poniedziałek, 25 września, 2023
Remonty

Dywaniki – jak za każdym razem uzyskać wspaniałe rezultaty

Dywan to fantastyczny wybór, jeśli chcesz pochłonąć dźwięk i dodać izolację do pomieszczenia. Może również dodać kolor do nijakiej przestrzeni. Dywan nadaje się do wielu rodzajów pomieszczeń i może być szczególnie dobry do wyciszenia dziecięcych sypialni oraz do ocieplenia salonów. Więc jak, u licha, układasz nowy dywan? Dopasowanie dywanu nie jest najłatwiejszym zadaniem do samodzielnego wykonania, ale nie panikuj, jesteśmy tutaj, aby pomóc! Dowiedz się, jak układać dywan jak profesjonalista, korzystając z naszych najlepszych wskazówek i przewodnika krok po kroku.

Jakich narzędzi będę potrzebować do montażu dywanów?

  • Twój wybór dywanu
  • Papier podszewkowy
  • Odpowiedni podkład
  • Paski do chwytania dywanów
  • Nóż rzeźbiarski
  • Zszywacz
  • Taśma miernicza
  • Knee Kicker
  • Nosze do dywanów
  • Odkurzacz

Jaki rodzaj dywanu jest dla mnie odpowiedni?

Kupowanie dywanu może być bardzo mylącym procesem, ponieważ dostępnych jest wiele rodzajów dywanów. Wszystkie mają różne właściwości i zalety, dlatego ważne jest, aby wybrać odpowiednią opcję dla swojego projektu. Zanim zaczniesz projekt dopasowywania dywanów, zapoznaj się z opcjami wykładzin na rynku.

Teksturowane

Wygląd i styl : jest to miękki dywan, który dobrze wygląda w większości domów. Wygląda bardziej swobodnie niż dywan saksoński. Idealny do sypialni i salonu.

Kluczowe korzyści : Idealny dla rodzin i sypialni dziecięcych, ponieważ dobrze znosi zużycie i zabrudzenia.

Przędza pętelkowa

Wygląd i styl : nie tak miękki jak inne opcje. Jeśli jednak szukasz praktycznej opcji, może to być dobry wybór.

Kluczowe korzyści : Jest to bardzo trwały styl wykładziny, który będzie w stanie wytrzymać wiele kroków przez dłuższy czas.

Wygląd i styl: Gęsty, bardzo gładki dywan.

Kluczowe korzyści : Jest bardzo łatwy w utrzymaniu i utrzymaniu czystości, ponieważ jest odporny na plamy. Świetnie sprawdzi się w domach z dziećmi i zwierzętami.

Wygląd i styl: ten styl jest często postrzegany jako jedna z najbardziej luksusowych opcji na rynku. Jest niesamowicie miękki.

Kluczowe korzyści : Grubość tego modelu sprawia, że ​​jest wytrzymały i wygląda bardzo atrakcyjnie w większości pomieszczeń.

Rodzaje wykładzin

Krok 1. Zmierz swój pokój i wyczyść podłogę

Zanim będziesz mógł zrobić cokolwiek innego, musisz sprawdzić rozmiar swojego pokoju. Możesz obliczyć obszar, mnożąc długość i szerokość pomieszczenia. Większość dywanów w Wielkiej Brytanii jest sprzedawana w metrach kwadratowych, więc na podstawie tej liczby można określić, ile dywanu trzeba będzie kupić. Zawsze upewnij się, że kupujesz więcej dywanów, niż myślisz, że będziesz potrzebować (około 10-15% powinno wystarczyć) na wypadek, gdybyś popełniał jakiekolwiek błędy.

Przed rozpoczęciem upewnij się, że ślepa podłoga jest całkowicie zabezpieczona. Panele podłogowe mogą być zakurzone, dlatego należy dokładnie odkurzyć obszar. Po usunięciu brudu czas przystąpić do montażu dywanu!

Krok 2. Zainstaluj chwytaki do dywanów

Chwytaki do dywanów to cienkie paski drewna z bardzo ostrymi kołkami po jednej stronie. Służą do bezpiecznego utrzymywania dywanu na miejscu. Chwytaki do dywanów należy umieścić na obwodzie ściany, unikając wszelkich drzwi. Zrób to, układając paski od końca do końca dookoła pomieszczenia, w którym zamierzasz położyć dywan. Kołki muszą być skierowane do góry. Pozostaw niewielką szczelinę między ścianą a instalowanym paskiem chwytaka do dywanów.

