Dom

Lampa podłogowa do modnych aranżacji – co wybrać?

Domowe oświetlenie składa się najczęściej z kilku opraw różnego typu, których zadaniem jest stworzenie spójnego i praktycznego systemu, odpowiadającego potrzebom użytkowników. W jego ramach często znajdują się produkty sufitowe i ścienne, uzupełnione dodatkowo o efektowną lampę stojącą.

Jakie są obecnie popularne lampy podłogowe do domowych wnętrz? Czym powinna wyróżniać się taka oprawa oraz do czego ją wykorzystać? O tym przeczytacie poniżej.

Lampa podłogowa – w jakich pomieszczeniach ją ustawić?

Stojące lampy podłogowe to niezmiernie dekoracyjny i okazały element systemu oświetleniowego, który pełni funkcję praktycznego źródła światła, ale też dekoracji, dopełniającej modną aranżacji. Trudno się zatem dziwić, że przede wszystkim takie produkty trafiają do pomieszczeń reprezentacyjno-rekreacyjnych, dodając im klimatu i stylu.

Równocześnie produkty tego typu potrafią być niezmiernie funkcjonalne, doświetlając wybrane części wnętrza. Trafiają zatem do domowych gabinetów, sypialni, a nawet pokoju dziecięcego – wszystko zależy od potrzeb i wybranego modelu.

Do czego służy lampa podłogowa?

W ramach domowych pomieszczeń stosuje się lampy pełniące rozmaite funkcje. Jaką rolę przypisuje się do opraw stojących podłogowych? Ze względu na konstrukcję najczęściej używa się ich jako nastrojowego oświetlenia strefowego, które buduje klimat w wybranej części pokoju bądź doświetla fragmenty, w których światło lampy głównej jest niewystarczające.

W większości przypadków używa się lamp podłogowych, jak te oferowane przez LightPlus, jako oświetlenia zadaniowego. Lampy bywają ustawiane zatem przy zestawie mebli wypoczynkowych w salonie, w kąciku telewizyjnym, łóżku w pokoju najmłodszych domowników lub biurku do pracy.

W końcu odpowiednia lampa (najlepiej z funkcją regulowania wysokości i kąta świecenia) może przydać się jako punktowe doświetlenie elementów ozdobnych – detali architektonicznych oraz przedmiotów dekoracyjnych na ścianach czy półkach.

Najmodniejsze lampy stojące w stylowych aranżacjach

Popularność lamp stojących sprawia, że bez trudu da się znaleźć szeroki wybór niezmiernie ciekawych konstrukcji. Można je podzielić choćby na:

  • lampy proste,
  • lampy na trójnogu,
  • lampy na łukowym ramieniu.

Poszczególne produkty bywają wykonane z różnych materiałów, w tym zwłaszcza z metalu lub drewna (konstrukcja) oraz szkła lub tkaniny (osłonny źródeł światła).

Oprawy stojące wpisują się łatwo w szereg modnych obecnie aranżacji. Modele drewniane na trójnogu, wyposażone w płócienne abażury to znak rozpoznawczy przestrzeni skandynawskich lub boho. We wnętrzach glamour nie może zabraknąć metalowej, mocno wypolerowanej konstrukcji z mlecznobiałym kloszem lub nieprzezroczystą osłoną metalową, niekiedy zdobioną kryształkami. Metalowa, łukowa forma z minimalistyczną osłoną wpisze się natomiast w przestrzenie nowoczesne, geometryczne, a nawet industrialne.

Piękne i funkcjonalne oświetlenie do domu

Lampa stojąca dopełnia praktyczny i wygodny system oświetleniowy, a także zdobi wnętrza. Warto wykorzystać ją w większości pomieszczeń, by stworzyć idealne warunki do funkcjonowania w nastrojowej atmosferze na co dzień i od święta.