Dom

Mech na ścianę. Co to jest ściana z mchu?

Jeśli masz pustą ścianę w pokoju swojego domu i nie możesz się doczekać, aby ją urozmaicić, to nie możesz się pomylić, stawiając piękny mech na ścianę. Po zdobyciu materiałów budowanie ściany z mchu jest łatwym i satysfakcjonującym doświadczeniem, które zaowocuje kolorowym tłem, które przetrwa wiele lat. Mech dekoracyjny jak mech chrobotek reniferowy rośnie 1 milimetr na rok. Idealnie nadaje się do budowy zielonych ścian na lata.

Ogólnie rzecz biorąc, ściana z mchu jest aranżacją wewnętrzną lub zewnętrzną umieszczoną przy ścianie i ozdobioną zachowanym, lub żywym mchem, lub kombinacją tych dwóch. Ściany z mchu mogą składać się z jednego lub kilku rodzajów mchu, w tym mchu reniferowego. Często spotyka się również mech gąbczasty. Niektóre z tych ścian zawierają inne elementy, takie jak wysuszona kora lub rośliny powietrzne, lub mech leśny.

Oczywiście mówienie o ścianie z mchu to jedno, jednak aby naprawdę oddać sprawiedliwość projektu, lepiej pokazać proces powstawania zielonych ścian na przykładach i instrukcjach.

Dobrze wykonana zielona ściana nie przyciąga kurzu, ponieważ ma właściwości antystatyczne, warto o tym pamiętać.

Oto co musisz zrobić, aby stworzyć mech na ścianie w domu.

Mech na ścianę wewnątrz vs mech na ścianie na zewnątrz

Pierwszą decyzją, którą musisz podjąć, jest miejsce, w którym chcesz umieścić ścianę z mchu. Pamiętaj, że na ścianie efektowne wybrzuszenia wymagają trochę miejsca. Można to ograniczyć, stosując mech płaski. Rodzaj mchu dobieramy do projektu i wielkości rozbudowanych kompozycji. Czasem przyd się specjalnie spreparowany mech na ścianę.

Wewnętrzna ściana z mchu

Mech na ścianę na zewnątrz połączony z grupą porostów i traw.

Jeśli potrzebujesz ściany z mchu, którą możesz stworzyć, a następnie usiąść i cieszyć się bez dalszej konserwacji, możesz użyć zakonserwowanego mchu i wysuszonych akcesoriów na ścianie z mchu, która prawdopodobnie będzie zawieszona w pomieszczeniu. Jeżeli szukasz żywej ściany to mech gąbczasty lub chrobotek reniferowy powinny być Twoim pierwszym wyborem. Może być to również mech leśny. To na jaki zdecydujesz się mech na ścianę ma duże znaczenie.

Zakonserwowany mech ozdobny uzyskuje się poprzez hodowlę, a następnie suszenie naturalnego mchu w celu zachowania mchu tak, jak był najbardziej żywy. Wspaniałą rzeczą w konserwowanym mchu jest to, że masz wiele odmian i kolorów do wyboru, a gdy już się wyrośnie, możesz obserwować, jak rozwija się przez lata bez żadnego przyszłego zaangażowania. Nie musisz go podlewać ani wystawiać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Co najlepsze, ten montowany mech na ścianie jest dostępny w sklepach rzemieślniczych lub w Internecie.

Istnieje kilka rodzajów zakonserwowanego mchu, którymi można się bawić. Mech nastrojowy jest jednym z najczęściej używanych mchów. W stanie zakonserwowanym często jest zielony, gęsty i puszysty o niemal aksamitnym wyglądzie. Bywa, że jest to mech luźny.

Ponieważ jest łatwo dostępny, niedrogi i piękny sam w sobie, niebo jest granicą tego, jak może wyglądać Twoja nastrojowa ściana z mchu.

Mech dekoracyjny świetnie prezentuje się również w mniejszych projektach.

Innym popularnym mchem jest mech arkuszowy lub chrobotek reniferowy. Możesz znaleźć ten mech na wielu ścianach z mchu ze względu na jego płaski i regulowany wygląd. Jest również w kolorze zielonym. Mech arkuszowy jest również bardzo giętki i można go modyfikować w zależności od projektu.

Mech poduszkowy, który porasta lasy. Zbierany ręcznie, piękny, tworzący płaską strukturę przyklejony do płyty mdf ma świetne zastosowanie do aranżacji wnętrz. Przy okazji wpływa korzystnie na samopoczucie domowników, poprawiając wilgotność powietrza.

Możesz nawet przerobić całą ścianę

Wreszcie, możesz naprawdę upiększyć swoją sztukę za pomocą mchu reniferowego. W swoim najbardziej naturalnym stanie mech ten jest zielony, ma bogatszy wygląd i teksturę. W wielu przypadkach mech chrobotek można również kupić w różnych kolorach, od niebieskiego po fioletowy.

Jak wcześniej wspomniano, w przypadku większości ścian z mchu w pomieszczeniach niewiele jest konserwacji. Wyjątkiem może być sytuacja, gdy zdecydujesz się wrzucić do zachowanej ściany kilka żywych akcesoriów. Jeśli zdecydujesz się dodać trochę roślin powietrznych, wystarczy lekki natrysk z butelki ze spryskiwaczem.

