Dom

Jak wykonać naprawę pieca

Jeśli podejrzewasz awarię swojego pieca , powinieneś wykonać kilka procedur rozwiązywania problemów. Możesz sprawdzić, czy nie ma wycieku gazu, przepalonego bezpiecznika lub kontrolki. Wykonaj poniższe czynności, aby upewnić się, że problem nie jest poważniejszy niż już jest. Możesz również zapoznać się z instrukcją obsługi pieca, aby uzyskać więcej informacji.

Rozwiązywanie problemów z uszkodzonym piecem

Jeśli Twój piec nie działa prawidłowo, powinieneś najpierw sprawdzić termostat. Jeśli nie działa, może być konieczne zresetowanie regulacji temperatury. Nieprawidłowo działający termostat może być oznaką wadliwej termopary lub wadliwego zapłonnika. Skonsultuj się ze specjalistą HVAC w celu uzyskania pomocy.

Aby pomóc w pokryciu kosztów naprawy, możesz przyjrzeć się gwarancjom domowym. Plany te mogą pomóc w pokryciu niektórych kosztów związanych z zepsutym piecem. Jednak często występują wyjątki i wymagania. Aby uzyskać najlepszą ochronę, kup gwarancję bezpośrednio od producenta lub dołącz do planu opieki serwisowej producenta. Szukaj planów, które obejmują zarówno katastrofy zewnętrzne, jak i zużycie.

Zobacz też: drewutnia – jak zrobić.

Po sprawdzeniu termostatu

Powinieneś sprawdzić pozostałe części pieca. Upewnij się, że nic nie blokuje rur wlotowych i wydechowych. Jeśli nie ma przepływu powietrza, filtr jest prawdopodobnie brudny lub nieprawidłowo zainstalowany. Upewnij się, że wszystkie otwory wentylacyjne są otwarte; jeśli otwory wentylacyjne są zamknięte, może to prowadzić do niepotrzebnego gromadzenia się ciepła. Jeśli wszystkie te środki zawiodą, spróbuj zresetować piec.

Inną częstą przyczyną zepsutego pieca jest brudny filtr. Regularnie czyść filtr. Może być konieczna jego wymiana, jeśli filtr jest zbyt brudny. W niektórych przypadkach jest to wyzwolony wyłącznik lub przepalony bezpiecznik. Wymiana tych bezpieczników może rozwiązać problem.

Nieprawidłowo działający termostat może być również objawem zepsutego transformatora. Ten element elektryczny obniża napięcie linii 120 woltów do 24 woltów. Istnieje możliwość wymiany transformatora, ale przed rozpoczęciem pracy należy koniecznie przetestować go multimetrem. Alternatywnie możesz wymienić pompę skroplin, ale wymaga to doświadczenia w okablowaniu elektrycznym.

Jeśli nadal masz problemy, najpierw sprawdź termostat. Upewnij się, że jest ustawiony na temperaturę wyższą niż temperatura pokojowa. Należy również sprawdzić, czy wentylator jest włączony. Jeśli przełącznik ma zielone światło, spróbuj otworzyć pokrywę i usunąć wszelkie zanieczyszczenia, które mogą znajdować się w środku. W niektórych piecach włącznikiem jest włącznik światła na ścianie. Jeśli przełącznik jest zaczerniony, należy go wymienić. Inną częstą przyczyną jest wyzwolony wyłącznik.

Sprawdzanie pod kątem wycieku gazu

Jeśli podejrzewasz, że masz wyciek gazu, powinieneś zadzwonić do hydraulika, aby ocenić problem. Nawet profesjonalnie zainstalowane przewody gazowe mogą pękać i pękać. Korzenie drzew, przesuwająca się gleba i korozja mogą spowodować uszkodzenie linii. Jedną z najczęstszych oznak wycieku gazu jest zapach siarki. Zapach podobny do zapachu zgniłych jaj. Jeśli masz wątpliwości, czy z Twojego pieca nie wycieka gaz, powinieneś wezwać hydraulika.