Instalacja chwytaka do dywanów może być niebezpieczna. Paznokcie są bardzo ostre, dlatego podczas przenoszenia pasków dobrze jest nosić rękawiczki i okulary ochronne.

Montaż podkładki pod dywan

Krok 3. Połóż papier podszewkowy

Jednym z najważniejszych elementów montażu wykładziny jest zamontowanie odpowiedniego podkładu. Jeśli dobrze wykonasz podkład, Twój dywan będzie trwał znacznie dłużej. Podkład może również poprawić wygląd i dotyk dywanu, ponieważ pomaga zapobiegać przedostawaniu się brudu z desek podłogowych do dywanu.

Większość sklepów dla majsterkowiczów sprzedaje papier podszewkowy lub jeśli szukasz taniej alternatywy, możesz skorzystać ze starej gazety. Połóż arkusze papieru na całym obszarze, na którym chcesz dywan. Możesz zabezpieczyć papier za pomocą zszywacza lub sprayu montażowego. Jeśli obszar, na którym kładziesz dywan, jest szeroki, możesz potrzebować wielu arkuszy papieru. Upewnij się, że arkusze lekko zachodzą na siebie, aby zapobiec ich spadaniu z podłogi.

Krok 4. Wybierz właściwy podkład

Dostępnych jest wiele form podkładu, dlatego ważne jest, aby wybrać odpowiednią opcję do swojej pracy. Jeśli wybierzesz zły rodzaj podkładu, możesz znacznie skrócić żywotność swojego dywanu. Poniżej znajduje się lista najpopularniejszych rodzajów podkładów oraz ich główne właściwości i zalety.

Gąbka gumowa

Z czego to jest zrobione? Guma gąbczasta to jeden z najczęściej stosowanych rodzajów podkładów. Wykonany jest z gumy i zawiera małe otwory.

Kluczowe zalety: działa dobrze w wielu ustawieniach, ponieważ jest to wytrzymały materiał, który również zachowuje swoją elastyczność. Guma gąbczasta jest często dostępna w kilku klasach, co oznacza, że ​​możesz wybrać typ odpowiedni dla swojego budżetu.

Podkład z pianki PU

Z czego to jest zrobione? Podkład z pianki PU wykonany jest z przetworzonej pianki meblowej. To sprawia, że ​​jest to dobra opcja, jeśli szukasz wyboru świadomego ekologicznie.

Kluczowe korzyści : Pianka PU to fantastyczny wybór, jeśli potrzebujesz izolacji cieplnej i akustycznej. Szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku mieszkań i apartamentów. Podobnie jak podkład z gumy gąbczastej, przekonasz się, że pianka PU jest dostępna w różnych grubościach. Im grubszy podkład, tym będzie droższy.

Podkład z miękkiej gumy

Z czego to jest zrobione? Podkład z miękkiej gumy jest wykonany z przetworzonych opon samochodowych.

Kluczowe korzyści : Podkład z miękkiej gumy jest poddawany recyklingowi, więc jest to opcja przyjazna dla środowiska. Jest trwalszy niż podkład z gumy gąbczastej. Jego trwały charakter sprawia, że ​​jest to idealny wybór do miejsc, w których jest dużo ruchu, zwłaszcza na klatkach schodowych. Jeśli masz ciężkie meble, jest to również idealny wybór, ponieważ może wytrzymać wszelkie powstałe wgniecenia.

Dostępny jest również podkład łączony, który jest dobrym wyborem, jeśli potrzebujesz podkładu łączącego właściwości wymienione powyżej.

Montaż dywanu

Krok 5. Zainstaluj podkładkę

Zainstaluj podkład, układając go pasami na obszarze, na którym zamierzasz wykładać. Podczas początkowego układania podkładu upewnij się, że zakrywa on paski chwytające dywanu wzdłuż obwodu podłogi . Paski podkładowe muszą przylegać do siebie, ale uważać, aby nie zachodziły na siebie.

Użyj zszywacza, aby przymocować podkład do podłogi. Upewnij się, że zszywasz wzdłuż wewnętrznej krawędzi pasków chwytaka dywanu. Ważne jest, aby upewnić się, że zszywasz wzdłuż całej krawędzi, aby upewnić się, że podkład jest prawidłowo zamocowany. Następnie trzeba będzie usunąć nadmiar podkładu nożem rzemieślniczym. Szwy można uszczelnić mocną taśmą.

