sięgnij jednak po lekką oczyszczającą piankę, która nie zostawi na twarzy uczucia ściągnięcia. W oczyszczeniu twarzy i zmniejszeniu porów pomaga także głęboko oczyszczająca maska.

Błędem jest zrezygnowanie z kremu. Lekki, nieobciążający krem zapewniający cerze trądzikowej odpowiedni poziom nawilżenia i wyrównanie kolorytu jest niezbędny do tego, by nie pogorszyć stanu skóry. Cera trądzikowa polubi także specjalistyczne serum, które wzmocni jej barierę ochronną.