Dom

Jak udrożnić rury

Jeśli woda w zlewie, prysznicu lub toalecie nie spływa już prawidłowo, szybko potrzebujesz pomocy. Wyjaśniamy, jak wyczyścić zatkany odpływ.

W pewnym momencie to się dzieje: odpływ jest zatkany, nic już nie spływa. Wielu z nich najpierw ucieka się do środków chemicznych, aby uwolnić syfon z włosów i osadów.

Ale tak nie musi być, zwłaszcza że stosowane chemikalia zanieczyszczają środowisko. W skrajnych przypadkach jest jeszcze gorzej: ciepło generowane przez chemiczne środki pomocnicze może jeszcze bardziej utwardzić kępkę włosów, tłuszcz i mydło  w zatkanym odpływie.

Zamiast chemicznych środków czyszczących przedstawiamy wybór domowych środków , które mogą pomóc w oczyszczeniu odpływu. Ponieważ jednak domowe środki nie działają we wszystkich przypadkach, ujawniamy również, jak mechanicznie wyczyścić zatkany odpływ.

Zatkany odpływ: domowe środki zaradcze

Zamiast sięgać po środek do czyszczenia odpływów z drogerii, możesz użyć domowych środków do oczyszczenia zatkanego odpływu. Są tańsze i mniej szkodliwe dla środowiska.

 • udrażnianie odpływów sodą oczyszczoną i octem: Wlej 4 łyżki sody oczyszczonej bezpośrednio do odpływu, a następnie 1/2 szklanki octu. Powinieneś usłyszeć bulgotanie lub bulgotanie dochodzące z odpływu. Jak tylko ustanie hałas, spłucz dużą ilością gorącej wody.
 • Oczyść zatkane odpływy sodą oczyszczoną: Zamiast sody oczyszczonej możesz użyć tej samej ilości sody oczyszczonej. Postępuj dokładnie tak samo, jak czyszczenie odpływu sodą oczyszczoną.
 • Oczyść zatkane odpływy płynem do mycia naczyń: Szybkie lekarstwo na drobne zatory w odpływie jest dostępne tuż obok zlewu: wlej do odpływu trzy łyżki stołowe płynu do mycia naczyń, a następnie zalej go filiżanką wrzącej wody. Pozostaw na dziesięć minut i spłucz odpływ gorącą wodą.

Oczyść zatkaną toaletę za pomocą domowych środków zaradczych

Odpływ w toalecie również może się zatkać. Dzieje się tak szczególnie w przypadku starych toalet, w których wąskie rury zostały połączone z gromadzeniem się kamienia wapiennego i kamienia moczowego na przestrzeni lat. Ale nawet zatkany odpływ w toalecie można wyczyścić domowymi środkami.

 • Oczyść zatkaną toaletę colą : Wlej butelkę coli do toalety i zostaw ją na noc. Składniki napoju mogą pomóc w rozluźnieniu nagromadzonego kamienia i brudu.
 • Oczyść zatkaną toaletę środkiem do czyszczenia protez : Wlej kilka tabletek do czyszczenia protez bezpośrednio do odpływu toalety. Po pół godzinie możesz szorować szczoteczką.

Oczyść zatkany odpływ za pomocą przepychacza

Podczas odprowadzania wody pod prysznicem lub w wannie trudniej jest odblokować rurę, ponieważ w tym przypadku trudno jest do niej dotrzeć. Wtedy pomoże tylko stara dobra gumowa przyssawka:

 1. W tym celu należy uszczelnić przelew taśmą izolacyjną lub zatkać szmatką.
 2. Wlej trochę wody z mydłem do zatkanego odpływu i ściśnij tłok.
 3. Poruszaj uchwytem tłoka w górę iw dół, aż zatkanie się usunie.

Oczyść zatkane odpływy za pomocą spirali rurowej

Jeśli przyssawka nie wystarcza do oczyszczenia zatkanego odpływu, możesz użyć rury spiralnej. Nadaje się do usuwania uporczywych zaparć . Należy jednak zachować ostrożność podczas użytkowania, aby zatkane  rury odpływowe nie uległy uszkodzeniu .

Spirala rurowa jest dostępna w specjalistycznych sklepach lub w Internecie. Jest to metalowy wał o długości od jednego do dwóch metrów. Na jednym końcu przymocowana jest korba, a na drugim szczotka lub jakaś głowica wiertarska.

 1. Delikatnie wepchnij zwinięty przewód w dół zatkanego odpływu , aż poczujesz opór zatkania.
 2. Obróć korbę i delikatnie dociśnij zwinięty przewód do zapchania .
 3. Kontynuuj pracę, aż poczujesz, że zator ustąpił . Jednak w zależności od stopnia zabrudzenia może to chwilę potrwać.
 4. Ostrożnie wyjąć zwinięty przewód i przepłukać zatkany odpływ gorącą wodą .

Rękawice higieniczne do czyszczenia odpływów

Chroń się przed drobnoustrojami podczas czyszczenia odpływu.