Możesz również sprawdzić, czy nie ma wycieków gazu, wąchając powietrze w domu. Zapach siarki może pochodzić z odpowietrznika lub samego pieca. Gaz ziemny jest pod ciśnieniem wewnątrz przewodów prowadzących do domu, więc nie jest zaskoczeniem, że wycieki gazu powodują zapach siarki. Ponadto wycieki gazu mogą powodować charakterystyczny syczący dźwięk, który może być trudny do zauważenia, jeśli dmuchawa pracuje.

Wycieki gazu mogą powodować problemy zdrowotne, a w niektórych przypadkach mogą być nawet śmiertelne. Dlatego nie należy ich ignorować. Wykrywanie wycieków gazu może być trudne, ale istnieje kilka sposobów na samodzielne przetestowanie rur. Najpierw użyj roztworu mydła do naczyń, aby wytrzeć rury. Jeśli widzisz tworzące się bąbelki, oznacza to, że nastąpił wyciek.

Jeśli poczujesz gaz w swoim domu

Musisz natychmiast wyłączyć piec i otworzyć wszystkie okna. Pamiętaj, że wycieki gazu mogą również wystąpić, gdy piec jest wyłączony. W takim przypadku należy natychmiast ewakuować budynek i wezwać zakład gazowniczy lub straż pożarną.

Wykrycie wycieku gazu ma kluczowe znaczenie, zwłaszcza jeśli masz piec na propan lub gaz ziemny. Zatrucie tlenkiem węgla jest niezwykle niebezpieczne, a detektor tlenku węgla może pomóc w uniknięciu incydentu zagrażającego życiu. Zatrucie tlenkiem węgla może powodować zmęczenie, dezorientację, nudności i zawroty głowy. Co gorsza, w ciężkich przypadkach zatrucie tlenkiem węgla może prowadzić do śmierci. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych objawów należy natychmiast zadzwonić do firmy gazowniczej, aby upewnić się, że problem został rozwiązany.

Podczas rutynowej konserwacji należy sprawdzić, czy w piecu nie ma wycieków gazu. Wyciek gazu można wykryć za pomocą syczącego dźwięku, który pochodzi z wycieku gazu pod ciśnieniem z wymiennika ciepła. Chociaż może być kusząca próba samodzielnego usunięcia wycieku, najpierw należy wziąć pod uwagę bezpieczeństwo swojego domu, ewakuując cały dom.

Sprawdzam, czy nie ma przepalonego bezpiecznika

Jeśli musisz wykonać prace naprawcze pieca , możesz sprawdzić, czy nie ma przepalonego bezpiecznika. Możesz użyć multimetru do sprawdzenia ciągłości między punktami połączenia bezpiecznika. Dobry bezpiecznik powinien odczytywać od 0 do 5 omów. Każdy odczyt wyższy niż ten wskazuje na przepalony bezpiecznik. Sondy woltomierza powinny wydawać słyszalny dźwięk po dotknięciu.

Przepalony bezpiecznik w piecu może być objawem poważniejszych problemów elektrycznych. Jeśli podejrzewasz, że jest większy problem, najlepiej wezwać serwisanta pieca. Przepalony bezpiecznik może być trudny do naprawy i może spowodować dalsze uszkodzenie pieca.

Jeśli Twój piec nie jest zasilany, przepalony bezpiecznik może być oznaką problemu z płytą sterującą pieca. W takim przypadku należy sprawdzić, czy nie przepalił się bezpiecznik w tablicy sterowniczej pieca i jak najszybciej go wyłączyć. W przeciwnym razie uruchomienie pieca tylko pogorszy problem.

