Dom

Dlaczego warto przenieść się nad morze?

Miejscowości nadmorskie lub położone blisko Bałtyku – takie jak Elbląg – zdecydowanie powinny znaleźć się w kręgu zainteresowania osób planujących przeprowadzę. Mieszkanie w pobliżu morza ma liczne zalety, a kupno nieruchomości w Elblągu czy innym nadbałtyckim mieście to świetna inwestycja.

Do przeprowadzki nad morze zachęcają lekarze czy naukowcy, którzy widzą w niej ogromne korzyści dla ludzkiego zdrowia. Do tego, coraz liczniejsze miasta nad Bałtykiem to dynamiczne centra rozwoju, oferująca dobrą pracę i atrakcyjną ścieżkę kariery. Rozrastają się nadmorskie rynki nieruchomości, deweloperzy oferują nowoczesne domy, które sprostają nawet najbardziej wygórowanym oczekiwaniom. Na tym lista korzyści, jakie niesie ze sobą zamieszkanie w regionach nadbałtyckich oczywiście się nie kończy. Przyjrzyjmy się bardziej szczegółowo tym najważniejszym. 

Domy blisko morza – komfort i inwestycja

Oferta nadmorskich nieruchomości jest imponująca, toteż z każdy z pewnością znajdzie wymarzony dom, niezależnie, czy ma się on znajdować w metropolii, czy w mniejszej miejscowości. Nieruchomości nadbałtyckie są w większości atrakcyjne po względem wizualnym, wysoce funkcjonalne i bardzo komfortowe. Trudno nie docenić samej ich lokalizacji, zapewniającej piękne widoki przez cały rok, podczas gdy inni cieszyć się nimi mogą jedynie podczas urlopu. Co istotne, zakup nieruchomości nad morzem to znakomita inwestycja, domy szybko zyskują bowiem na wartości.

Oczywiście trudno zaliczyć je do tanich, ale pamiętajmy, że ich ceny różnią się znacząco w zależności od miejscowości. Przykładowo, domy na sprzedaż w Elblągu, nawet te najlepiej wyposażone i najdogodniej ulokowane, są znacznie tańsze niż w Trójmieście.

Zdrowie, zdrowie i jeszcze raz zdrowie

Ogromnym walorem mieszkania nad morzem pozostaje fakt, że jest ono zdrowe, i to bardzo. Powietrze – zwłaszcza w mniejszym miejscowościach – jest czyste, świeże, wręcz bez smogu. Obfituje w jod, bardzo korzystny dla zdrowia (pierwiastek ten jest zbawienny chociażby dla osób z niedoczynnością tarczycy) oraz zaopatruje organizm w więcej tlenu – to dlatego, że jest ono bogatsze w jony ujemne. Dotlenienie z kolei przekładać się będzie na lepszy sen, a zatem skuteczniejszą regenerację, lepszą koncentrację, wyższą aktywność i wydajność. W przypadku dzieci, jod warunkuje ich prawidłowy rozwój.

Nasze zdrowie zależy również od ruchu, aktywności fizycznej, a tereny blisko morza zapewniają idealne warunki dla niej. Plaże świetnie nadają się do spacerów lub joggingu, większości nadmorskich miejscowości oferuje znaczną dostępność tras rowerowych. Co ważnie, mieszkając nad morzem, wcale nie trzeba intensywnie trenować – już aktywności typu spacerowanie plażą, zbieranie muszelek i poszukiwania bursztynów wspaniale dotleniają organizm, zapewniają znaczącą dawkę ruchu, poprawiają kondycję i odporność organizmu. Oraz znacznie zmniejszają poziom stresu.

Zamieszkiwanie nad morzem sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, co z kolei oznacza większą ekspozycję na słońce, czyli zwiększone dawki witaminy D. Jest to prosta droga do zredukowania ryzyko wystąpienia depresji, chorób sercowo-naczyniowych, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, anemii, a także reumatoidalnego zapalania stawów. Zaś regularne kąpiele w słonej wodzie morskiej mają wyjątkowo pozytywny wpływ na skórę, ponieważ zawarte w niej: chlorek, sód, jod, siarka, magnez i potas łagodzą m.in. atopowe zapalenie skóry oraz łuszczycę.

Mówiąc krótko, zdecydowanie warto przeprowadzić się nad morze!