Firma

Czym jest body leasing?

Body leasing jest ostatnio bardzo popularną formą pozyskiwania pracowników – szczególnie w branży IT. Wykorzystując body leasing firmy mogą pominąć czas rekrutacji, który jak wiemy, bywa czasochłonny i kosztowny. Jakie zalety posiada body leasing IT i czy warto go wprowadzić we własnej firmie?

Kiedy stosuje się body leasing?

Body leasing najczęściej stosowany jest jako krótkoterminowa forma współpracy. Wykorzystuje się ją w takich przypadkach, jak np. kiedy firma potrzebuje eksperta do wykonania danego zadania, ale nie posiada takiej osoby w swoim zespole. Człowiek ten musi posiadać odpowiednią wiedzę i doświadczenie, a także umiejętności na określonym polu, jednak nie ma potrzeby zatrudnienia go na stałe w firmie.

Body leasing, a zatrudnienie – czym się różni?

Większość ludzi jest przekonanych, że najlepszą formą zatrudnienia jest pełen etat, ponieważ tylko ona zapewnia stabilność pracownikowi i pracodawcy. Na rynku IT sytuacja ta wygląda całkowicie inaczej. Branża IT stale dynamicznie się rozwija co sprawia, że firmy ciągle poszukują nowych umiejętności i kompetencji u pracowników. Z tego powodu częściej stosuje się inne formy zatrudnienia niż etat.

Ponadto, specjaliści IT są bardzo mobilni. Nie ma dla nich większego problemu sytuacja, kiedy muszą się przenieść na jakiś czas w nowe miejsce, aby móc realizować zadania dla danej firmy. Poszukują oni również możliwości na doskonalenie swoich umiejętności.

Kiedy warto skorzystać z body leasingu?

Coraz częściej można spotkać przedsiębiorstwa, które oprócz wykonywania własnych i podwykonawstwa projektów specjalizują się również w udostępnianiu pracowników innym firmom. Dysponują oni szeroką kadrą specjalistów, dzięki czemu mogą w szybki sposób zaoferować innemu przedsiębiorstwu odpowiednią osobę do zrealizowania danego zadania.

Forma ta bardzo różni się od tradycyjnego procesu rekrutacji, który jest długi, drogi i skomplikowany. Dlatego, jeżeli w firmie potrzebny jest specjalista od zaraz, warto pomyśleć i zdecydować się na body leasing.

Jakie są zalety body leasingu specjalistów IT?

Body leasing posiada wiele zalet, takich jak:

  • pominięcie czasochłonnego procesu rekrutacji – body leasing pozwala pozyskać pracownika o wiele szybciej,
  • obniżenie kosztów pozyskania i utrzymania pracownika – w przypadku, kiedy w firmie nie jest potrzebne zatrudnienie pracownika o danych kompetencjach na cały czas,
  • elastyczność w kształtowaniu zespołu – nie wszyscy pracownicy posiadają szerokie zasoby umiejętności, które zawsze zapewnią im przydzielenie jakiegoś zadania – dzięki tymczasowej współpracy istnieje możliwość dynamicznego doboru umiejętności zespołu.

Body leasing – czy należy się go obawiać?

Body leasing skutkuje dużą rotacją specjalistów IT przez co czasem może w firmie wzbudzić wątpliwości w związku z prywatnością. Osoby, które nie znają tej formy współpracy mogą się obawiać, że podpatrzone rozwiązania pracownik zastosuje przy wykonywaniu podobnych zadań w innej firmie. Na szczęście takie ryzyko nie istnieje, a co więcej – firmy zapewniają sobie w tej kwestii odpowiednie zapisy w umowie.

Czasem poruszana jest również kwestia stabilności rozwoju danego projektu. To ile osób pracuje tymczasowo, a ile jest zatrudnionych na stałe jest zależne tylko od firmy. Jeżeli ma ona w tej sprawie złe doświadczenia to najlepiej porzucić tą formę zatrudnienie i zdecydować się na współpracę z kimś innym.

Ofertę usługi body leasing znajdziesz na https://awareson.com/dla-pracodawcow/body-leasing/