Cięcie wykładziny na wymiar

Krok 6. Wytnij dywan do odpowiedniego rozmiaru

Teraz czas zmierzyć i przyciąć dywan do odpowiedniego rozmiaru. Powinieneś już zmierzyć powierzchnię podłogi, więc możesz wykorzystać tę wartość podczas układania dywanu gotowego do montażu. Zacznij od jednej strony pomieszczenia wzdłuż najdłuższej ściany. Weź pierwszy kawałek dywanu i upewnij się, że jest on nieco za szeroki (około 4 cale powinno wystarczyć). Nadmiar dywanu można łatwo przyciąć po zakończeniu układania.

Jeśli musisz pociąć dywan na części, aby był dobrze dopasowany, możesz go przyciąć bezpośrednio na podłodze, aby sprawdzić, czy pomiary są prawidłowe. Wszystko, co musisz zrobić, to odłożyć trochę kartonu przed rozpoczęciem. To ochroni podkład i papier podszewkowy przed nożem. Użyj ołówka, aby zaznaczyć punkt, który musisz wyciąć na spodzie dywanu. Zawsze używaj ostrego noża do przecinania dywanu, w przeciwnym razie możesz go uszkodzić.

Krok 7. Jak ułożyć razem dwa kawałki dywanu

Dopasowanie dywanu może być nieco trudniejsze, jeśli chodzi o połączenie dwóch kawałków dywanu. Ważne jest, aby dopasować szwy paneli dywanowych, w przeciwnym razie może to zepsuć cały wygląd i wykończenie dywanu. Jedną z kluczowych rzeczy, o których musisz pamiętać, jest upewnienie się, że stos wykładziny pasuje do sąsiadującego z nią kawałka.

Możesz to zrobić, dodając dodatkowe 4 cale dywanu do szerokości drugiego kawałka, tak jak zrobiłeś to, gdy pierwszy kawałek przyłożyłeś do ściany. Jeśli drugi kawałek dywanu jest wystarczająco szeroki, aby dosięgnąć drugiej ściany, należy upewnić się, że kawałek ma dodatkowe 4 cale materiału po obu stronach.

Po nałożeniu na siebie równoległych kawałków dywanu należy wziąć nóż uniwersalny i przeciąć nadmiar dywanu. To powinno dać Ci pięknie połączony dywan, a widoczne szwy powinny być minimalne.

Po przecięciu nadmiaru dywanu możesz połączyć kawałki razem. Najszybszym i najczystszym sposobem na to jest użycie specjalistycznej taśmy do zszywania . Weź kawałek taśmy i dociśnij ją wzdłuż połączenia między dwoma kawałkami dywanu. Często te taśmy są aktywowane termicznie. Gdy już będziesz mieć pewność co do położenia, możesz przetoczyć połączenie wzdłuż połączenia za pomocą żelazka do zszywania.

Krok 8. Końcowe dotknięcia

Ostatnim krokiem w procesie dopasowania dywanu jest upewnienie się, że dywan jest w pełni przymocowany. Będziesz musiał użyć kopniaka kolanowego, aby wykonać zadanie. Kicker to ciężkie metalowe narzędzie z zębami na jednym końcu i wyściełaną stroną na drugim końcu. Aby użyć kopniaka kolanowego, po prostu wepchnij kolano w wyściełany koniec, podczas gdy metalowe zęby znajdują się około trzech cali od ściany. Ten ruch powinien rozciągnąć nowo nałożony dywan na chwytaki do dywanów, które wcześniej umieściłeś na obwodzie ściany.

Następnie należy użyć rozciągniętego dywanu, aby zakończyć proces. Działa podobnie do kopniaka kolanowego. Jeden koniec napinacza do dywanów należy przyłożyć do ściany. Drugi koniec powinien znajdować się około sześciu cali od najdalszej ściany. Podczas dociskania na napinaczu do dywanów zęby narzędzia rozciągną materiał na paskach chwytaka dywanu, które są ustawione równo względem najdalszej ściany.

Po naciągnięciu dywanu to wszystko. Jesteś teraz profesjonalistą w montażu dywanów !