Dom

Funkia ogrodowa – na jaką odmianę się zdecydować, jak uprawiać hostę w ogrodzie?

Funkia ogrodowa, zwana również hostą, to roślina niezwykle popularna wśród ogrodników ze względu na swoją ozdobność, łatwą uprawę oraz różnorodność odmian. Właśnie na temat funkii przygotowaliśmy niniejszy artykuł, by pomóc Ci wybrać tę najlepszą hostę dla Twojego ogrodu i udzielić wskazówek, jak dbać o nią. Zapraszamy do lektury!

Funkia w ogrodzie – wymagania

Funkia ogrodowa jest rośliną dobrze znoszącą zarówno półcień, jak i cień. Szczególnie dobrze będzie rozwijać się w warunkach penumbralnych, czyli półcienistych. Należy pamiętać, że im ciemniejsze są liście funkii, tym lepiej sprawdza się ona w miejscach zacienionych. Spotyka się również odmiany o jasnych, żółtych liściach, które często odpowiednio radzą sobie na stanowiskach słonecznych. Są nimi np. odmiany „Tortilla Chip”, „Zounds” lub „August Berry”.

Podłoże dla tej rośliny powinno być żyzne, próchnicze, wilgotne, ale dobrze przepuszczalne. Funkia nie będzie dobrze rosnąć na glebach zbyt suchych, a zbyt mokre mogą doprowadzić do gnijących korzeni. Dlatego kluczowym właśnie jest dbanie o właściwą wilgotność gleby.

Uprawa funkii

Aby skutecznie uprawiać funkię ogrodową, warto stosować się do kilku zasad.

Po pierwsze, przede wszystkim należy zadbać o jej odpowiednie stanowisko. Jak wspominaliśmy wcześniej, sprzyjającą dla niej lokalizacją jest półcień. Dobrze jest usytuować ją w miejscu, które jest osłonięte od wiatru, na przykład pod drzewami lub w pobliżu krzewów, przy ogrodzeniach, bądź w gąszczu innych bylin.

Kolejnym ważnym elementem jest nawożenie. Funkia ogrodowa to roślina wieloletnia, która przez lata korzysta z tych samych składników pokarmowych. Dlatego warto dbać o równowagę podłoża, używając nawozów wieloskładnikowych. Optymalnym terminem na jedzenie funkii są wiosna oraz początek lata.

Nie możemy zapomnieć także o podlewaniu. Funkia ogrodowa potrzebuje wilgotnego podłoża, dlatego konieczne jest regularne nawadnianie, szczególnie w upalne, suche dni. Warto zwrócić uwagę jednak na to, by nie przesadzać z ilością wody – przelana funkia może zacząć gnić.

5 najpopularniejszych odmian funkii

Jeśli zastanawiasz się, którą odmianę funkii wybrać do swojego ogrodu, oto lista pięciu najpopularniejszych przedstawicieli tego gatunku:

  1. Funkia „Empress Wu” – charakteryzuje się pięknymi zielonymi liśćmi i dorasta do 100 cm wysokości, tworzy olbrzymie kępy a jej liście zachwycają od wiosny do późnej jesieni;
  2. Funkia „Love Pat” – odznacza się dużymi, niebieskawymi karbowanymi liśćmi i osiąga wysokość około 70 cm, do dobrego niebieskiego wybarwienia liści wymaga przynajmniej 50% słońca (rano i po południu);
  3. Funkia „Majesty” – posiada zielone liście z żółtym brzegiem, dorasta do 70-100 cm wysokości;
  4. Funkia biała 'White Feather’ – wyjątkowa hosta, jedna z najbardziej efektownych – na początku sezonu liście mają białą barwę (nie posiadają chlorofilu), a wraz z postępującą wegetacją przebarwiają się na jasnozielono. Jest niska, dorasta do 30 cm;
  5. Funkia ogrodowa „Risky Business” – ma zielone, błyszczące liście, po środku których jest wąski biały pasek. Dorosła rośłina dorasta do ok 50 cm wysokości. 

Czy warto posadzić hostę w ogrodzie?

Funkia ogrodowa zdecydowanie doda uroku Twojemu ogrodowi dzięki swoim dekoracyjnym liściom. Jej uprawa nie jest trudna, a roślina dobrze radzi sobie w niemal każdych warunkach ogrodowych. Co więcej, różnorodność odmian funki sprawia, że z łatwością można znaleźć te odpowiednie do swojego ogrodu.

Podsumowując, warto posadzić hostę w swoim ogrodzie – zarówno ze względu na jej walory dekoracyjne, jak też łatwą uprawę. Wybierając odpowiednią odmianę i dbając o właściwe warunki uprawy, będziesz mógł cieszyć się piękną rośliną przez wiele lat.