Podczas wykonywania naprawy pieca

Powinieneś również sprawdzić filtry powietrza. Są one bardzo ważne dla funkcjonowania Twojego pieca. Powinieneś je wymieniać co jeden do trzech miesięcy. Jeśli są brudne, mogą uniemożliwić prawidłowy przepływ powietrza. Brudne filtry powietrza mogą również spowodować przegrzanie lub spalenie silnika dmuchawy.

Przepalony bezpiecznik będzie na ogół odbarwiony lub mętny i będzie miał wewnątrz pęknięty metal. Powinieneś go wymienić na nowy tego samego typu i rozmiaru. Upewnij się, że nowy odpowiada amperażowi obwodu. Jeśli często wymieniasz bezpieczniki, powinieneś mieć zapasowy w domu. Możesz również zabrać bezpiecznik do sklepu dla majsterkowiczów, aby uzyskać zamiennik.

Innym sposobem ustalenia, czy piec ma przepalony bezpiecznik, jest sprawdzenie bezpiecznika pod kątem zasilania. Może znajdować się w zewnętrznej jednostce klimatyzacyjnej. Jeśli piec pracuje, ale AC nie, to prawdopodobnie jest to przepalony bezpiecznik. Możliwe jest również, że masz wyczerpane akumulatory, co spowoduje, że piec przestanie działać.

Sprawdzanie lampki kontrolnej

Jedną z najłatwiejszych rzeczy do zrobienia podczas naprawy pieca jest sprawdzenie lampki kontrolnej. Lampka kontrolna znajduje się za drzwiami dostępowymi pieca. Jeśli światło nie działa, może to oznaczać podstawowy problem. W niektórych przypadkach przeciąg może zgasić lampkę kontrolną, a w innych może to być uszkodzony komin lub przewód kominowy.

W obu przypadkach, jeśli lampka kontrolna się nie świeci, należy natychmiast skontaktować się z fachowcem zajmującym się naprawą pieca. Istnieje kilka powodów, dla których należy sprawdzić lampkę kontrolną przed wykonaniem jakiejkolwiek naprawy. Pierwszym powodem jest to, że jeśli lampka kontrolna zgaśnie, piec nie będzie wytwarzał ciepła. Aby tego uniknąć, należy przenieść piec w miejsce, w którym może otrzymać więcej powietrza.

Aby ponownie zapalić lampkę kontrolną, możesz użyć zapałki z długim trzonkiem lub zapalniczki z wydłużoną szyjką. Aby uniknąć samozapłonu, najlepiej zlecić to profesjonalistom. W niektórych przypadkach może być konieczne otwarcie panelu dostępu, aby ponownie zapalić ręczną lampkę kontrolną. W przypadku ręcznych lampek kontrolnych należy nacisnąć czerwony przycisk przez 60 sekund.

Jeśli lampka kontrolna nie świeci może być problem z termoparą

Ten miedziany pręt służy do monitorowania temperatury powietrza, a jeśli nie działa, może dojść do wycieku w rurze, który może spowodować śmiertelną eksplozję. Do sprawdzenia termopary potrzebny będzie śrubokręt i latarka. Powinieneś również sprawdzić zawór gazu, aby upewnić się, że jest zamknięty.

Jeśli nie możesz zapalić kontrolki, być może nadszedł czas na naprawę pieca. Nigdy nie należy próbować naprawiać pieca podczas jego pracy. Musisz wyłączyć piec na termostacie lub wyłączniku. Upewnij się również, że masz pod ręką instrukcję obsługi, działającą latarkę i działającą zapalniczkę. Działająca zapałka pomoże ci bezpiecznie zapalić lampkę kontrolną. Pamiętaj, aby pozostawić jedną rękę wolną do obsługi przełącznika resetowania.

Jeśli lampka kontrolna pali się z przerwami, może to oznaczać, że rurka pilota jest zablokowana. W takim przypadku należy skontaktować się z firmą gazowniczą, aby to sprawdzić. Innym problemem, który może powodować zgaśnięcie lampki kontrolnej, jest wadliwa termopara.