Dom

Do czego można wykorzystać popiół

Wraz ze wzrostem cen energii wiele osób przeszło na spalanie drewna, co oznacza również, że z pieca i kominka wydobywa się znaczna ilość popiołu.


Większość ludzi uważa to za śmieci, ale niewiele osób wie, że popiół był ceniony przez starożytnych, nawet naszych przodków, ze względu na jego wszechstronne zastosowanie.

Do czego można wykorzystać popiół w gospodarstwie domowym? Jeśli ogrzewasz piecem lub kominkiem, warto o tym wiedzieć

Popiół ma zasadowy skład chemiczny ze względu na pH 10-13-AS. Jego wytrzymałość zależy od gatunku drewna, z którego pochodzi. Jesion bukowy i akacjowy są mocniejsze niż jesion drzewny owocowy. W gospodarstwie domowym popiół można wykorzystać na kilka sposobów: do sprzątania, odkurzania, dezodoryzacji i innych celów. Wystarczy zebrać go do metalowego wiaderka, odłożyć w bezpieczne miejsce i poczekać, aż całkowicie ostygnie.

Czyszczenie popiołem

Popiół jest doskonałym środkiem czyszczącym i szorującym. Wszystko czego potrzebujesz to trochę wody i ściereczka do wycierania przedmiotów, które chcesz wyczyścić. Skutecznie sprawdza się np. w czyszczeniu mocno zabrudzonych naczyń i szkła. Na koniec warto szybko umyć się tradycyjnym detergentem, aby popiół całkowicie zniknął z ich powierzchni. Będą błyszczące.

Jeśli drewniany mebel poplamiony na brązowo został poplamiony, ponieważ dostały się na niego szklanki z mokrym dnem, popiół nadal dobrze sobie poradzi. Posyp nim pierścień, posmaruj go olejem i natrzyj. Ślad znika.

Popiół na mole

Popiół może być również używany jako środek odstraszający mole. Włóż trochę prochu do płóciennej torby i powieś ją w szafie.

Popiół na myszy

Gryzonie też nie lubią popiołu. Jeśli masz piwnicę lub strych, umieść trochę popiołu w ukrytych zakamarkach. Odstrasza myszy i szczury.

Popiół na mrówki

Popiół działa również przeciwko inwazji mrówek. Umieść łyżkę schłodzonego popiołu w miejscu, z którego przybywają nieproszeni goście. Będą tęsknić za wizytą.

Popiół w ogrodzie

Popiół jest również dobrym narzędziem do ogrodnictwa, ponieważ zawiera minerały, takie jak magnez, żelazo, potas i bor. Rozwodniony powinien być stosowany jako nawóz alternatywny.

Mech chrobotek – może zainteresować Cię ten artykuł.

Jeśli ktoś jest przyzwyczajony do kompostowania, może bezpiecznie wrzucić do pojemnika zimne już popioły. Znakomicie wzbogaca mieszankę i sprawi, że jej wykorzystanie w ogrodzie będzie jeszcze efektywniejsze.