Mech na ścianie na zewnątrz

Jeśli Twoim celem jest, aby ściana była pokryta żywym mchem, powinieneś umieścić ją na zewnątrz. Aby żywy mech kwitł, będziesz musiał go podlewać, a to może okazać się trudne, jeśli wisi pionowo w twoim domu.

Masz wiele możliwości wyboru rodzaju mchu, który chcesz wyhodować na swojej zewnętrznej ścianie. Niektóre popularne odmiany to między innymi torfowiec, mech widłowy i pospolity mech gładki.

Torfowiec to gatunek mchu torfowego, który jest zwykle od jasnozielonego do jasnobrązowego. Mech widłowy rośnie w dużych zielonych łatach, a mech czubaty to średni lub duży mech o ciemnozielonym kolorze.

Oprócz mchu możesz również dodać inne akcenty roślinne, które dodadzą sztuce głębszych szczegółów i dodatkowych wybuchów kolorów. Tylko kilka żywych roślin, które mogą zapewnić tę teksturę, to rośliny wiszące.

Podobnie jak wszystkie rośliny, żywy mech i odpowiednie akcesoria będą potrzebować wody, aby się rozwijać, co musi być częścią projektu. Chociaż możesz stworzyć własną ścianę z mchu na zewnątrz, możesz również czerpać inspirację od innych.

Jak zbudować mech na ścianie

Niezależnie od tego, czy planujesz budowę wewnętrznej lub zewnętrznej ściany z mchu, wiele kroków jest takich samych. Jedynym wyjątkiem w przypadku ściany z mchu na zewnątrz jest to, że jeśli planujesz uprawiać mech i akcesoria, musisz to zrobić. Jeśli masz już istniejący mech, możesz wyciąć i ukształtować istniejącą roślinność tak, jak chcesz.

Jeśli trzymasz się bardziej tradycyjnej, wewnętrznej ściany z mchu, zastosujesz się do tych ogólnych instrukcji. Pamiętaj, że do tego projektu potrzebne będą narzędzia i materiały inne niż mech.

Co będziesz potrzebował aby mieć zielone ściany

  • Rama (wstępnie wykonana lub zbudowana zgodnie ze specyfikacją rozmiaru)
  • Kawałek sklejki przycięty do pożądanego kształtu
  • Klej do drewna lub zszywacz
  • Szpilki kwiatowe lub pistolet do klejenia na gorąco z kartridżem
  • Kawałki mchu, które chcesz wyświetlić
  • Wszelkie dodatkowe akcesoria (żywe lub zakonserwowane)

1. Złóż ramę

Po przycięciu sklejki do dokładnego kształtu i rozmiaru, który chcesz wyświetlić na ścianie z mchu, będziesz chciał przymocować ją do ramy, która będzie działać jako obwód twojej grafiki.

Jeśli masz kawałek średniej wielkości, możesz użyć kleju do drewna, możesz to zrobić pomocy kleju montażowego, aby połączyć obie części. Jeśli pracujesz nad większą, bardziej ambitną ścianą, być może będziesz musiał użyć zszywacza, aby upewnić się, że fundament ściany z mchu nigdy się nie rozpadnie.

2. Dodaj swój ekscytujący mech chrobotek reniferowy albo mech gąbczasty!

Teraz zaczyna się zabawa! Pozwól, aby Twoje kreatywne soki popłynęły i zdecyduj, jakie rodzaje mchu chcesz dodać do swojej ściany z mchu. Możesz łatwo przymocować mech za pomocą pistoletu do klejenia na gorąco. Zaaranżuj swój piękny krajobraz w dowolny sposób. Łącz różne elementy, kolory i tekstury, aż zaprojektujesz coś według własnych upodobań.

3. Dodaj akcesoria dla szczegółów

Jeśli chcesz dodać trochę tekstury do swojego kawałka, dodaj swoje akcesoria. W tym kroku użyj pistoletu do klejenia lub szpilek kwiatowych. Odrobina mchu reniferowego zawsze dodaje tego dodatkowego wymiaru kolorystycznego, a odrobina wysuszonego drewna może dodać elementowi dodatkowej oprawy.

4. Wypróbuj

Gdy wszystko ułoży się zgodnie z własnymi upodobaniami, a klej wyschnie, wypróbuj test poruszania. Wszystko to polega na delikatnym poruszaniu palcem mchu i innych elementów. Jeśli się nie poruszają lub nie można ich łatwo zdjąć, to jesteś w dobrej formie, aby powiesić swoją sztukę na ścianie. Jeśli się poruszą, po prostu dodaj trochę więcej kleju.

5. Utrzymuj swoją ścianę mchu

Jeśli masz wewnętrzną ścianę z mchu z zachowanym mchem i akcesoriami, prawdopodobnie nie będziesz musiał wiele robić, z wyjątkiem wymiany mchu, który z czasem może odpaść lub stracić swój blask. Jeśli masz żywą ścianę lub masz w zestawie żywe rośliny, możesz je podlewać za pomocą butelki ze spryskiwaczem.

Zielona dekoracja – piękny dodatek do Twojego domu

To wszystko! Żywa ściana może być świetnym akcentem do dużych pomieszczeń lub dowolnej ściany, która przydałaby się trochę dodatkowego pejzażu. Z typowo niedrogimi komponentami i mnóstwem inspiracji online, łatwo doświadczyć radości ściany z mchu we własnym domu.